Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) vyjednala s hejtmany nový nouzový stav na 14 dní. Právníci jej však považují za protiústavní a někteří z nich již kvůli tomu na kabinet podali i trestní oznámení. Že jde nový nouzový stav proti Ústavě, tvrdí i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten nyní sbírá podporu mezi dalšími zákonodárci, aby podal ústavní stížnost.
O podání trestního oznámení informoval advokát Petr Němec na svém twitterovém účtu. „Podal jsem na členy vlády trestní oznámení k Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Protiústavní vyhlášení nouzového stavu a na to navázaná opatření způsobují vážnou poruchu v činnosti právnických a fyzických osob podnikatelů,“ napsal Němec na sociální síti.
Podal jsem na členy vlády trestní oznámení k MSZ v Praze. Protiústavní vyhlášení nouzového stavu a na to navázaná opatření způsobují vážnou poruchu v činnosti právnických a fyzických osob podnikatelů. Tedy jde o činy dle ustanovení § 329 a 330 TZ.
— Petr Němec (@SemSuchar) February 14, 2021
Němec dodává, že je tedy protiústavně omezováno podnikání. „Vláda se měla dohodnout s opozicí, proto zákon zní, jak zní, a proto trestní zákoník dává úředním osobám (i ministrům) limity,“ doplnil právník na Twitteru.
Žalobu již v pondělí dopoledne podal i právník Norbert Naxera.
Ústavní právník: Není možné se opírat o souhlas hejtmanů
Že je vyhlášení nového nouzového stavu na žádost hejtmanů protiústavní, uvádí i ústavní právník Jan Wintr. Ten říká, že podle ústavního zákona o bezpečnosti může vláda vyhlásit nouzový stav na 30 dní a následně jej po odsouhlasení většiny poslanců prodlužovat.
Hamáček: Za nouzový stav jsem rád. Zajistíme dostatek testů a návrat dětí do škol
V Česku od pondělí platí nový nouzový stav. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je to pro vývoj epidemiologické situace v Česku dobrá zpráva. Do budoucna chce spolu s vládou zavádět či rušit opatření v závislosti na počtu covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče, řekl to pro CNN Prima NEWS.
Vyhlášením nového nouzového stavu hned po dosavadním, jehož prodloužení poslanci neschválili, je však podle Wintra odstranění pojistky v podobě právě Poslanecké sněmovny. „Kdyby vláda trvala na tom, že vyhlašuje nouzový stav nový, platí, že ho může vyhlásit maximálně na 30 dnů a na prodloužení nad 30 dnů potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny, čili chodit po 14 dnech do Sněmovny pro nějaký souhlas nemá žádnou oporu v ústavním zákonu o bezpečnosti,“ dodal Wintr.
Právník sice připouští, že hejtmani můžou požádat o prodloužení nouzového stavu, ale stále jde o vztah mezi vládou a poslanci. „Zákon sice říká, že pokud hejtman dojde k závěru, že nezvládá situaci řešit stavem nebezpečí, může požádat o prodloužení nouzového stavu, ale mrzí mě, že se tu podařilo některým politikům vyvolat ve veřejnosti mylný dojem, že je možné nouzový stav opírat o souhlas hejtmanů,“ řekl Wintr.
Vystrčil chystá ústavní stížnost
S názorem, že vyhlášení nového nouzového stavu je protiústavní, souhlasí i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ten nejprve Babišovi a dalším ministrům zaslal dopis, kde na protiústavní chování upozorňuje. „Pilíře naší demokratické společnosti nelze obcházet. Je povinností vlády a opozice se domluvit na ústavním postupu,“ uvedl šéf horní komory Parlamentu.
Zaslal jsem @AndrejBabis dopis. Upozorňuji na možné protiústavní chování @strakovka. Pilíře naší demokratické společnosti, nelze obcházet. Je povinností vlády a opozice v se domluvit na ústavním postupu. Je to v zájmu všech a @senat musí tento zájem hájit. https://t.co/HD5V40mAo3
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) February 14, 2021
Vystrčil následně pro web Aktuálně.cz dodal, že sbírá podporu mezi dalšími kolegy k tomu, aby podal ústavní stížnost. K té jsou potřeba podpisy desítky senátorů.
Nový nouzový stav je v souladu s Ústavou, tvrdí Hamáček
Za novým nouzovým stavem naopak stojí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Právníci několika rezortů tvrdí, že vyhlášení nového nouzového stavu na žádost hejtmanů je v souladu s Ústavou. Situaci nelze řešit jinak. Pan předseda se může zeptat hejtmanů své vlastní strany, jak to v krajích vypadá,“ napsal Hamáček na Twitteru.
Vystrčilův krok pak kvituje například právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. „Pan předseda Senátu Miloš Vystrčil potvrzuje roli Senátu jako strážce ústavnosti a dělby moci,“ napsal na Twitteru Dostál.