Lidé, kteří prodělali covid, trpí častěji na různé autoimunitní nebo autoinflamatorní nemoci. Mezi ně patří i známá Crohnova choroba, která nejčastěji způsobuje bolestivé střevní potíže. O prvním výzkumu zabývající se touto tematikou napsal lékařský magazín JAMA Network Open.
Vědci použili milióny vzorků z korejské národní databáze, aby ukázali, jaký má covid dopad na dlouhodobé zdraví člověka. Porovnávali fyzický stav osob na základě toho, jestli v minulosti měly covid, nebo ne. Své poznatky publikovali v odborném časopise JAMA Network Open na začátku října.
ČTĚTE DÁL: Někdy ani neudržím kartáček. Olga se potýká s následky covidu, lékaři prý věc zlehčují
U lidí, kteří covid prodělali, zjistili vyšší riziko výskytu Crohnovy choroby, způsobující záněty v trávicí soustavě. Všimli si také častějšího výskytu autoimunitních poruch vedoucích k vypadávaní vlasů. Další nemocí, která se vyskytovala s větší kadencí, byla sarkoidóza, která se běžně projevuje horečkou, únavou a kašlem.
Muži po prodělání covidu častěji trpěli ještě například odlupováním pokožky. U žen se zase objevovaly bílé skvrny na pokožce. Crohnova choroba se objevila bez ohledu na pohlaví, ale častěji u lidí mladších čtyřiceti let a u těch, kteří na koronavirus nebyli očkováni. Vliv měl i průběh covidu, pakliže se u pacienta objevila těžší forma, byl náchylnější na autoimunitní porochy.
Podle ministerstva zdravotnictví denně přibývá přibližně pět set nakažených koronavirem. V září se k situaci vyjádřil epidemiolog Prymula pro CNN Prima NEWS: „Celosvětově byl covid zařazen do kategorie běžných respiračních onemocnění, mezi nimiž jsou například chřipka, RS viry či jiné. Průběh ale není vždy mírný. Podle posledních dat má řada osob až sedmidenní příznaky, tedy bolesti hlavy a vysokou teplotu. Může i docházet ke ztrátě chuti či střevním problémům.“