Clarissa Wardová zpovídala tálibánské ozbrojence (zdroj: CNN)
Téměř každou minutu jsou v Kábulu slyšet výstřely, členové islamistického hnutí Tálibán švihají lidi na ulici holemi či obušky. Reportérka CNN Clarissa Wardová zveřejnila další záběry z Afghánistánu.
V hlavním městě Afghánistánu panuje nadále chaos. Poslední americká základna je nyní střežena bojovníky Tálibánu. Ti občanům brání ve vstupu na kábulské letiště, a to i těm, kteří mají doklady o tom, že v minulosti spolupracovali se zeměmi Západu.
Reportérka CNN Clarissa Wardová se současnou situaci snaží dokumentovat. V ulicích hovoří s členy hnutí Tálibán i běžnými Afghánci. I když Wardová chodí po městě s černým hidžábem, a má tak vidět pouze obličej, členové hnutí ji opakovaně vyzývali, ať si jako žena zakryje i ten. Bojovníci Tálibánu jí rovněž řekli, že za chaos v zemi mohou Američané.
Někteří ozbrojení členové hnutí se chovají k lidem agresivně, záběry ukazují, že se tak chovali dokonce i ke štábu CNN. Střelba je prý ve městě slyšet každou minutu.
V médiích také přibývají svědectví o tom, že lidé v Afghánistánu jsou často bičováni k smrti, zloději upalováni zaživa a dvanáctileté dívky se musí nuceně vdávat za bojovníky radikálního hnutí.
Hnutí se mstí vojákům i novinářům
Podle informací britského deníku The Sun mají tálibové seznamy lidí, které chtějí potrestat. Bojovníci s nimi chodí od dveří ke dveřím a hledají především afghánské vojáky, policisty, vládní úředníky a novináře.
Další svědectví zase hovoří o obávaném omezování žen. „V Herátu nesmějí vycházet samy ze svých domovů,“ uvedl americký veterán z Afghánistánu Matt Zeller.
Tálibán získal definitivně kontrolu nad Afghánistánem v neděli, když obsadil hlavní město Kábul. Afghánci, především vojáci a bývalí spolupracovníci americké, ale i dalších armád, se obávají, že se jim Tálibán za jejich skutky bude krutě mstít. Ženy mají zase obavy ze znásilnění.
Mnoho lidí se odmítá vrátit do režimu, který Tálibán nastolil, když území ovládal mezi roky 1996 až 2001. Tehdy v zemi zavedl totalitní stát založený na radikální verzi islámského práva šaría a vrátil se ke středověkým praktikám v podobě bičování, kamenování, utínání končetin a veřejných poprav.
Byla zakázána hudba, televize, sportovní zápasy, muži se nesměli holit, ženy musely být na veřejnosti zcela zahalené, nesměly chodit samy a nesměly pracovat.
Jeden z mluvčích hnutí však v úterý oznámil, že se Tálibán nikomu mstít nehodlá a ani nechce nastolit režim, který v Afghánistánu panoval, když se hnutí poprvé chopilo moci. Tato tvrzení jsou však čím přijímána s nemalou dávkou skepse.
Skoro každou minutu jsou v Kábulu slyšet výstřely, členové Tálibánu švihají lidi na ulici holemi. Zdroj: AP
Skoro každou minutu jsou v Kábulu slyšet výstřely, členové Tálibánu švihají lidi na ulici holemi. Zdroj: AP