reklama

Pozoruj a sčítej ptáky na krmítku. Ornitologové nabízí školám materiály k výuce

Jak o krmítko pečovat a které je vhodné? To všechno se děti dozví.
Zdroj: Pixabay

Česká společnost ornitologická (ČSO) připravila pro žáky 3.–5. tříd základních škol program, ve kterém se naučí rozeznávat druhy ptáků, které se objevují na krmítku, ale také to, jak má správně takové krmítko vypadat a co do něj rozhodně nepatří.

reklama

„Z čeho může krmítko být? Ze dřeva i z plastu. Plastová krmítka se lépe čistí než dřevěná. A co třeba kovové? To není vhodný materiál. V zimě často namrzá a klouže,“ stojí na začátku výukového programu, který je na stránkách ČSO volně ke stažení. V čem vlastně spočívá? Děti si samy vyrobí jednoduché krmítko a mají za úkol pozorovat, kteří ptáci z okolí školy o něj projeví zájem. Seznámí se s jednotlivými druhy a dozví se, čím je vhodné drobné opeřence v zimě přikrmovat. Na konec si vyzkouší roli výzkumníka při pozorování ptáků v rámci třetího ročníku Ptačí hodinky.

Ukázka z pracovního sešitu
Ukázka z pracovního sešitu

„Velkou výhodou je, zvláště v dnešní době, že veškeré podklady k výukovému programu jsou na webu Ptačí hodinky volně ke stažení a mohou být využity i v rámci on-line výuky. Doufáme, že samotné sčítání již budou moci děti zažít se spolužáky ve svých třídách, pokud to ale situace nedovolí, není problém sčítat ptáky na krmítku z pohodlí domova třeba s rodiči,“ říká autorka textů Dita Hořáková z ČSO.

Ukázka z pracovního sešitu
Ukázka z pracovního sešitu

Celorepublikové sčítání ptáků pod názvem Ptačí hodinka se uskuteční 8.–⁠10. ledna 2021 a zapojit se může každý, kdo má na okně, zahradě či poblíž domu krmítko. Stačí v daném termínu pozorovat po dobu jedné hodiny návštěvníky krmítka a vše si zapisovat. Údaje pomohou ornitologům zjistit, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje a kterým druhům se daří více či méně. Sčítání se bude konat již potřetí a rozhodně ne jen v Česku. Ptáky sčítají také v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku nebo Německu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Byznys

ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Živě ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Česko zůstává ve 4. stupni PES. Za pátek přibylo 8423 pozitivně testovaných
Lyžaři, máte smůlu. Vleky stále nejezdí, policie je zastavila i v Telnici
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama