Jaký mají poslanci Maříková a Špičák názor na covidové olympijské letadlo?
Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.
Poslanci se v debatě shodli na tom, že lynčování kritizovaného Voráčka není namístě. Rozdílný pohled však mají na „českou ostudu“. „Jedná se o naprosto zbytečný průšvih. Sice se neporušila nařízení Mezinárodního olympijského výboru, ale česká ano. Ve vnitřních prostorách měli mít všichni nasazené roušky, a to se nestalo,“ mínil Špičák.
Poslankyně Maříková vzápětí Špičáka opravila. „Je to tak, že uvnitř letadla měli mít všichni nasazené respirátory. To se ale zřejmě nedodrželo. Měli bychom se z toho ale poučit a být rádi, že se všichni vrátí domů zdraví,“ pokračovala Maříková. V reakci na lékaře uvedla, že Česká republika v organizaci selhala a mohla nákaze předejít. Například tím, že by podmínkou bylo očkování.
Za zdrojem nákazy stojí Voráček, vše tomu nasvědčuje
Voráček totiž očkován nebyl. Právě to mnozí vidí jako bezohlednost. Maříková však doplnila, že kritizovaný lékař neporušil nařízení Mezinárodního olympijského výboru. V nich se uvádí, že pro vstup na olympijské hry v Tokiu je potřeba negativní test na covid nebo očkování.
„Fascinuje mě jeho nezodpovědnost. Ano, v rámci osobní svobody se nenechám očkovat, ale nebudu se chovat tak, abych ohrožoval své okolí. Vše nyní nasvědčuje tomu, že právě on je zdrojem nákazy,“ reagoval Špičák s tím, že dalších pět účastníků letu, kteří byli pozitivně testováni na covid, s ním bylo v úzkém kontaktu.
Poslanec si je však vědom, že povinné očkování u zdravotnického personálu ani u dalších občanů České republiky se absolutně vynutit nedá. „Mělo by se na to ale apelovat. Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme,“ pokračoval.
Maříková doplnila, že dobrovolnost očkování vychází z Listiny základních práv a svobod, která je součástí české Ústavy. „Nelze tak vynutit ani očkování u lidí, kteří jsou důležití pro chod státu. Tedy vojáky, hasiče, policisty či zmiňované zdravotníky,“ vysvětlila.
O tom, že očkování lidí v České republice nebude povinné, hovořili již ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO). „S rozhodnutím v zásadě souzním, ale musí zde být na očkování absolutní apel. Vývoj epidemie neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování, stejně jako v jiných státech,“ varoval poslanec s odkazem na Francii či Velkou Británii, kde se o povinném očkování již debatuje. V Itálii je již dokonce povinnost zavedena.
Na dobrovolnost, která je určena Ústavou, má však jasný názor. „Musíme brát v potaz to, že Ústava vznikla v jiné situaci. Tato situace je bezprecedentní a je proto nutné i bezprecedentní jednání,“ doplnil Špičák.