Anglická média oslavují své fotbalisty za postup do finále letošního Eura. Středeční výhru nad Dánskem označují jako historický úspěch, své soupeře ze severu Evropy za právem zklamané bojovníky. A co kontroverzní okamžiky, které provázely nejen samotné semifinále? Téměř nulovým cestováním, ochotným pádem Sterlinga, bučením při hymně soupeře nebo laserem v obličeji brankáře Schmeichela se deníky nezabývají. Poukazují na ně ale některé fotbalové osobnosti.
Vyhráli 2:1 po prodloužení a poprvé v historii postoupili do finále Eura. Angličtí fotbalisté zvládli semifinále s Dánskem na domácím stadionu v londýnském Wembley a v nedělní bitvě o titul je čeká Itálie.
Jenže zejména rozhodující penalta, kterou ve 104. minutě proměnil nadvakrát kanonýr Harry Kane, vzbudila na sociálních sítích i mezi nezaujatými experty nevoli. Stejně tak mnozí poukazují na „necestování“ Anglie a výhodu domácího prostředí. Mluví se tak o nespravedlnosti či neregulérním utkání.
Dva míče na hřišti a laser v obličeji. Anglie postoupila díky kontroverzní penaltě
Až do 120. minuty bojovali Dánové o postup do finále Eura po 29 letech. Proti Anglii nebyli po většinu zápasu lepší, v prodloužení už tahali nohy a málokdy se dostali na soupeřovu polovinu. Do 104. minuty drželi vyrovnaný stav 1:1, poté ale přišla kontroverzní penalta, která nakonec semifinálový duel rozhodla. Proč rozhodčí nepřerušil hru, když byly na hřišti dva míče? Simuloval Raheem Sterling? Významnou roli sehrál také laser.
Anglický tisk ale především oslavuje. Naopak Dánové, kteří po zápase cítí křivdu ze strany rozhodčího i samotných Angličanů, prý dosáhli svého maxima. „Ve druhé půli už rozrušené a vyčerpané Dánsko zpomalilo hru až na tempo připomínající chůzi. Za to Angličané zejména v prodloužení nastražovali všude pasti a začali bombardovat dánskou bránu jedním pokusem za druhým,“ píše web The Guardian.
Dánové ale drželi až do 104. minuty nerozhodný stav 1:1. Poté spadl v pokutovém území Raheem Sterling a sudí Danny Makkelie odpískal po konzultaci s videorozhodčím penaltu. Zda došlo k tak silnému kontaktu, že útočník Albionu musel k zemi, ví asi jen on sám. „Šel jsem do vápna, obránce vystrčil pravou nohu, dotknul se mojí, takže penalta. Nesimuloval jsem,“ hájil se Sterling.
Od té doby se už značně unavení Dánové na nic nezmohli. „Vyčerpaní hráči soupeře bojovali do poslední vteřiny, jejich mysl chtěla, ale těla říkala: ‚Ne.‘ Pro tým trenéra Kaspera Hjulmanda bylo Euro pouť, ale přišel konec dlouhé a trýznivé cesty, která je všechny hluboce a navždy změnila. Navzdory úspěchu a překonání situace kolem Christiana Eriksena ukázali, že semifinále pro ně bylo maximum. Svou víru v zázrak nechali ve Wembley,“ pokračuje Guardian.
Dánové nesli prohru hořce, píší v Anglii
Fotbalový novinář BBC Phil McNulty se pádem Sterlinga, dvěma míči na hřišti nebo laserem v obličeji dánského gólmana Kaspera Schmeichela skoro vůbec nezaobírá. „Dánové si stěžovali, že Raheem Sterling skončil na zemi příliš snadno. Harry Kane, ten obvykle nejspolehlivější z penaltových střelců, cítil obrovskou úlevu, když ho po příšerném kopu zachránil skvělý Kasper Schmeichel a odrazil míč zpět k němu. Dánové to nesli hořce,“ píše McNulty.
MS ve fotbale 2022
Web Daily Mirror jako jeden z mála připouští, že penalta byla více než kontroverzní a laser v obličeji je projevem nesportovního chování. „Ten, kdo to udělal, by měl mít doživotní zákaz vstupu na fotbalové utkání,“ cituje web bývalého anglického reprezentanta Stana Collymorea.
S rozhodnutím nizozemského sudího nesouhlasí ani Mark Clattenburg, rozhodčí, který pískal finále Eura 2016. „Nemyslím si, že v takto vyhrocenou chvíli by měl rozhodčí odpískat penaltu, když očividně nedošlo k nijak závažnému kontaktu,“ řekl deníku Daily Mail.
Kritikou nešetřila ani legenda Manchesteru United Gary Neville: „Pokud budeme spravedliví, každý by byl opravdu zdrcený, kdyby prohrál kvůli takovému faulu.“
Trenér Dánska Kasper Hjulmand byl po závěrečném hvizdu zklamaný. Ještě, aby ne, vždyť Dánové byli ve finále Eura jen jednou, a to před 29 lety. „Neměla to být penalta, to mě štve. Jedna věc je prohrát, to se stane, ale prohrát takovým způsobem je frustrující, protože kluci hodně bojovali. Opustit tímhle způsobem turnaj je hořké,“ řekl kouč novinářům.
Southagte: Chápu, že penalta se někomu zdála přísná
Pokutový kop se nelíbil ani Alanu Shearerovi. „Byl hodně přísný. Kdyby takovou penaltu pískli proti Anglii, byl bych hodně naštvaný,“ uvedl nejlepší střelec v historii Premier League.
Trenér anglické reprezentace Gareth Southgate následně přiznal, že Anglii k postupu pomohlo velké štěstí. „Za výkon jsme si postup zasloužili, ale chápu, že někomu se odpískaná penalta může zdát přísná,“ uvedl muž, kterého tamní média označují za legendu. Anglie byla totiž ve finále velkého turnaje naposledy na mistrovství světa v roce 1966.
Když pomineme události kolem pokutového kopu, našly se i další momenty, která podle expertů ukazují na nespravedlnost letošního Eura. Angličanům například hrálo do karet domácí prostředí. Kromě čtvrtfinále, kdy Albion musel cestovat do Říma, hráli všechny zápasy v Londýně. Například oproti Dánům, kteří byli v Amsterdamu nebo v Baku, tak nalétali minimum kilometrů.
Fotbalovou veřejnost rovněž pobouřilo bučení britských fanoušků při dánské hymně. UEFA se ve čtvrtek rozhodla zahájit kvůli tomu s Anglií disciplinární řízení. A to nejen kvůli bučení, zkoumat se bude i oslňování brankáře Schmeichela laserem.