
Pozor na veřejné nabíječky
Dobíjíte si mobil na veřejných nabíječkách v obchodních centrech, na letištích nebo nádražích? Tak pozor, aby vás nedostali hackeři. Mohli by nainstalovat do vašeho mobilu software, který jim umožní získat přístup k vašemu telefonu během nabíjení. Před takzvaným juice-jackingem varují operátoři i experti na kyberbezpečnost.
Veřejná nabíječka sice telefon dobije, ale leckdy si k tomu stáhne všechna data ze zařízení. „Nabíjel jsem si mobil v obchoďáku a pak mi začaly chodit divný upozornění. Zjistil jsem, že mám v mobilu stažený nějaký soubory. Musel jsem ho nechat odvirovat,“ přiznal jeden z uživatelů na sociální síti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dříve mírná pokuta, teď až 25 tisíc korun. Policie si došlápla na vychytralé řidiče
„Většinou ve veřejných nabíjecích stanicích máte samotné porty nebo z toho vede ten kabel, který si připojíte. Přes datový přenos dojde k natažení malwaru, tedy škodlivého softwaru,“ popsal ředitel útvaru bezpečnosti O2 Radek Šichtanc.
„Oni dokážou na dálku vidět, co děláte, jaká píšete hesla. Dokázali by se i zmocnit telefonu na dálku, okopírovat si všechny údaje, hesla, dokázali by se dostat do mailu, sociálních sítí i internetového bankovnictví,“ uvedl expert na kyberbezpečnost Miloslav Lujka.
Hackeři mohou kabely v dobíjecích stanicích vyměnit za ty, které v sobě mají vestavěné odposlouchávací zařízení. „To okem nepoznáte, nevidíte to. Je to čip, který dokáže veškerá data někam poslat,“ sdělil expert na kyberbezpečnost Aleš Špidla.
Před takovým hackerským útokem varuje už i americká FBI. A jak se před takovým nebezpečím chránit? „Existují speciální kabely, které slouží jenom k nabíjení, mají odpojenou linku, která přenáší data,“ řekl Špidla. „Když už něco takového dělám, tak se podívám, jestli mi tam něco nevyskakuje. Často musíte potvrdit přístup do vašeho telefonu. Lidé na to většinou klikají automaticky,“ podotkl Lujka.
K juice-jackingu může dojít i po připojení telefonu k automatu na tisk fotek. Tam se ale musí přenos dat povolit, jinak by se k fotkám nedostal. V tomto případě experti doporučují raději fotky poslat do automatu přes Bluetooth a kabel vůbec nepoužívat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pozor, kyberpodvodníci zneužívají Stanjuru a CNN Prima NEWS. Lákají na falešné investice