reklama

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama

„Na základě vědeckých zkušeností z České republiky i zahraničí jsou protilátky marker, který má smysl sledovat. Není to samospásné, ale odmítat uznávat protilátky je do budoucna špatně,“ řekl CNN Prima NEWS Kaňkovský.

Zároveň na sociálních sítích naznačil, že za odmítáním uznávání protilátek může být i něco víc.

„Nejsem přítel spekulací, ale není tím důvodem fakt, že mnozí z vašich poradců sami spoluvlastní laboratoře či odběrová PCR centra a tudíž větší rozšíření vyšetření protilátek by jim nabouralo jejich podnikání? Existují samozřejmě i jiná vysvětlení, každopádně torpidní odpor ministerstva zdravotnictví vůči využití protilátek je podivný,“ uvedl Kaňkovský.

Na dotaz CNN Prima NEWS, na základě čeho to tvrdí, odpověděl: „Nemám pro to důkazy. Jen to naznačuji, protože je to opravdu podivné. Proč se ministerstvo brání o tom sofistikovaně jednat?“

Vojtěch: Opozice se nestydí vypouštět nepravdy

Redakce se zeptala i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, co na takovou kritiku říká. „Chápu, že se blíží volby a opozice se snaží nahnat body na čemkoliv a ani se nestydí do veřejného prostoru pouštět nepravdivé informace. Je to samozřejmě nesmysl, nemám žádné kamarády v laboratořích,“ reagoval pro CNN Prima NEWS Vojtěch.

„Je potřeba si uvědomit, že naopak právě uznávání protilátek by pro laboratoře znamenalo lukrativní byznys,“ dodal šéf resortu zdravotnictví.

Ministr dlouhodobě zastává názor, že uznávat určitou hladinu protilátek není možné, protože není jasné, jaká je dostatečná hladina, ani jak dlouho v těle vydrží.

Podle Kaňkovského ale existují studie, podle kterých k ochraně proti covidu stačí hladina protilátek ve výši 15 IgG. „Pokud bychom si řekli, že chceme být hodně opatrní, tak si můžeme říct, že trojnásobek nebo pětinásobek bude dost, aby lidé byli bráni tři měsíce jako bezinfekční,“ míní Kaňkovský.

Moc drahé pro státní kasu?

V minulosti se už o uznávání protilátek přela poradní skupina na ministerstvu zdravotnictví. Došla k závěru, že stát nebude uznávat test na protilátky, protože by je byl nucen proplácet ze zdravotního pojištění a státní kasu by to vyšlo příliš draho.

Podle Kaňkovského je to však nesmysl a stát by ve finále ušetřil. „Test na protilátky stojí kolem 400 až 500 korun. Kdyby se lidem uznávaly protilátky, nemuseli by několikrát do měsíce na testy a stát by to nestálo tolik,“ upozorňuje.

Na to, aby stát uznával protilátky, jako to dělá například Rakousko, tlačí premiér Andrej Babiš (ANO). Jenže někteří experti říkají, že lidé by se měli očkovat, i když protilátky mají. K odkládání očkování nevidí důvod například hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

„Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky, které získali proděláním onemocnění COVID-19 a měli by se nechat očkovat,“ uvedla před časem.

„Já myslím, že politici by se neměli plést do odborných záležitostí. Hladina protilátek nic neříká, ostatně i velmi rychle klesá,“ míní evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle Kaňkovského by bylo nejlepším řešením, aby se sešli odborníci, kteří by dali vládě jasné a definitivní stanovisko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40
Finance

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla
Kultura

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Putinovo Jednotné Rusko drtivě vede ve volbách. Po sečtení poloviny hlasů má přes 46 procent

Ruská vládní strana Jednotné Rusko vede po sečtení poloviny hlasů ve volbách do Státní dumy, podle průběžných výsledků získala 46 procent, informovala agentura TASS. Do ruského parlamentu, o jehož složení Rusové rozhodovali od pátku do nedělního večera, se patrně dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama