Jiří Pospíšil o trestu za schvalování terorismu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Schvalování terorismu má být trestně stíháno, ale dostat za něj šest let nepodmíněně je nepřiměřeně přísné. V pořadu Nový den to řekl europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Pozastavuje se především nad tím, že šest let vězení se v Česku dává například za znásilnění a v některých případech za vraždu.
Pospíšil ve vysílání CNN Prima NEWS nerozporoval správnost trestního stíhání. Za schvalování terorismu je podle jeho názoru nutné tresty rozdávat. Udělení trestu v délce šesti let nepodmíněně, který před pár dny dostal muž u brněnského soudu za oslavování teroristického útoku na muslimy v novozélandském Christchurchi, však nepovažuje za správné. „Takové verbální trestné činy byly dosud trestány podmíněným trestem, ne na tvrdo – jako zde 6 lety vězení,“ řekl Pospíšil.
Šest let vězení za dvě věty na Facebooku. Čech dostal trest za oslavu útoku na Zélandu
K šesti letům vězení za propagaci terorismu odsoudil Krajský soud v Brně muže, který v internetové diskusi schvaloval teroristický čin z roku 2019 na Novém Zélandu. Uvedl to pro web iDnes.cz. Rozsudek není pravomocný, odsouzený se podle webu chce odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci. V souvislosti se schvalováním útoku na dvě mešity v novozélandském Christchurchi řešily české soudy víc podobných případů, obžalovaní ale dosud dostávali podmíněné tresty.
Podle exministra spravedlnosti je zvláštní, že stejná sazba se v Česku uděluje pachatelům, kteří se dopustí znásilnění. I vzhledem k tomu tak výši trestu nepovažuje za adekvátní. „Je mnohem horší, když někdo někoho brutálně znásilní, než když někdo napíše na Facebook, že souhlasí s teroristickým činem. Je to hrozné, ale znásilnění je horší,“ vysvětlil svůj pohled na věc europoslanec.
Rozlišovat je také potřeba způsob podpory terorismu. Pospíšil vidí znatelný rozdíl mezi tím, když osoba finančně podpoří teroristickou organizaci, a tím, když její čin vychvaluje na sociálních sítích. Europoslanec připomněl, že šest let může v Česku dostat i člověk, který spáchá vraždu. „Opakuji, že schvalovat terorismus na sítích je hrozné, má to být trestný čin, ale nemůže tam být sazba jako u vraždy,“ dodal Pospíšil.
Jiří Pospíšil Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle aktuálních paragrafů platí, že za podporu terorismu na sítích může člověk dostat pět až patnáct let vězení, zatímco pokud to řekne například v hospodě, tak se sazba pohybuje na dvou až deseti letech. Europoslanec zopakoval, že schvalování terorismu je třeba trestat, ale jinak, přičemž poukázal na příklad některých zemí, které za tento způsob podpory terorismu udělují finanční tresty či veřejně prospěšné práce. „Říkám ano, ale musí to být přiměřené. Nejvíc má být trestán trestný čin vraždy. Ochrana života člověka má stát nade vším,“ zakončil exministr spravedlnosti v pořadu Nový den.
Odsouzený muž: Jak muslimům chutná jejich medicína?
Krajský soud v Brně muže na šest let za propagaci terorismu odsoudil v úterý. Muž, který se po vynesení rozsudku odvolal, na sociální síti schvaloval teroristický čin z roku 2019 v novozélandském Christchurchi, kdy zde krajně pravicový extremista z Austrálie při útoku ve dvou mešitách zastřelil na padesát lidí, mimo jiné i žen a dětí. Akci navíc vysílal v přímém přenosu na internetu.
„Jak jim chutná jejich medicína? Dobrá práce!“ napsal odsouzený Benedikt Čermák pod nahrávku zveřejněnou na internetu. Před soudem se bránil, že nešlo o schvalování trestného činu, nýbrž o výzvu k zamyšlení.
Podobné případy se již v Česku udály, ale dosud za ně padaly vesměs jen tříleté tresty, které byly navíc podmíněné.