Nošení roušek je aktuálně v Česku povinné ve všech vnitřních prostorách, v MHD, ale také v osobních autech se dvěma a více nerodinnými pasažéry i venku na ulici, pokud lidé nemůžou dodržet rozestup dvou metrů. Roušky jsou nutné také v jiných státech světa. Jejich nošení je ovšem pro hlavu a uši náročné. Přečtěte si o možnostech, jak namoženému svalstvu ulevit.
Mezi největší problémy spjaté s nošením roušek patří bolesti hlavy a krku, zvýšená citlivost uší, migréna či mělké dýchání. Tyto a další důvody pro CNN Prima NEWS popisuje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková. „Lidé, kteří mají ústa a nos zakryté celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, což má za následek bolesti hlavy a krční páteře,“ říká Bílková s tím, že tyto stavy mohou vést k častějším migrénám u lidí, kteří na ně trpí.
Počet hospitalizovaných nadále roste, přibývá také nakažených seniorů, říká Blatný
Vláda schválila testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb i pro zaměstnance, minulý týden ho podpořila pro klienty. I pro personál se budou používat antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než standardní laboratorní vyšetření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dále uvedl, že počet hospitalizovaných bude nadále růst i přes příznivá čísla.
Podle fyzioterapeutky není dlouhodobé nošení roušek vhodné především u menších dětí, kterým se ještě uši vyvíjí, ale také u pacientů po plastických operacích uší. Souvislý tah roušek s gumičkami, které jsou mezi Čechy populární, tak mohou vést k deformování tvaru uší.
Roušky s gumičkami je dle slov Bílkové vhodné používat spíše na krátké časové úseky, tedy například při cestě v dopravním prostředku či při nákupu. Do zaměstnání doporučuje spíše roušky se zavazováním přes hlavu. „Každé zakrytí rouškou či štítem navíc snižuje úhel pohledu a nutí nás zapojovat pohyby hlavy a krku místo očí. Omezuje nás v předklonu hlavy, kterou raději vysouváme bradou vpřed, čímž opět neúměrně zatěžujeme páteř,“ doplňuje Bílková pro CNN Prima NEWS. Nošení roušek je navíc problematické pro dýchání, neboť se v ní nedá plně nadechnout či vydechnout.
Bílková pro ulevení například zmiňovaného dýchání doporučuje, aby si lidé, pokud jim to okolnosti dovolí, občas vyšli do přírody, kde mohou roušky sundat a dýchat čerstvý vzduch. Doporučuje především dlouhé procházky. „Chůze je zdravý pohyb, který posílí imunitní systém, uvolní namáhané svaly a podpoří správnou funkci vnitřních orgánů,“ doplňuje Bílková.
Pro uvolnění svalů pak doporučuje jednoduchý cvik. Spočívá v tom, že člověk položený na zádech přiloží ruce dlaněmi na okolí uší, přičemž prsty zatlačí proti lebce. „Pomocí krouživých pohybů dlaní posouvejte celou kůži a svaly hlavy po lebce. V místě, kde ucítíte lehký odpor, se zastavte a provádějte menší intenzivnější kroužky,“ vysvětluje cvik fyzioterapeutka.