reklama

Poučené dítě je bezpečné dítě, říká Pěchová z Dětského krizového centra

Děti celou situaci kolem koronaviru a s ním spojenými restrikcemi prožívaly a prožívají neméně silně než dospělí. Vzhledem k uzavření škol, omezení možností volnočasových aktivit či odříznutí od fyzického kontaktu s kamarády se musely vyrovnávat s nejistotou či osamělostí. Narůstaly ekonomické problémy v rodinách, přibylo domácího násilí. V pořadu Nový den se k problematice dětí v on-line i off-line prostoru, zejména v době karantény, vyjádřila Jana Pěchová, mluvčí Dětského krizového centra.

reklama

S jakými problémy se děti nejčastěji obracejí na Dětské krizové centrum? Změnilo se to nějak během pandemie? Bojí se děti nákazy a řeší ji?
Ta situace se určitě promítla do témat, které řešíme. Volaly a stále volají děti, které trápí izolace, mají obavy o své blízké, obavy z budoucnosti. Zhoršila se ekonomická situace mnoha rodin. To vše děti velmi znejisťuje. Na druhé straně byly děti zavřené dlouhou dobu s celými svými rodinami. To pro ně také znamenalo velkou zátěž. Obraceli se na nás také dospělí rodiče, kteří řešili styk se svými dětmi. U rozvedených rodičů docházelo ke konfliktům při předávání dětí. Případně některý rodič z obav nákazy odmítal dítě vůbec předat. Neprobíhaly asistované styky rodičů s dětmi. Nejhorší situace byla u dětí, které jsou týrané a zneužívané přímo ve svých rodinách. Tyto děti skutečně neměly možnost, jak se se svým trápením svěřit, a obracely se na nás právě nejčastěji prostřednictvím chatu naší linky důvěry. Ten byl v období pandemie velmi přetížen.

Některé děti jsou už poměrně dlouho izolovány od kamarádů a spolužáků. Do školy nemohly, tábor jim třeba nevyšel nebo byl zrušen. Kontakt přes sociální sítě je tak jednou z variant. Jak ohlídat, s kým děti mluví v tomto on-line světě?
Zde je na místě především komunikace s dítětem. Rodič by měl vědět, co dítě na internetu dělá a s kým si píše. Stejně jako ve fyzickém světě. Důvěra a volnost, kterou dítěti poskytneme, by měly být úměrné jeho věku. Nechat malé dítě v on-line světě bez jakéhokoliv dohledu a kontroly opravdu není bezpečné, protože to dítě není schopné reagovat na rizika a vyhodnotit je. Navíc děti během karantény neměly možnost být ve fyzickém kontaktu s kamarády, se širší rodinou, takže komunikovaly právě prostřednictvím sociálních sítí, což je určitě dobře, ale i zde to byl prostor například pro šikanu a podobně.

Jsou děti dostatečně informovány o nebezpečí, která na ně v dnešní době číhají, a vědí, kam se případně obrátit?
Pravdou je, že informací není nikdy dost. My se velmi často setkáváme i s dospělými rodiči, kteří často nevědí, kam se obrátit, jak situaci řešit, natož pak malé dítě. Jak říká moje kolegyně: „Poučené dítě je bezpečné dítě.“ V tomto směru můžou být právě internet a sociální sítě velmi cennými zdroji informací. Záleží na jejich využití. Jak se ukázalo i v posledních měsících. Na jednu stranu je na internetu potenciálně velmi nebezpečný obsah, jsou tam predátoři, na děti tam číhají i jiná nebezpečí. Na druhou stranu internet může být zdrojem důležitých informací. A samozřejmě je zase na místě, aby rodiče byli nápomocni, aby to dítě tím kyberprostorem provedli.

Je období prázdnin obecně nějakým způsobem nebezpečnější nebo kritičtější?  O co konkrétně půjde v osvětové kampani „Tvůj parťák v nesnázích“, kterou Dětské krizové centrum připravuje? Celý rozhovor s mluvčí Dětského krizového centra si můžete poslechnout v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

Politický matador Miroslav Kalousek (TOP 09) odešel z Poslanecké sněmovny, jelikož se nechystá kandidovat v říjnových volbách. Jeho odchod tak urychlilo brzké vyhlášení voleb prezidentem Milošem Zemanem. Zároveň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že jeho odchod ze Sněmovny neznamená odchod z politiky. Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka by byl Kalousek dobrým prezidentem.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Matky potřebují kojicí podprsenky, vzkazují obchodníci a žádají o výjimku v prodeji
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Palachův pohřeb byl posledním svobodným vzedmutím emocí, vzpomíná pamětník
Další články
reklama
reklama