Pražská plynárenská od března zlevní energie. Ceny snižují i další dodavatelé

Pražská plynárenská od března zlevní dodávky energií. Oproti současnosti sníží ceny zemního plynu u svého základního ceníku bez fixace v průměru o 6,1 procenta. Spotřebitelé tak podle společnosti ročně ušetří v řádu stovek až tisíců korun. Spolu s tím firma upraví i své fixované produkty, informoval v pondělí mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují na pokles velkoobchodních cen energií.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 445 tisíc odběrných míst. V roce 2022 a na začátku roku 2023 firma ceny naopak několikrát zvýšila, důvodem byla energetická krize a rostoucí ceny plynu na energetickém trhu. Podobně postupovali i další dodavatelé, ceny některým lidem stouply o stovky i tisíce korun, stát zavedl cenový strop. Platit přestal na konci loňského roku, důvodem bylo zklidnění situace na trhu.

ČTĚTE TAKÉ: O tisícové přeplatky mohou lidé přijít. Jak je důležité mít správně nastavené zálohy?

Podle Pražské plynárenské by od března domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody s roční spotřebou kolem čtyř megawatthodin (MWh), měla oproti dosavadním cenám ušetřit zhruba 750 korun ročně. Domácnosti v bytě, které s plynem i topí a mají spotřebu kolem 11 MWh, ušetří přes dva tisíce korun ročně. Domácnost v rodinném domku se spotřebou kolem 25 MWh za rok by měla snížit výdaje asi o 4 689 Kč.

Předseda představenstva Pražské plynárenské Ludvík Baleka vystoupil v minulém týdnu v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Podle něj budou Češi v době klesajících cen rozmařilejší. Zopakoval proto, aby lidé nadále s energiemi šetřili jako doposud.

Baleka zároveň vyvrátil možné obavy z nedostatku plynu či elektrické energie. „Zásobníky máme plné na 75 procent. Taková hodnota je historicky nevídaná,“ řekl pro CNN Prima NEWS šéf Pražské plynárenské.

Za poslední rok jde o v pořadí čtvrté snížení prodejních cen plynu u Pražské plynárenské. Obchodní složka ceny, kterou určuje dodavatel, od té doby klesla o 44 procent. Se započtením regulované složky určované Energetickým regulačním úřadem, která od letoška o desítky procent vzrostla, jde o meziroční pokles v průměru o 24 procent, uvedla firma.

Ceny snižují i ostatní dodavatelé

Ceníky od začátku letošního roku postupně snižují i další dodavatelé. Společnost ČEZ od poloviny února zlevnila své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za MWh. V řádu stokorun za MWh zlevnilo plyn letos také innogy, E.ON nebo epet. Někteří dodavatelé se zlevňováním vyčkávají, mimo jiné proto, že produkty nakoupili s předstihem za vyšší ceny.

Podle energetického experta a ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora se mohou lidé těšit na další zlevňování. „Každé oznámení přiláká pozornost, nikdo tedy nezlevňuje napříč všemi produkty. Vývoj velkoobchodního trhu ale naznačuje, že to bude určitě pokračovat,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Snižování cen je důsledkem postupného poklesu cen elektřiny a plynu na energetickém trhu. Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent.

Pražská plynárenská v předloňském roce zaznamenala zisk po zdanění 639,8 milionu korun. Meziročně si tak polepšila téměř o 19 procent. Ještě výrazněji stouply tržby společnosti, a to z předloňských 17,1 miliardy korun na 32,5 miliardy korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruský plyn? Kreml už nás nemůže vydírat, raduje se Vondra. Pokrytectví vlády, opáčil Knotek

Tagy: