Podzim je v plném proudu, ale i během něj už bychom měli myslet na blížící se zimu. Pokud přemýšlíte, jak naložit se svou zahradou, aby se na ní dařilo živočichům i v zimních měsících, máme pro vás několik tipů, jak na to.
První, co vás nejspíše napadne, je krmítko. A to může sloužit nejen pro ptáky, ale i pro veverky. Mělo by být umístěno tak, aby se z něj nestal švédský stůl pro okolní kočky, to znamená rozhodně ho nepokládat na zahradní stůl nebo na nejnižší větev. „S přikrmováním doporučujeme začít, až když teploty klesnou k bodu mrazu. Mezitím můžeme z naší zahrady udělat malý ptačí ráj a zajistit, abychom měli v lednu na krmítku živo,“ říká Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.
A co dál? Na větve můžete zavěsit lojové koule (ideálně bez síťky) nebo lojové „koláče“, ve kterých mohou být semínka nebo třeba mouční červi. Ve specializovaných prodejnách je velké množství různých dobrot pro všechny druhy opeřenců. Jako bonus můžete nechat na větvích stromů pár jablek, ani těmi někteří ptáci nepohrdnou. Zapomínat bychom pak neměli ani na vodu, protože nejen opeřenci potřebují pít i v zimě. Je potřeba ji kontrolovat a v případě, že zamrzne, ji co nejdříve vyměnit.
Že je spadané listí skvělým hnojivem a vhodným úkrytem například pro ježky, už víte. Ale víte také, že ho ocení i ptáci? „Staré dřevo a větve naskládejte v rohu zahrady na hromádku. Úkryt v ní může najít malý ptáček střízlík, červenka nebo i hejno vrabců. Spadané listí shrabejte, třeba ke kmeni stromu, a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce larvy a brouky,“ vysvětluje Hořáková.
Tajemství budky
Máte na zahradě pár budek? Pak nastal nejvyšší část udělat v nich předvánoční úklid. Ovšem pozor, ptačí budky mnohdy využívají i jiní živočichové. Můžete tak narazit třeba na překvapeného plcha připravujícího se na zimní spánek. Budky totiž slouží nejen ptáků jako náhrada dutých stromů, kterých v přírodě ubývá. Pokud máte takový poklad na zahradě, važte si ho. Dokáže poskytnout domov mnoha užitečným živočichům.
Máte více volného času a chcete si nějakou budku sami vyrobit? Pak více než na estetickou stránku myslete na tu funkční. Budka má jejího obyvatele ochránit před nepřízní počasí i před útoky predátorů. Z toho důvodu ji například můžete vylepšit kovovým plíškem, který umístíte kolem vletového otvoru. Ten zabrání predátorům, aby otvor zvětšili a dostali se dovnitř. Je také potřeba myslet na to, že každému druhu vyhovuje něco jiného. Například velikost vletového otvoru je u modřinky i u špačka jiný. Pokud si v rozměrech nejste jistí, můžete se podívat na stránky České společnosti ornitologické, kde najdete vše přehledně vysvětlené.