Prahu čeká změna. Voliči v hlavním městě rozdali karty tak, že současná koalice nebude pokračovat. Spolu svým vítězstvím sebralo naději primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby mohl nadále vládnout po boku STAN a Prahy sobě. Teď je na Hřibovi a Bohuslavu Svobodovi (ODS), zda dokáží slevit ze své předvolební rétoriky a domluví se na spolupráci. Jinak hrozí spojení Spolu s ANO.
Vedení Spolu několikrát zopakovalo, že sice dává svým zastupitelům při sestavování koalic volnou roku, komunálním lídrům však doporučuje, aby jednali se stranami na půdorysu vládní koalice. V Praze by to znamenalo spojení s Piráty a se STAN. Vytvořit takovou koalici se však zdá být velmi obtížné.
Podle oslovených kandidátů Spolu by sice byla nejlepší spolupráce právě s Piráty a STAN, jenže nechtějí dělat z pozice vítěze voleb svým koaličním partnerům velké ústupky. Navíc se Svoboda před volbami vyjadřoval ve smyslu, že si nedokáže spolupráci s Hřibem představit. Po volbách však své výroky mírnil a mluvil o nutnosti obrousit hrany. „Slova odezněla, teď začíná práce,“ řekl na tiskové konferenci.
A ta čeká také Piráty. Těm byly velkým trnem v oku některé osobnosti na kandidátce Spolu, například dvojka Jiří Pospíšil (TOP 09). Ten sám tvrdí, že se nechce nechat vydírat.
„Pro Spolu jsou pirmárními partnery strany, které vytváří vládní většinu, to znamená STAN a Piráti. Uděláme vše pro to, abychom se s nimi domluvili. Na druhou stranu musí i oni respektovat, že my jsme vyhráli volby a že se respektujeme jako rovnocenné subjekty, ale nestanovujeme si podmínky, které jsou pro ten druhý subjekt nepřijatelné, nekádrujeme si vlastní politiky, kteří dostali mandát a byli zvolení voliči, nikoliv naší politickou konkurencí,“ sdělil Pospíšil pro CNN Prima NEWS.
Piráti podle něj musí například přestat útočit na jeho údajné zapojení do kauzy Dozimetr. „Předpokládám, že se po volbách ukončí agresivní předvolební rétorika a budeme všichni hledat co nejvýhodnější řešení pro Prahu a Pražany. Musíme se začít věcně bavit o tom, jak chceme v Praze další čtyři roky vládnout, ne že se budeme v Praze kádrovat a stanovovat si podmínky. Preferuji tuto koalici a uvidíme, jak bude probíhat jednání,“ doplnil Pospíšil.
Jenže bude to možné? Piráti naznačují, že by v takovém případě stáli o post primátora. „Piráti nejspíš budou nejsilnější vládní stranou v pražském zastupitelstvu. Zítra se sejdeme s ostatními stranami ze současné koalice, abychom projednali situaci. Určitě se dostaneme v nebližších dnech i k jednání se Spolu,“ řekl Hřib na tiskové konferenci.
Koalice s ANO?
Přestože by byla koalice s hnutím ANO pouze těžko vysvětlitelná voličům Spolu na celostátní úrovni, je v Praze i s případnou podporou zástupců jiných stran reálná. Svoboda se během kampaně netajil svými sympatiemi k lídrovi ANO Patriku Nacherovi a pro Spolu by se taková koalice skládala zjevně snadněji. Nemohli by však zřejmě počítat s hlasy hnutí STAN, které vládnout s ANO odmítá.
„Koalice mezi nimi by nebyla šťastná. Zkomplikovalo by to značně další jednání,“ řekl lídr STAN Petr Hlaváček na tiskové konferenci. Je také možné, že na své lídry budou tlačit předsedové vládních stran, aby k tomuto spojení nedošlo.
Kandidáti Spolu připouštějí, že pokud budou mít Piráti a STAN nesplnitelné požadavky, nenechají se vydírat a koalice s ANO by tudíž byla jediným možným řešením. Připomínají také spolupráci s ANO jinde na komunální úrovni, kde to voličům tolik nevadí. Jenže Praha není tradiční komunál a její vedení je sledováno celou republikou.
Svoboda také možná proto po volbách mírní své sympatie k vládnutí s ANO a dává najevo, že i přes předvolební útoky považuje spolupráci s Piráty a STAN za nejlepší možné řešení pražské povolební situace.