Česko se může pomalu těšit na život bez covidových omezení
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.
Ve Velké Británii už neplatí téměř žádné restrikce. Povinné nejsou ani roušky. Vláda je sice doporučuje na frekventovaných místech, jako je veřejná doprava, ale lidé se mohou rozhodnout sami. Pokud situace bude dobrá, v Česku by mohl nastat podobný scénář po prázdninách, říká Vojtěch.
Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský
Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.
„Británie v otázce proočkovanosti byla před celou Evropou, měla od začátku lepší dodávky vakcín a teď z toho může těžit. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet po létě. Víme, že virus se chová jinak v létě a jinak na podzim. Ale pokud se situace v Británii bude vyvíjet nadále takto příznivě, a když uvidíme, že tu situaci vysokou proočkovaností zvládla, mohl by to být příklad i pro nás,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes.
Povinné očkování, o kterém někteří odborníci diskutují, podle ministra zdravotnictví aktuálně nepřipadá v úvahu. „Plusem by bylo, že bychom naočkovali více lidí. Ti, kteří se očkovat nechtějí, by ale odešli ze svých profesí. Třeba ze sociálních služeb, což by byl problém,“ pokračoval Vojtěch.
Přesto Vojtěch nevyloučil, že by se v budoucnu mohlo o možnosti povinného očkování diskutovat. „Debata se o tom určitě povede, ale v tuto chvíli to na stole skutečně není. My se teď budeme snažit spíše přesvědčovat a také si myslím, že spousta lidí nechává očkování na září, až se vrátí z prázdnin,“ řekl.
Na konci srpna by mělo dojít k vyhodnocení toho, zda současná očkovací strategie funguje. Vláda má také zohlednit nové způsoby, kterými chce motivovat občany k podstoupení vakcinace.
Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nechce vakcinaci podstoupit čtvrtina Čechů. Nejčastějším důvodem bývá nedůvěra k očkování jako takovému. Kvůli přebytku nevyužitých vakcín se vláda rozhodla darovat část z nich zemím, které jich mají nedostatek.
Adam Vojtěch Zdroj: Profimedia.cz