Právě teď je období veverčích mláďat. Jak jim pomoci?

Právě v těchto měsících je období, kdy ty nejrychlejší veverky přivádějí na svět svá mláďátka. Obecně se traduje, že se veverky rodí na jaře, ale není tomu tak vždy. Některé rezavé maminky mohou porodit už na konci ledna. Pro nás z toho vyplývá několik upozornění.

Rozhodně bychom měli kontrolovat stromy, které chceme pokácet. Je možné, že se v hnízdě na stromě ukrývají několikagramová holá mláďáta. Veverčí hnízdo je oproti ptačímu kulaté, může být kdekoliv v koruně stromu a je vycpané materiálem, tudíž proti obloze neprůhledné.

Jak se pozná veverče, které potřebuje pomoc

Potrava pro veverky

Důležité je veverkám v tomto období pomoci s potravou. Ideální je koupit nebo vyrobit veverčí krmítko. Inspiraci můžete nasbírat ZDE. Já jsem to třeba na svém parapetu vyřešila podlouhlou miskou. Ale každý den ji kontroluji a hlavně doplňuji. Pokud na to nemáte čas, je lepší pořídit krmítko, do kterého neprší a potrava tak nehnije ani neplesniví (poznámka autorky).

Ideální potravou jsou slunečnicová semínka, lískové a vlašské ořechy a to jak vyloupané, tak nevyloupané. Pokud s krmením veverek začínáte a ještě vás neznají, je lepší dát oříšky vcelku, aby nežlukly. Ve zverimexu pořídíte i směsi pro činčily, které veverky mohou, obsahují třeba plátky sušených banánů, bukvici, dýňová semínka a kaštany. Speciální směsi pro veverky i krmítka pak najdete ZDE.

Chlupáči si pochutnají i na plátcích jablka, mrkve nebo hrušky. Ty zmlsané, které chodí ke mně, mi ale na ovoce a zeleninu kašlou (poznámka autorky).

V zimních měsících můžete ke krmítku pověsit i půlku kokosového ořechu, který mají veverky velice rády. Pozor ale! Pokud teplota vystoupá nad nulu, dužina rychle zkysne a zplesniví, což by veverkám mohlo ublížit. Stejně tak jim nikdy nedávejte měkké pečivo.
Co je pro jejich život nezbytné, je voda. Lidé často zapomínají, že veverky, ptáci nebo třeba i ježci pijí. Miskou s vodou jim můžete doslova zachránit život. 

Krmte je až do léta. V květnu totiž hned následuje další vrh. Já třeba krmím celoročně, dělá mi to radost (poznámka autorky). Jakmile k vám začnou chodit, nebudete chtít přestat. Ale ani ony ne. Když není nasypáno tam, kde má být, hledají i v květináčích.

Pomoc pro veverky

Pokud najdete na zemi vypadlé veverčí mládě, okamžitě kontaktujte záchrannou stanici pro veverky Pinky606 070 632, nebo nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící živočichy. Kontakty naleznete na Zvíře v nouzi. Nikdy mládě nekrmte sami, jen ho zahřejte.
Záchranná stanice Pinky, která se zabývá poradenstvím a záchranou veverek také pořádá během roku několik přednášek.

Tagy: