Čína chce rozšířit spolupráci se Spojenými státy, až se Joe Biden ujme prezidentského úřadu. Uvedl to v pátek čínský ministr zahraničí Wang I při rozhovoru s newyorskou nevládní organizací Asia Society. Peking doufá, že s novým prezidentem bude americká zahraniční politika více racionální, píše agentura AFP. Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy se výrazně zhoršily za dosluhující administrativy Donalda Trumpa.
„Doufáme, že rozšíříme spolupráci a budeme řešit naše neshody dialogem,“ uvedl Wang I. Podle něj je spolupráce možná v oblastech, jako jsou ekonomická krize, řešení epidemie koronaviru či klimatické změny.
Tchaj-wan se nemůže účastnit akcí UNESCO. Organizace zřejmě podlehla tlaku Číny
Tchajwanští akademici se domnívají, že vzrostl vliv Číny v rámci UNESCO, potažmo OSN. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu jim nyní zakazuje účast na všech svých událostech. Podvolila se tak zřejmě nátlakům Čínské lidové republiky.
Administrativa Donalda Trumpa zaujala v posledních letech vůči Číně tvrdý postoj a zavedla mimo jiné hospodářské sankce proti některým čínským firmám. Příští americký prezident Biden, který nastoupí do úřadu 20. ledna, slíbil, že vůči Číně bude taktéž postupovat přísně. Současně nevyloučil možnost spolupráce v některých oblastech globálního zájmu, píše AFP.
Čína se obává, že Spojené státy budou pokračovat „v nezodpovědné presumpci viny“ vůči Číně a jejím občanům. Čínský ministr poukázal na omezení vydávání víz do USA čínským badatelům a studentům doktorandských programů na amerických univerzitách. Asijská země tuto politiku nazývá „mccarthismem“, čímž odkazuje na zuřivé protikomunistické tažení senátora Josepha McCarthyho v 50. letech.
Americká administrativa zdůvodnila omezení poskytování víz čínským občanům s vazbami na tamní armádu tím, že chce zamezit případům průmyslové a vojenské špionáže.