reklama

Češi nosí jednu roušku i týden v kuse. Jak o ústenky pečovat a kolika lidem vadí?

Roušky jsou součástí naší každodenní výbavy už několik měsíců, ne každý ale ví, jak se o ně starat. Podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS je přitom nosí skoro 98 procent české populace. Avšak 15 procent lidí ji mění jen jednou za týden. Povinnost zakrytých dýchacích cest na veřejnosti pak vadí třetině Čechů.

reklama

Mnozí odborníci už několik měsíců poukazují na to, jak správně s rouškou zacházet. Po každém použití bychom si měli nasadit novou a při jejich výměně bychom se vůbec neměli dotýkat přední části. Podle průzkumu agentury IPSOS pro společnost Respilon si ale 40 procent lidí roušku mění jen jednou denně a 15 procent dokonce jen jednou za týden.

„Ukazuje se, že se u části veřejnosti projevuje únava z dlouhodobosti omezení, respektive naše švejkovství,“ uvedla výkonná ředitelka firmy Respilon, která vyrábí roušky a respirátory, Jana Zimová. Právě to podle ní vede k nesprávnému používání ochranných pomůcek dýchacích cest.

Třetině dotazovaných nošení roušky vadí

Právě opakované použití roušky přitom snižuje její účinnost. Některé naše zlozvyky při nošení ochrany dýchacích cest ale mohou být nebezpečné.

„Často je to právě z nevědomosti, kdy se lidé respirátorů nebo roušek dotýkají rukou v obličejové části, různě je při nošení upravují, nosí je během celého dne bez výměny nebo si je například sundají, aby si zakouřili, a následně tu samou ústenku nasadí znovu. Tím snižují účinnost anebo sami sebe přímo ohrožují,“ řekla Zimová.

Průzkum navíc ukázal, že více než třetině dotazovaných povinné nošení roušek na veřejných místech vadí. Špatně se jim v nich dýchá nebo mluví. Na nutnost sterilizace a praní látkových roušek si stěžovala pětina účastníků průzkumu. Přitom právě správná manipulace je pro jejich účinnost proti šíření nemoci zásadní.

Jak správně o roušku pečovat

Noste u sebe dva větší plastové sáčky, které lze snadno uzavřít. V jednom mějte čisté roušky, do druhého odkládejte ty použité. Ochranné prostředky, které jste už nějakou dobu měli na sobě, byste neměli dávat do kapsy nebo tašky.

Roušky můžete buď vyvařit v hrnci s vodou, nebo v pračce. Teplotu nastavte alespoň na 60 stupňů Celsia a použijte případně i dezinfekční prostředek na prádlo. Další možností je sterilizátor na dětské lahve. Rozhodně se nesnažte „dezinfikovat“ roušky v mikrovlnné troubě nebo mrazáku.

Z ústenky by neměly trčet žádné nitě a měly by mít zapravené švy. Časté praní by jim jinak mohlo ublížit. Po vyndání z pračky nebo hrnce roušky usušte a vyžehlete, případně vložte do sušičky a nastavte bavlněný program.

Důležité je na roušku sahat vždy čistýma rukama – ať už při procesu praní, nebo když jste třeba venku. Noste s sebou dezinfekci, stačí menší balení, které se vejde do kabelky nebo kapsy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama