Pražský magistrát se zbaví deseti chytrých laviček, které byly instalovány za minulého vedení města pod vládou primátorky a bývalé členky hnutí ANO Adriany Krnáčové. Důvodem jsou vysoké náklady na provoz. Město dá lavičky bezplatně například radnicím městských částí. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní.
Hlavní město testovalo deset laviček, za které zaplatilo téměř dva miliony korun. Pilotní projekt zjistil, že finanční nároky na rozvoj, provoz a údržbu laviček jsou podle dokumentu příliš vysoké. „Z ekonomických důvodů je pro Prahu vhodné najít nové vlastníky či správce stávajících deseti kusů chytrých laviček,“ píše se v dokumentu. Další potíží byl nejednotný design a využití jednotlivých prvků.
Krnáčová bojuje s rakovinou. Nosila jsem paruku a přišla o ňadro, říká exprimátorka
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová bojuje s rakovinou prsu. Kvůli nemoci a léčbě přišla o vlasy, nehty a také o ňadro. Svůj boj s vážnou nemocí Krnáčová popsala v rozhovoru pro deník Blesk.
Lavičky poputují do vlastnictví zejména městských částí. Zájem o ně projevily například Praha 11, která dostane dvě, a Prahy 6, která si vezme jednu. Lavičku dostane také Kongresové centrum Praha (KCP) a rovněž městská firma Operátor ICT, která jich převezme pět. Zbylá lavička z náměstí Jiřího z Poděbrad bude odmontována. Nikdo ji však nedostane, neboť má nevhodnou konstrukci. Z celkem deseti laviček se jich šest přestěhuje, ostatní zůstanou na stejném místě, kde jsou doposud.
Objednávku schválilo tehdejší vedení města na konci roku 2016. Lavičky měly nabíječky na telefony nebo wi-fi připojení. Celý projekt byl součástí iniciativy Smart Prague, jejímž cílem bylo zmodernizovat Prahu pomocí nových technologií.
Zběsilé tempo se podepsalo na zdraví Krnáčové
„Pro mě osobně je to používání nových technologií, abychom zpříjemnili život občanům, usnadnili podnikání a zvýšili kvalitu života,“ uvedla na jaře 2016 tehdejší primátorka Adriana Krnáčová, která v současnosti bojuje s rakovinou prsu.
O nemoci se dozvěděla při návštěvě lékaře, kam šla s bolavým ramenem. „Nakonec mi bylo řečeno, že šanci mám, i když ne moc velkou. Tak jsem se hned pustila do brutální léčby,“ řekla Blesku Krnáčová. Svůj díl na nemoci mělo podle ní i vysoké pracovní tempo, které zažila v době, kdy působila v čele hlavního města.