Oblíbené ovoce, jako například třešně, meruňky nebo švestky, může být i nebezpečné. Jde totiž o peckovice ukrývající jedovaté jádro. Pokud lidé zkonzumují vnitřek pecky, mohou u nich nastat vážné zdravotní komplikace. Upozornil na to web poison.org, který zároveň popsal případ čtrnáctiletého chlapce, jenž se otrávil třešňovými peckami.
Nebezpečná chemická látka v peckách se nazývá amygdalin. Otrávit se můžete, když pecky před požitím rozdrtíte nebo rozžvýkáte. Tím se totiž amygdalin uvolní a poté se v těle přemění na kyanid, tedy prudký jed. „I malé množství kyanidu může rychle vést ke ztrátě vědomí, křečím, náhlé ztrátě průtoku krve životně důležitými orgány a smrti,“ upozornil web poison.org.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Albert stahuje z prodeje oblíbenou pochutinu. Zákazníky žádá, aby výrobek nekonzumovali
Nebezpečnou látku obsahují například třešně, meruňky, švestky, broskve, jablka, mango a nektarinky. „Množství amygdalinu v peckách se značně liší, a to jak mezi různými druhy peckovin (například třešně versus švestky), tak dokonce i v rámci jednoho druhu ovoce (například třešně z různých regionů),“ píše se na poison.org.
Za polovinu úmrtí si Češi mohou sami, život jim zkracuje pět faktorů. Co lze hned změnit?
Zhruba deset let života Češi dobrovolně zahazují. Důvodem je podle statistik Evropské komise uvedených v materiálu s názvem Zdravotní stav země podceňování primární prevence a pět rizikových faktorů, které občané tuzemska ignorují. Polovině úmrtí by tak šlo zabránit. Nezisková organizace Loono u příležitosti desátých narozenin připomněla praktické desatero zdravého životního stylu, díky němuž mohou Češi situaci změnit – a ovlivnit tak, že svůj život prožijí ve zdraví.
Specialista v oblasti informací o otravách Serkalem Mekonnen a emeritní profesor farmacie William G. Troutman na zmíněném webu popsali případy, kdy došlo k otravě po konzumaci třešňových pecek. Zmínili i čtrnáctiletého chlapce, který si připravil smoothie asi z 10 celých třešní včetně pecek, jež rozemlel v mixéru.
„Několik hodin po vypití nápoje ho bolela hlava, byl bledý, zpocený, třásl se a bylo mu nevolno,“ píše web poison.org. Chlapec skončil na pohotovosti, potíže úplně vymizely až 19 hodin po požití. Žádné další následky se ale neobjevily.
Před peckami varuje i web Národní zdravotnický informační portál (NZIP). „Uvnitř meruňkové pecky se nachází semeno, které obsahuje amygdalin – látku, z níž se může uvolňovat kyanid. Proto by se meruňková semena za žádných okolností neměla jíst,“ píše NZIP. Stejnou informaci uvádí i u dalších peckovic.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Knedlíky ze sobí krve ovládly žebříček nejhorších jídel světa. Umístily se i dvě české klasiky