Společnost Apple čelí žalobě. Důvodem je tvrzení, že prodává řemínky pro své chytré hodinky Apple Watch, které údajně obsahují vysoké množství chemikálií známých jako perfluorované a polyfluorované látky (PFAS), čímž prý své uživatele vystavuje riziku rakoviny, informuje web The Register. Tyto látky se hromadí v lidském těle a mohou vést ke zdravotním problémům, mezi něž dále patří poškození jater, neplodnost či obezita. Apple jakékoli ohrožení uživatelů svých produktů popírá.
Žaloba, která byla podána minulý týden v Kalifornii, zmiňuje tři konkrétní řemínky: Sport Band (v Česku se prodává jako sportovní řemínek), který je dodáván společně s novými základními modely chytrých hodinek Apple Watch, dále Ocean Band (oceánský řemínek) a Nike Sport Band (sportovní řemínek Nike), informuje The Register.
ČTĚTE TAKÉ: Končíme s rasovou diverzitou. Technologické giganty ovlivnil i nástup Trumpa, výjimkou je Apple
Apple uvádí, že tyto produkty jsou vyrobeny z fluoroelastomeru, čímž se technologický gigant podle žaloby snaží zatajit přítomnost perfluorovaných a polyfluorovaných látek (PFAS).
PFAS je skupina syntetických chemických sloučenin, které obsahují fluor. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) do této skupiny řadí více než 4 700 sloučenin. PFAS jsou známé jako „věčné chemikálie“, protože jsou v životním prostředí i lidských organismech extrémně trvanlivé. Pokud se v těle nahromadí, mohou vést ke zdravotním problémům jako jsou poškození jater, onemocnění štítné žlázy, obezita, neplodnost či rakovina, informuje EEA. Asi nejznámější takovou sloučeninou je teflon.
Žaloba se opírá o prosincovou studii provedenou vědci z University of Notre Dame, která analyzovala 22 řemínků chytrých hodinek od různých výrobců. Obsah PFAS byl zjištěn u 15 z nich. Samotná studie ale neuvádí názvy konkrétních produktů, pouze výrobce – v případě žaloby tedy Apple a Apple/Nike. Není tedy jisté, zda se skutečně jedná o řemínky uvedené v žalobě.
V žalobě stojí, že Apple své spotřebitele „záměrně neinformuje o tom, že jeho výrobky obsahují škodlivé chemické látky“ a že „místo toho, aby se vyhnul nepřiměřenému bezpečnostnímu riziku pomocí dostupných alternativ, sliboval spotřebitelům zdraví, wellness a udržitelnost, což je podle zákonů na ochranu spotřebitele nezákonné, nekalé a podvodné“. Žaloba společnost rovněž viní z podvodu, podvodného navádění, zatajování, zkreslování, nedbalosti a bezdůvodného obohacení.
K požadavkům žaloby patří certifikace produktu, zastavení prodeje údajných škodlivých řemínků a peněžité pokuty.
Sám Apple jakékoli pochybení na své straně odmítá, píše Daily Mail. „Řemínky Apple Watch jsou pro uživatele bezpečné. Kromě vlastního testování spolupracujeme také s nezávislými laboratořemi, které provádějí přísné testy a analýzy materiálů použitých v našich produktech, včetně řemínků Apple Watch,“ stojí ve vyjádření Applu pro deník.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trumpův Stargate je perfektní, tvrdí vývojář Rosa. Evropě prý chybí americké myšlení a ambice