Rozhovor s psychologem Radkem Ptáčkem o sebevraždách (zdroj: CNN Prima NEWS)
Postřehnout u lidí sebevražedné tendence je prakticky na stejné úrovni jako předvídání počasí. V pořadu Nový den to řekl klinický psycholog Radek Ptáček. Podle něj sice jde předvídat krátkodobé chování u člověka, ale u dlouhodobého je to výrazně horší. Aktuálně má svůj podíl na sebevraždách i pandemie koronaviru. Podle Ptáčka se tendence k sebevraždám objevují například u seniorů.
Zaregistrovat signály, že někdo uvažuje nad sebevraždou, je podle Ptáčka na úrovni předpovědi počasí. „Dovedeme předvídat krátkodobé chování, ale velmi výrazně selháváme v možnosti předvídat to dlouhodobé,“ vysvětlil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS klinický psycholog.
Na druhou stranu ovšem lze vypozorovat některé faktory, které sebevraždám mohou předcházet. Podle Ptáčka se jedná o izolaci, autoagresi či konkrétní sebevražedné úvahy. Při izolaci se člověk začne stahovat ze svého přirozeného prostředí i ze svých zájmů. Po nástupu autoagrese se daný jedinec začne obviňovat z věcí, které se mohly stát. Při konkrétních sebevražedných úvahách už reálně zvažuje možnosti, jak sebevraždu spáchat a jak ovlivní jeho okolí.
Ptáček připouští, že sebevražedné tendence u některých lidí určitě posílila pandemie koronaviru. „Mezi největší dispozice patří především stres, což je nyní především strach z onemocnění COVID-19 nebo problémy s tím související,“ řekl klinický psycholog ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že ale žádná sebevražda „nepadá z nebe“, protože vždy jde o nějaký souběh událostí a osobnostních či situačních dispozic.
Pandemie koronaviru a s ní spjatá omezení jsou velmi náročná především pro seniory, kteří jsou mnohdy odloučení od svých rodin. Ptáček v pořadu Nový den řekl, že vyšší věk u lidí může vést k tomu, že budou méně odolní vůči negativním vlivům. Žádné konkrétní doporučení však pro ně bohužel nemá. „Svět se musí vrátit do zajetých kolejí, aby se lidé mohli znovu setkávat,“ řekl klinický psycholog.
Sebevražda před ministerstvem, upálení na Brněnsku
V uplynulých dnech Českem otřásly zejména dvě sebevraždy. Nejprve se jistý muž střelil do hlavy přímo před budovou ministerstva zdravotnictví.
V pondělí pak svým zraněním podlehl muž z Brněnska, který se o víkendu polil benzinem a zapálil. „Nic nenasvědčovalo tomu, že zvolí takové řešení. Deprimoval ho ale přístup ministerstva, které na jeho pracoviště poslalo řadu kontrol, jejichž cílem bylo celý podnik uzavřít. Cítil odpovědnost za své kolegy,“ řekl deníku Blesk jeden z kolegů zemřelého.