reklama

Pozoruj a sčítej ptáky na krmítku. Ornitologové nabízí školám materiály k výuce

Jak o krmítko pečovat a které je vhodné? To všechno se děti dozví.
Zdroj: Pixabay

Česká společnost ornitologická (ČSO) připravila pro žáky 3.–5. tříd základních škol program, ve kterém se naučí rozeznávat druhy ptáků, které se objevují na krmítku, ale také to, jak má správně takové krmítko vypadat a co do něj rozhodně nepatří.

reklama

„Z čeho může krmítko být? Ze dřeva i z plastu. Plastová krmítka se lépe čistí než dřevěná. A co třeba kovové? To není vhodný materiál. V zimě často namrzá a klouže,“ stojí na začátku výukového programu, který je na stránkách ČSO volně ke stažení. V čem vlastně spočívá? Děti si samy vyrobí jednoduché krmítko a mají za úkol pozorovat, kteří ptáci z okolí školy o něj projeví zájem. Seznámí se s jednotlivými druhy a dozví se, čím je vhodné drobné opeřence v zimě přikrmovat. Na konec si vyzkouší roli výzkumníka při pozorování ptáků v rámci třetího ročníku Ptačí hodinky.

Ukázka z pracovního sešitu
Ukázka z pracovního sešitu
Zdroj: Česká společnost ornitologická

„Velkou výhodou je, zvláště v dnešní době, že veškeré podklady k výukovému programu jsou na webu Ptačí hodinky volně ke stažení a mohou být využity i v rámci on-line výuky. Doufáme, že samotné sčítání již budou moci děti zažít se spolužáky ve svých třídách, pokud to ale situace nedovolí, není problém sčítat ptáky na krmítku z pohodlí domova třeba s rodiči,“ říká autorka textů Dita Hořáková z ČSO.

Ukázka z pracovního sešitu
Ukázka z pracovního sešitu
Zdroj: Česká společnost ornitologická

Celorepublikové sčítání ptáků pod názvem Ptačí hodinka se uskuteční 8.–⁠10. ledna 2021 a zapojit se může každý, kdo má na okně, zahradě či poblíž domu krmítko. Stačí v daném termínu pozorovat po dobu jedné hodiny návštěvníky krmítka a vše si zapisovat. Údaje pomohou ornitologům zjistit, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje a kterým druhům se daří více či méně. Sčítání se bude konat již potřetí a rozhodně ne jen v Česku. Ptáky sčítají také v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku nebo Německu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Tempo očkování v dubnu zatím ani zdaleka neodpovídá proklamovaným slibům, které pravidelně zaznívají z úst čelních představitelů státu. Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak dnes již bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovořili o tom, že se v dubnu bude očkovat sto tisíc lidí denně. Přestože je již téměř polovina měsíce, nepřekročil denní počet vydaných dávek 67 tisíc, denní průměr je přitom přibližně 53 tisíc dávek. Nový ministr Petr Arenberger (za ANO) je ještě optimističtější a mluví dokonce o 140 tisících dávek denně. Konkrétní datum, kdy by k tomu mělo dojít, však nezmiňuje.

Rozhovor

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Stojím na recepci Černínského paláce. Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přichází s úsměvem na rtech, v džínách a s baťohem. Se všemi se loučí, s ostrahou i s recepční. Po dlouhé době působí, jako když není pod tlakem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o svém odvolání i o tom, proč nikdy nebouchl do stolu a neodešel z vlády, když byl k hnutí ANO několikrát kritický.

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Další články
reklama
reklama