reklama

Poučené dítě je bezpečné dítě, říká Pěchová z Dětského krizového centra

Děti celou situaci kolem koronaviru a s ním spojenými restrikcemi prožívaly a prožívají neméně silně než dospělí. Vzhledem k uzavření škol, omezení možností volnočasových aktivit či odříznutí od fyzického kontaktu s kamarády se musely vyrovnávat s nejistotou či osamělostí. Narůstaly ekonomické problémy v rodinách, přibylo domácího násilí. V pořadu Nový den se k problematice dětí v on-line i off-line prostoru, zejména v době karantény, vyjádřila Jana Pěchová, mluvčí Dětského krizového centra.

reklama

S jakými problémy se děti nejčastěji obracejí na Dětské krizové centrum? Změnilo se to nějak během pandemie? Bojí se děti nákazy a řeší ji?
Ta situace se určitě promítla do témat, které řešíme. Volaly a stále volají děti, které trápí izolace, mají obavy o své blízké, obavy z budoucnosti. Zhoršila se ekonomická situace mnoha rodin. To vše děti velmi znejisťuje. Na druhé straně byly děti zavřené dlouhou dobu s celými svými rodinami. To pro ně také znamenalo velkou zátěž. Obraceli se na nás také dospělí rodiče, kteří řešili styk se svými dětmi. U rozvedených rodičů docházelo ke konfliktům při předávání dětí. Případně některý rodič z obav nákazy odmítal dítě vůbec předat. Neprobíhaly asistované styky rodičů s dětmi. Nejhorší situace byla u dětí, které jsou týrané a zneužívané přímo ve svých rodinách. Tyto děti skutečně neměly možnost, jak se se svým trápením svěřit, a obracely se na nás právě nejčastěji prostřednictvím chatu naší linky důvěry. Ten byl v období pandemie velmi přetížen.

Některé děti jsou už poměrně dlouho izolovány od kamarádů a spolužáků. Do školy nemohly, tábor jim třeba nevyšel nebo byl zrušen. Kontakt přes sociální sítě je tak jednou z variant. Jak ohlídat, s kým děti mluví v tomto on-line světě?
Zde je na místě především komunikace s dítětem. Rodič by měl vědět, co dítě na internetu dělá a s kým si píše. Stejně jako ve fyzickém světě. Důvěra a volnost, kterou dítěti poskytneme, by měly být úměrné jeho věku. Nechat malé dítě v on-line světě bez jakéhokoliv dohledu a kontroly opravdu není bezpečné, protože to dítě není schopné reagovat na rizika a vyhodnotit je. Navíc děti během karantény neměly možnost být ve fyzickém kontaktu s kamarády, se širší rodinou, takže komunikovaly právě prostřednictvím sociálních sítí, což je určitě dobře, ale i zde to byl prostor například pro šikanu a podobně.

Jsou děti dostatečně informovány o nebezpečí, která na ně v dnešní době číhají, a vědí, kam se případně obrátit?
Pravdou je, že informací není nikdy dost. My se velmi často setkáváme i s dospělými rodiči, kteří často nevědí, kam se obrátit, jak situaci řešit, natož pak malé dítě. Jak říká moje kolegyně: „Poučené dítě je bezpečné dítě.“ V tomto směru můžou být právě internet a sociální sítě velmi cennými zdroji informací. Záleží na jejich využití. Jak se ukázalo i v posledních měsících. Na jednu stranu je na internetu potenciálně velmi nebezpečný obsah, jsou tam predátoři, na děti tam číhají i jiná nebezpečí. Na druhou stranu internet může být zdrojem důležitých informací. A samozřejmě je zase na místě, aby rodiče byli nápomocni, aby to dítě tím kyberprostorem provedli.

Je období prázdnin obecně nějakým způsobem nebezpečnější nebo kritičtější?  O co konkrétně půjde v osvětové kampani „Tvůj parťák v nesnázích“, kterou Dětské krizové centrum připravuje? Celý rozhovor s mluvčí Dětského krizového centra si můžete poslechnout v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama