Právo šária
Aby uklidnili situaci, slibují tálibánští vůdci vstřícnější přístup k ženám a odpuštění lidem, kteří spolupracovali s cizími státy. Spolu s tím ale prohlašují, že život se bude řídit právem šaría. Část Afghánců tak kvůli obavám z návratu středověkých praktik v panice prchá ze země.
Jednadvacetiletá Afghánka Rukhsana se před šesti lety vzepřela sňatku, který domluvila její rodina, a utekla s milencem. Tálibánští duchovní ji tehdy obvinili z cizoložství a odsoudili k smrti ukamenováním.
„To vlastně ani nejsou tresty, stačí podezření, že žena zhanobila čest rodiny, a oni ji podřežou,“ řekl Petr Pelikán, orientalista, překladatel a veterán z války v Perském zálivu.
Šestnáctiletý Syřan Bashar setkání s radikálním výkladem práva šaría ze strany bojovníků Islámského státu přežil. Stálo ho to ale ruku. „Ptali se mě, jestli jsem ukradl telefon. Řekl jsem, že ne. Pak mě zbili a donutili mě se přiznat. Já jsem ho ale neukradl,“ popsal Bashar.
Právě brutální tresty pro ženy a sekání končetin patří mezi tresty, které děsí mnohé Afghánce po nástupu radikálního hnutí. „Něco z toho vymáhá a vyžaduje stát. To jsou právě tresty sekání rukou za krádeže a kamenování nevěrných žen, teoreticky i mužů,“ vysvětlil Pelikán.
Afghánci leckdy berou právo do svých rukou
Šaría je obsáhlý soubor pravidel a doporučení, který zahrnuje všechno od postihů za zločiny až po to, jakou rukou se zdravíte. Do jisté míry ho zohledňuje většina právních systémů islámských zemí. Afghánistán je ale složený z kmenů, které často přebírají vymáhání práva do vlastních rukou.
„V Afghánistánu se vždycky ponechává veliký prostor samosprávě, do toho jim nikdo moc nezasahuje, proto to tam teď asi bude tvrdší. Záleží na tom, jak osvícený nebo méně osvícený vládce bude v okrese, údolí či vesnici, podle toho to tam bude vypadat,“ popsal Pelikán.
Mluvčí Tálibánu na první tiskové konferenci po převzetí moci prohlásil, že ženy budou mít svá práva. Mezi bojovníky v ulicích Kábulu ale vzbudila nechuť i pouhá přítomnost zahalené americké reportérky. „Právě mi řekli, že mám jít někam stranou, protože jsem žena,“ řekla Clarissa Wardová, reportérka CNN v Afghánistánu.