Coby zdravotní bratr dal své práci všechno, ve Velké Británii byl během pandemie v první linii. Nakonec se už ale pětatřicetiletý Philip Pengson za svou manželkou a dětmi nevrátí – kvůli mimořádnému pracovnímu nasazení začal spoléhat na léky proti bolesti, kterými se předávkoval. Že za úmrtím stojí silná anestetika, nyní potvrdila i soudní pitva, informoval britský deník Metro.
Velká Británie se v průběhu ledna potýkala se strmým nárůstem počtu hospitalizovaných kvůli onemocnění COVID-19. V tu dobu byla už řada zdravotníku na pokraji sil – mnozí z nich pracovali téměř bez přestávky už od podzimu. Nejinak tomu bylo i v Královské nemocnici v Guildfordu, kde byl zaměstnaný Pengson. Toho jednoho dne nemohli kolegové najít, zrovna ve chvíli, když na pohotovosti chyběla pomocná ruka.
Řešila špatně pandemii? Francouzská ministryně zdravotnictví čelí obvinění
Bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová byla formálně obviněna kvůli způsobu, jakým řešila epidemii covidu. Informovala o tom agentura AFP. Podle agentury Reuters se jedná o jeden z prvních případů na světě, kdy se musí vedoucí činitel právně zodpovídat za své činy v souvislosti s koronavirovou nákazou.
„Všimla jsem si, že zase zmizel. Poslala jsem mu zprávu, pak i zavolala, ale na nic nereagoval,“ řekla při výslechu Jessica Ubagová, která s Pengsonem pracovala. Trvalo zhruba 40 minut, než se znovu objevil. „Myslíš si, že beru drogy nebo co?“ odsekl Ubagové, když se ho zeptala, kde byl tak dlouho pryč. Podle svědků se choval jako omámený a pohyboval se malátně. Prý na něm byl vidět syndrom vyhoření, domů ale jít nemohl vzhledem k tomu, v jakém zápřahu byla celá směna.
Podobný scénář se zopakoval 20. ledna ještě jednou. Stopy zavedly zdravotníky do mužské šatny, kde byla zamčená toaleta. Nejdříve zaklepali, když ale po deseti minutách nikdo nevycházel ven, rozhodli se, že dveře otevřou svépomocí. Po vypáčení zámku uvnitř objevili Pengsona zhrouceného na zemi. Přítomní zaměstnanci nemocnice se ho snažili oživit, to se jim už ale nepodařilo.
Dle všeho se zdravotní bratr předávkoval léky proti bolesti, což později potvrdila i koronerka Anna Loxtonová. Hladina požitých sedativ v krvi byla dost vysoká na to, aby způsobila smrt. V závěru své toxikologické zprávy uvedla, že mohlo jít i o pokus o sebevraždu. Nikdo z Pengsonova okolí ale nezaznamenal jakýkoliv náznak, že by zamýšlel ukončit život, ačkoliv coby zdravotník musel vědět, co s ním taková nálož léku udělá.
Vyšetřovatelé našli celkem pět prázdných lahviček silných anestetik, které se podávají vnitrožilně. Dalších šest pak v batohu na toaletě. Loxtonová také konstatovala, že dávka, kterou Pengson v osudný den požil, byla silnější než jindy. Vedoucí chirurgie Julie Burgessová uznala, že dané léky jsou v nemocnici snadno dostupné pro všechny. Vzhledem k okolnostem jsou nyní uzamčené, napsal deník Metro.
Pengson přicestoval z Filipín v roce 2017 kvůli práci, doma zůstaly jeho manželka s dvěma malými dětmi. Ve Velké Británii měl sestru Fátimu, která policii mimo jiné potvrdila, že byl její bratr v určitou chvíli závislý na lécích. Tvrdil jí ale, že už ho to přešlo. Podle nemocnice měl Pengson na kontě 259 hodin přesčasů.