Život bez moderních technologií si dokáže představit málokdo. Lidstvu pomáhají k efektivitě či ulehčují práci a s nástupem umělé inteligence jejich význam roste. Technologie si našly cestu i do pomůcek, které hrají roli při uspokojování sexuálních potřeb. Před zneužitím vibrátorů varovalo britské ministerstvo. Hackeři mohou zařízení ovládnout na dálku a upravit jeho chování tak, že fyzicky ublíží uživatelům.
Prostřednictvím mobilní aplikace můžete na dálku ovládat celou řadu zařízení: od pračky a myčky přes vysavače až po vibrátory. Sexuální hračky ovládané na dálku slouží k potěšení zamilovaného páru, jenže romantická chvilka může mít i svou stinnou stránku. Britské ministerstvo pro vědu, inovace a technologie varovalo, že hackeři mohou nad zařízením převzít kontrolu.
ČTĚTE TAKÉ: Opilecká alibi i dobrovolná přiznání. Průzkum o nevěře odhalil překvapivá zjištění
„Mezi klíčové technické zranitelnosti patří jejich bluetooth připojení, které propojuje doprovodnou aplikaci s chytrým zařízením. Tato spojení často nejsou šifrována, čímž se stávají zranitelnějšími vůči útokům anebo odposlechům ze strany uživatelů zlomyslných třetích stran,“ píše se ve zprávě britského ministerstva.
Odborníci ve zprávě popisují, že hackeři využívají kybernetický útok nazývaný man-in-the-middle, během kterého dojde k narušení komunikace mezi dvěma stranami. Útočník pak může komunikaci odposlouchávat, tedy vidět zprávy, které si uživatelé posílají.
Dále může upravovat příkazy, které uživatel posílá do zařízení, a tím ovlivňovat jeho chování. Britové proto varují, že se ze sexuální pomůcky může stát zbraň. „Útočník má možnost zachytit zařízení uživatele a získat citlivé informace o způsobu jeho používání, například o intenzitě vibrací, které pak může vzdáleně změnit, čímž lze způsobit značnou fyzickou újmu,“ varuje zpráva.
Pachatelé mohou získat i citlivé osobní údaje, ať už jde o jméno, pohlaví či sexuální orientaci daného uživatele. Varování se totiž netýká jen vibrátorů, ale také používání chatovacích aplikací. U nich mohou hackeři získat intimní fotografie či zprávy, které pak poslouží například k vydírání.
Britové se nezaměřili pouze na potenciální problémy u sexuálních pomůcek. Přehledná zpráva varuje i před zneužitím dalších zařízení jako jsou hračky pro děti, zařízení sledující fitness aktivitu, hlasové asistenty, domácí kamery či zvonky, chytré žárovky a domácí spotřebiče.
Nejedná se o přehnaný poplach. Minulý rok v říjnu se například američtí majitelé chytrých vysavačů Ecovacs stali oběťmi poblázněných zařízení. Čínské vysavače se chovaly velmi podivně a linuly se z nich zvuky připomínající šum či špatný radiový signál. Poté z vysavače začaly vycházet sprosté nadávky, které měl na svědomí hacker, popsal pro ABC News jeden z majitelů.
Tehdy se útočníci prozradili a neměli šanci napáchat větší škody. Pokud by ale vydrželi zůstat v tajnosti, mohli prostřednictvím senzorů, kamer a mikrofonů sledovat nic netušící majitele.
Zpráva britského ministerstva sice pochází už z března 2023 a není jasné, proč světová média o varování informovala až nyní. Ale na příkladu vysavačů je vidět, že nikdy není na škodu připomenout, co číhá na uživatele těchto zařízení. A také že existují věci, které je lepší nechat odpojené od internetu.
VIDEO: „Spolykal prášky na spaní a pustil si plyn“. Pravopisné cvičení z 3. třídy pobouřilo sítě