Řadu Čechů mohou v zahraničí čekat nemalé komplikace, pokud si neuvědomí, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přestože lidé často o své platební kartě hovoří jako o „kreditce“ v drtivě většině případů nosí v peněžence pouze „debetku“. Pokud lidé kreditní kartu ve skutečnosti nemají, může je čekat nemilé překvapení, například když si budou chtít na zahraniční dovolené půjčit automobil.
Debetní vs. kreditní karta
Debetní kartu obdrží klient banky ke svému běžnému účtu a využívat ji může ke svým všedním pochůzkám. Platí se s ní v obchodech, v restauracích, vybíráte si s ní hotovost z bankomatu nebo s ní můžete platit u nejrůznějších dopravců.
ČTĚTE TAKÉ: Levné letenky mohou být pastí. Přinášíme sedm věcí, které je nutné si dobře rozmyslet
Oproti tomu s kreditní kartou disponujete penězi banky, které si v podstatě od ní půjčujete. Z toho samozřejmě vyplývá, že pokud platíte kreditní kartou, musíte nakonec bance zapůjčené peníze vrátit. Což lze provést buď v bezúročném období zdarma, nebo později s úrokem.
Půjčení auta
Přestože se může vlastnictví kreditní karty zdát jako zbytečnost, při cestách do zahraničí se v mnohých případech ukazuje naopak jako nutnost. Mnoho lidí má nepříjemnou zkušenost, pokud si chtěli na dovolené půjčit auto. Bez kreditní karty ho ve většině případů nezískali a to i přesto, že si vůz předem zarezervovali či dokonce zaplatili.
PŘEHLEDNĚ: Dovolená v Chorvatsku. Nejlepší trasy, kde sehnat léky a za co hrozí pokuty?
Víte, jak naplánovat cestu do Chorvatska a jak se po této zemi nejlépe pohybovat? Vyzvednete si v Čechy oblíbené dovolenkové destinaci léky na předpis a jak je to s pokutami či internetem? Redakce CNN Prima NEWS vám přináší kompletní přehled toho nejdůležitějšího.
Důvodem je nutnost zaplacení depozitu, který si půjčovna dočasně zablokuje z kreditní karty a po vrácení auta zase odblokuje. Pokud zákazník vrátí vůz v pořádku, nijak celou transakci ani nepocítí. V případě poškození si půjčovna strhne část peněz z depozitu.
Důležité je, předem si spočítat, kolik si půjčovna z kreditní karty dočasně zabere. Mnohdy se jedná o velmi vysoké částky ve stovkách eur a lidé si musí ohlídat, jak vysoké limity mají nastavené na své kreditní kartě. Pokud není limit dostatečný, může být často velmi složité řešit s bankou navýšení na dálku ze zahraničí. Je lepší se takových situací vyvarovat a limity řešit s bankou ještě před cestou.
Hotely či pojištění
Do podobné situace jako v autopůjčovně se člověk může dostat také v některých hotelech a to především v těch luxusnějších. Kreditní karta totiž dává provozovatelům jistotu, že peníze skutečně dostanou. Pokud by si hotel chtěl brát zálohy z debetní karty, nemůže si být stoprocentně jist, že na ní peníze skutečně jsou. Kreditní karta také dodává jejímu majitely větší důvěryhodnost.
Další příjemnou výhodou kreditních karet bývá, že se k nim často váže cestovní pojištění. Pokud ji lidé mají u sebe, nemusí si před každou cestou zařizovat pojištění zvlášť.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak
Přestože je kreditní karta vítaným a často nutným společníkem na zahraniční cesty, má také své nevýhody. Mnozí je využívají například na internetové nákupy, nebo jimi zaplatí drahé dárky, na které zrovna nemají peníze. Je nutné si uvědomit, že se jedná v podstatě o půjčku cizích peněz. Pokud ji nesplatíte v bezúročném období, banky si budou často nárokovat vysoké úroky. Proto je potřeba používat kreditní karty s rozvahou a ideálně si zařídit automatickou platbu v bezúročném období.