reklama

Nesuď knihu podle obalu: Netopýři nemusí být jen létající myši, ale i užiteční mazlíčci

S Evou Cepákovou, zooložkou a pracovnicí České společnosti pro ochranu netopýrů, jsme si povídali nejen o tom, proč jsou pro nás netopýři užiteční, ale i o tom, jak jim my lidé můžeme pomoci a proč bychom se jich neměli bát. Možná zjistíte, že jsou to roztomilí živočichové, kteří stojí za vaši pozornost.

reklama

Eva se do netopýrů zamilovala už při studiu zoologie, ale sama zdůrazňuje, že si je vědoma toho, že ne každému se netopýři zdají hezcí a že z nich mnoho lidí má strach. Podle jejích slov, které ale musíme potvrdit, jelikož jsme si netopýry při natáčení i hladili, jsou to živočichové roztomilí, kteří jsou pro nás užiteční, neškodní. A hlavně bychom se jich neměli bát.

I my jsme si je při natáčení reportáže pohladili
I my jsme si je při natáčení reportáže pohladili
Zdroj: Prima Mazlíček

Netopýr u vás doma

Pokud vám netopýr vlétne oknem do bytu, snažte se zachovat klid, zbytečně ho nedrážděte, protože on se vás bojí víc než vy jeho. Otevřete okna, zhasněte světla a odejděte. Netopýr nejspíš vyletí sám. Pokud je nějak zraněný, můžete ho vzít opatrně do hadru nebo rukavic a uložit do krabice, kam mu dejte trošku vody. Nejlepší je zavolat nejbližší záchrannou stanici, kontakt naleznete na stránkách Zvíře v nouzi. Nebo poproste o radu právě Českou společnost pro ochranu netopýrů (ČESON).

Představte si, že nás tento malý živočich za noc zbaví i 2 500 komárů. I proto je netopýři trus vyhledávaným hnojivem, jeho potrava se totiž skládá pouze z hmyzu.

Jak netopýrům neničit úkryty

Netopýři jsou často vyháněni ze svých úkrytů, protože se v dnešní době rekonstruují staré budovy a půdy, kde si našli své domovy. Jedná se o velmi konzervativní zvířata, která pokud mohou, úkryty nemění. Proto je velmi dobré jim pomoci, dají se pořídit netopýří budky, které můžete začlenit do izolace, anebo netopýří závěsné budky, ať už na fasádu domu, na strom na zahradu, či do parku. „Řada druhů netopýrů využívá během svého života nejrůznější úkryty v lidských stavbách. Při zateplování a rekonstrukcích budov však zbytečně často dochází k ničení těchto úkrytů, někdy i k přímé likvidaci netopýrů. A to i přesto, že postupy a řešení, jak provést stavební zásahy šetrně, jsou již známé, poměrně jednoduché a finančně nenáročné,“ vysvětlují pracovníci ČESON.

Plánujete opravu střechy či jiné úpravy půdních prostor obývaných netopýry? Ideální je se opět obrátit na ČESON, rádi vám poradí a pokud se rozhodnete s netopýry bydlet, získáte nejen živý odpuzovač komárů, ale i plaketku od ČESON –⁠ Náš soused je netopýr.

Nalákat netopýra do nové budky není sice nic snadného, ale možnosti tu jsou. „Netopýři jsou extrémně věrní svým úkrytům a jen neradi je mění. Pach guána je pomůže nalákat do nových budek, neboť netopýři se řídí nepsaným pravidlem, že kde už jednou nějaký netopýr byl, tam je to asi dobré“ říká Petr Dobrý, který se netopýrům věnuje.

Lidé se mohou dozvědět o akcích pro veřejnost, které ČESON během roku pořádá stačí sledovat facebookové stránky Náš soused netopýr.

Netopýr
Netopýr
Zdroj: Česká společnost pro ochranu netopýrů

Správné slovo je letoun

U nás žije hned několik druhů netopýrů a tady se zarazíme, protože by se jim správně mělo říkat letouni. Řád se totiž nazývá letouni. Mezi ně patří: vrápenci a pak samotní netopýři. Nejčastěji asi narazíme na netopýra rezavého, kterého vidíte na obrázku v dlani, nebo mnohem menšího netopýra hvízdavého. V Česku bylo letounů zaznamenáno 27 druhů.

Netopýři a děti

Nejlepší je s osvětou začít u dětí, proto také ČESON pořádá mnoho zábavných přednášek přímo ve školách, ale zabavit se můžete i vy se svou ratolestí doma, zde je pár tipů.

Na výlet za netopýry:

Navštivte interaktivní netopýří mapu a vyberte si některou z 50 lokalit, kde se přímo na místě dozvíte podrobnosti o životě letounů – prostřednictvím výkladu průvodců, pracovních listů pro děti, informační tabule či osvětových akcí. Na některých lokalitách jsou také umístěny kešky zařazené do série S Drákulou v netopýřím světě. Na třech lokalitách můžete sledovat dění v úkrytu letní kolonie netopýrů nebo vrápenců. Bez rušení zvířat, prostřednictvím přímého přenosu z kamer instalovaných v jejich v úkrytu.

Netopýři při natáčení
Netopýři při natáčení
Zdroj: Prima Mazlíček

A zajímavost na závěr? Netopýr v úkrytu může i ležet, není nutností, aby visel hlavou dolů.

Další hlavní zprávy

Lidé

Kněz o Šafránkové: Byla naším světélkem. Do poslední chvíle se snažila přiblížit Ježíši

Kněz o Šafránkové: Byla naším světélkem. Do poslední chvíle se snažila přiblížit Ježíši

Libuše Šafránková byla šarmantní paní s hlubokou duší. Milovala svou rodinu a zvlášť v posledních letech jí velmi záleželo na přibližování se Bohu. Její úsměv mi zůstává v srdci. Těmito slovy vzpomínal na oblíbenou herečku františkánský kněz Jakub Sadílek v pořadu Radio Proglas 13+. Se Šafránkovu se několik let přátelil a poslední roky jí dělal zpovědníka.

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů
Rána jak blázen, popisuje český brankář v NHL Vaněček úder blesku do trupu letadla
Mám obavy, že indickou mutaci koronaviru neudržíme na uzdě, připustil biochemik
Přistání aktivisty na Euru mohlo skončit smrtí. Snipeři byli připraveni muže zastřelit
Další rozvod v královské rodině. Konec favoritky i hrozba útěku
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Konec telefonních budek v Česku. 110 let sloužily, teď šla k zemi poslední
Není to nejostřejší tužka, urazil Novotný Jágra. Legenda vytáhla penál a hledala se
Sněžím a jsem down, psal si do deníku exšéf nemocnice. Za korupci jde Dbalý do vězení
Další články
reklama
reklama