reklama

Nesuď knihu podle obalu: Netopýři nemusí být jen létající myši, ale i užiteční mazlíčci

S Evou Cepákovou, zooložkou a pracovnicí České společnosti pro ochranu netopýrů, jsme si povídali nejen o tom, proč jsou pro nás netopýři užiteční, ale i o tom, jak jim my lidé můžeme pomoci a proč bychom se jich neměli bát. Možná zjistíte, že jsou to roztomilí živočichové, kteří stojí za vaši pozornost.

reklama

Eva se do netopýrů zamilovala už při studiu zoologie, ale sama zdůrazňuje, že si je vědoma toho, že ne každému se netopýři zdají hezcí a že z nich mnoho lidí má strach. Podle jejích slov, které ale musíme potvrdit, jelikož jsme si netopýry při natáčení i hladili, jsou to živočichové roztomilí, kteří jsou pro nás užiteční, neškodní. A hlavně bychom se jich neměli bát.

Netopýr u vás doma

Pokud vám netopýr vlétne oknem do bytu, snažte se zachovat klid, zbytečně ho nedrážděte, protože on se vás bojí víc než vy jeho. Otevřete okna, zhasněte světla a odejděte. Netopýr nejspíš vyletí sám. Pokud je nějak zraněný, můžete ho vzít opatrně do hadru nebo rukavic a uložit do krabice, kam mu dejte trošku vody. Nejlepší je zavolat nejbližší záchrannou stanici, kontakt naleznete na stránkách Zvíře v nouzi. Nebo poproste o radu právě Českou společnost pro ochranu netopýrů (ČESON).

Představte si, že nás tento malý živočich za noc zbaví i 2 500 komárů. I proto je netopýři trus vyhledávaným hnojivem, jeho potrava se totiž skládá pouze z hmyzu.

Jak netopýrům neničit úkryty

Netopýři jsou často vyháněni ze svých úkrytů, protože se v dnešní době rekonstruují staré budovy a půdy, kde si našli své domovy. Jedná se o velmi konzervativní zvířata, která pokud mohou, úkryty nemění. Proto je velmi dobré jim pomoci, dají se pořídit netopýří budky, které můžete začlenit do izolace, anebo netopýří závěsné budky, ať už na fasádu domu, na strom na zahradu, či do parku. „Řada druhů netopýrů využívá během svého života nejrůznější úkryty v lidských stavbách. Při zateplování a rekonstrukcích budov však zbytečně často dochází k ničení těchto úkrytů, někdy i k přímé likvidaci netopýrů. A to i přesto, že postupy a řešení, jak provést stavební zásahy šetrně, jsou již známé, poměrně jednoduché a finančně nenáročné,“ vysvětlují pracovníci ČESON.

Plánujete opravu střechy či jiné úpravy půdních prostor obývaných netopýry? Ideální je se opět obrátit na ČESON, rádi vám poradí a pokud se rozhodnete s netopýry bydlet, získáte nejen živý odpuzovač komárů, ale i plaketku od ČESON –⁠ Náš soused je netopýr.

Nalákat netopýra do nové budky není sice nic snadného, ale možnosti tu jsou. „Netopýři jsou extrémně věrní svým úkrytům a jen neradi je mění. Pach guána je pomůže nalákat do nových budek, neboť netopýři se řídí nepsaným pravidlem, že kde už jednou nějaký netopýr byl, tam je to asi dobré“ říká Petr Dobrý, který se netopýrům věnuje.

Lidé se mohou dozvědět o akcích pro veřejnost, které ČESON během roku pořádá stačí sledovat facebookové stránky Náš soused netopýr.

Správné slovo je letoun

U nás žije hned několik druhů netopýrů a tady se zarazíme, protože by se jim správně mělo říkat letouni. Řád se totiž nazývá letouni. Mezi ně patří: vrápenci a pak samotní netopýři. Nejčastěji asi narazíme na netopýra rezavého, kterého vidíte na obrázku v dlani, nebo mnohem menšího netopýra hvízdavého. V Česku bylo letounů zaznamenáno 27 druhů.

Netopýři a děti

Nejlepší je s osvětou začít u dětí, proto také ČESON pořádá mnoho zábavných přednášek přímo ve školách, ale zabavit se můžete i vy se svou ratolestí doma, zde je pár tipů.

Na výlet za netopýry:

Navštivte interaktivní netopýří mapu a vyberte si některou z 50 lokalit, kde se přímo na místě dozvíte podrobnosti o životě letounů – prostřednictvím výkladu průvodců, pracovních listů pro děti, informační tabule či osvětových akcí. Na některých lokalitách jsou také umístěny kešky zařazené do série S Drákulou v netopýřím světě. Na třech lokalitách můžete sledovat dění v úkrytu letní kolonie netopýrů nebo vrápenců. Bez rušení zvířat, prostřednictvím přímého přenosu z kamer instalovaných v jejich v úkrytu.

A zajímavost na závěr? Netopýr v úkrytu může i ležet, není nutností, aby visel hlavou dolů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama