reklama

Pozor na časté a silné menstruační krvácení. Může to být rakovina dělohy

Karcinom dělohy patří mezi nejčastější nádory reprodukčních orgánů. Každoročně jím onemocní kolem dvou tisíc žen a toto číslo stále roste. Dobrou zprávou je, že ze všech gynekologických nádorů má nejnižší úmrtnost. Jaké jsou první varovné příznaky a co obnáší léčba? Přečtěte si příběh 47leté Moniky Fialové, která si rakovinou dělohy prošla.

reklama

„Od narození syna v roce 2004 mě trápila velmi silná menstruace, která se rok před stanovením diagnózy ještě zintenzivnila. Cyklus se stále zkracoval, až trval pouhé dva týdny. Do toho mě trápila velká bolest beder a břicha,“ vypráví paní Monika. V té době hodně sportovala a ročně najela tisíce kilometrů na kole. „S odstupem času to vnímám jako ‚sebedestruktivní‘ období. Bolest při menstruaci jsem řešila léky na bolest a žila dost zrychleným tempem,“ pokračuje. Brzy však cítila, že se potřebuje zklidnit a zpomalit. K tomu jí pomohla jóga a horská turistika.

Před pěti lety se na preventivní prohlídce u gynekologa paní doktorce nezdálo vše v pořádku a rozhodla se Moniku odeslat na specializovaná ultrazvuková vyšetření do nemocnice. Paní Monika následně podstoupila hysteroskopii v podolské nemocnici s tím, že případný myom nebo polyp lékaři odstraní rovnou při operaci. „Po zákroku mi bylo sděleno, že se odstranění útvaru nezdařilo a že odebrali pouze vzorek sliznice z dělohy. Stále mi ale nedocházelo, že bych se měla výsledků histologie nějak obávat. Bohužel po dvou týdnech mi lékaři oznámili, že vyšetření odhalilo zhoubný nádor v děloze,“ vzpomíná na nejhorší období svého života.

Po prvotním šoku kontaktovala Monika onkogynekologické centrum U Apolináře. Zpočátku se zdálo, že nádor již metastázoval a prvotní ložisko se nachází v prsu, takže kromě hysterektomie (odstranění dělohy včetně vaječníků a vejcovodů, pozn. red.) měla Monika podstoupit ještě odebrání uzlin. „To mě upřímně vyděsilo. Nejhorší bylo čekání na ‚konečný verdikt‘. Bylo to hodně těžké a nekonečně dlouhé období. Nakonec jsem se dozvěděla, že mě čeká ‚jen’ hysterektomie, prsa byla v pořádku,“ pokračuje Monika, které bylo doporučeno podstoupit genetické vyšetření s podezřením na Lynchův syndrom (dědičné autozomálně dominantní onemocnění, které se projevuje vznikem mnohačetných zhoubných nádorů, pozn. red.), který se po pár měsících potvrdil.

Před operací ještě nebylo zřejmé, zda bude muset podstoupit dodatečnou léčbu – chemoterapii a ozařování. Monika do poslední chvíle věřila, že se tomu vyhne. „Po dvou týdnech mi však volala lékařka z onkologie, že má v ruce výsledky operační histologie a má pro mě dvě zprávy. První byla dobrá, nádor neprorůstal skrze děložní stěnu. Zároveň mi ale sdělila, že se jedná o velmi agresivní nádor, u kterého je třeba zajišťovací léčba,“ doplňuje.

Vím, že se mi zhoubný nádor může kdykoliv objevit. I po ukončení léčby musím docházet na pravidelné kontroly vždy po půl roce.

Lékaři zvolili brachyterapii – lokální vnitřní ozařování neboli ozařování na krátkou vzdálenost. Tato metoda využívá možnosti aplikovat vyšší dávku záření do místa, kde byl nádor vyoperován. „V mém případě do místa poševní jizvy. Do pochvy se zavádí plastový 10 až 15 centrimetrů dlouhý vaginální válec o průměru 2 až 3,5 centimetru, kterým prochází záření,“ vysvětluje. Výhodou je, že samotné ozáření je otázkou pár minut a není bolestivé.

Vzhledem k povaze karcinomu i potvrzenému Lynchovu syndromu se zhoubné ložisko může objevit kdykoliv a kdekoliv,  a to i přesto, že byl nádor v děloze chirurgicky odstraněn a paní Monika podstoupila i zajišťovací léčbu. Nejčastěji zhoubné nádory vznikají z buněk sliznic tlustého střeva. „Pravidelně docházím na kontrolu tlustého střeva kolonoskopií a stále docházím na onkogynekologické kontroly do onkogynekologického centra VFN v Praze, první roky po skončení brachyterapie každé tři měsíce, nyní každého půl roku,“ dodává paní Monika.

Dnes se cítí dobře a je za to vděčná. Může se znovu věnovat cestování, horám a józe. Zároveň se letos již potřetí připojí k fialové jízdě World Go Day, která podporuje informovanost českých žen o prevenci onkogynekologických onemocnění a letos se uskuteční 20. září. V Česku bude mít podobu fialové cyklojízdy hlavním městem, která již proběhla v letech 2019 a 2020 pod záštitou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Na nádor dělohy umírá méně než čtvrtina nemocných

Jak lze včas odhalit rakovinu dělohy a proč tento nádor patří mezi ty „snáze léčitelné“? Odpovídá profesor David Cibula, vedoucí onkogynekologického centra VFN v Praze.

Máte nějaké statistiky, kolik žen ročně onemocní rakovinou dělohy?
Je to nejčastější gynekologický nádor – tedy nádor reprodukčních orgánů. Ročně jím v ČR onemocní téměř dva tisíce žen. Jeho výskyt se postupně zvyšuje. Ze všech gynekologických nádorů má však nejnižší mortalitu, tzn. že na něj umírá méně než čtvrtina nemocných.

Jaké jsou první příznaky tohoto onemocnění?
Hlavním důvodem, proč se nám daří tento nádor vyléčit u většiny žen, je právě skutečnost, že způsobuje příznaky, které na tento karcinom upozorní. Je to především nepravidelné krvácení, které se objevuje nejčastěji u starších žen po menopauze. Nádor se však může objevit i u mladších žen, kde se projeví nepravidelným krvácením mimo cyklus.

Existuje nějaká prevence proti tomuto typu nádoru?
Účinná prevence není. Riziko lze významně snížit životním stylem. Rizikovým faktorem je totiž zejména obezita.

Jaké jsou léčebné možnosti?
Hlavní léčebnou modalitou je chirurgie, která spočívá v odstranění dělohy, u starších žen i vaječníků a vejcovodů. U nádorů s vyšším rizikem se přistupuje i k odstranění lymfatických uzlin. Léčba některých nádorů si vyžádá po operaci také ozařovaní pánve.

Mohou mít ženy, které podstoupí úspěšnou léčbu, ještě děti? Jak moc léčba ovlivní jejich plodnost?
I taková možnost tu je, není však příliš častá. Pokud se nádor objeví u mladé ženy a je v časném stadiu, můžeme se pokusit o léčbu hormonální, která umožní zachovaní dělohy.

Který věk je nejvíce rizikový?
Věk je důležitým rizikovým faktorem tohoto nádoru. Rakovina dělohy se typicky vyskytuje u žen starších 60 let.

Hlavní zprávy

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?
Cestování

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Babiš je prototyp leadera, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně
Volby 2021

Babiš je prototyp leadera, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně

Českému voliči imponuje vůdcovství. Prototypem leadera je premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na druhou stranu se ale jedná o psychopata. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl režisér, producent a ideamaker předvolebních kampaní Jakub Hussar. Ten ve volbách pomáhal třeba Vladimíru Franzovi, Pavlu Fischerovi nebo se snažil do Sněmovny dostat hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty

Poslanec Marek Benda (ODS) nesouhlasí s novinkou o předjíždění cyklistů. Jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, rýpl si do zákona, který ve čtvrtek schválila Sněmovna. Podle Bendy není potřeba na veškeré lidské chování legislativa, stačí zdravý rozum. Pirátský poslanec Ondřej Profant ale podotkl, že zákon se schválil kvůli malé aktivitě policistů.

V Rusku začaly volby do Dumy. Hlasuje se i na Ukrajině, Navalnému zrušili aplikaci

Voliči v Rusku v pátek prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli rozdílným časovým pásmům se jako první otevřely volební místnosti na Kamčatce, o devět hodin později pak v Kaliningradské oblasti. Očekává se, že po represích vůči opozici si většinu ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu) udrží strana Jednotné Rusko, kterou podporuje prezident Vladimir Putin. Jeho vězněnému odpůrci Alexeji Navalnému mezitím internetoví giganti Google a Apple smazali aplikaci, která má pomoci uspět opozici.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama