Michaela se v práci nakazila covidem a málem zemřela, přesto zdravotnice nedostane ani korunu

České zdravotnictví je podle některých sester a lékařů před kolapsem.

Sestry nedostali odškodnění za covid

Počty pacientů s covidem opět rostou a zdravotníci, kteří jsou v první linii, znovu začali upozorňovat na jeden problém. Někteří jsou přesvědčeni, že se nakazili koronavirem v práci, jenže úřady jim takové oznámení neuznaly jako nemoc z povolání.

Zdravotnický personál po celém Česku čelil od začátku pandemie covidu obrovskému náporu nakažených lidí. Mnoho jich postupně onemocnělo, mezi nimi třeba i laborantka Miroslava Cibulová. A spolu s ní i její dvě kolegyně ze zdravotnické záchranné služby. „S největší pravděpodobností jsme se nakazily od pacientů. Já nejspíš v tu dobu, kdy jsem procházela poliklinikou,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zdravotnictví se řítí do zdi. Proč budou Česku zoufale chybět lékaři i základní péče?

Tehdy žena pracovala jako laborantka na biochemii. A to je právě kámen úrazu. Zákon totiž covid uznává jako nemoc z povolání zdravotníkům z ambulancí, lůžkových oddělení nebo zařízení sociální péče. Laborantky, byť pracující s biologickým materiálem, mají smůlu.

Covid vezme zpátečku, nebude tak zle. Velký problém je ale nedostatek léků, varuje imunoložka

Na současný nedostatek léků nejsme zvyklí. Nepamatuji si, že by kdykoliv chyběl penicilin, je to zcela ojedinělé. Tak se k situaci omezeného dovozu léčiv vyjádřila imunoložka Blanka Říhová, která byla hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zmínila také, že se v případě další vlny covidového onemocnění bude jednat o „běžnou podzimní virózu“. Lidé prý již ve střehu před virem být nemusí. Podle jejích slov „bere covid zpátečku“.

„Po dvouletém vyšetřování jsme se dozvěděla, že na nějaké zpětné vyrovnání nemám nárok, což mě velmi mrzí,“ sdělila Cibulová. „V přepočtu by se jednalo o 20 tisíc. Určitě bych je využila třeba k pobytu v lázních, protože do dnešní doby jsem opravdu unavená, stále nejsem v pořádku,“ ozřejmila svůj zdravotní stav.

S podobným problémem se potýká i Michaela Gorná, dispečerka záchranné služby. Má za to, že se covidem také nakazila v práci. Bojovala přitom o život – měsíc totiž strávila na ARO. „Z toho 21 dní byla na mimotělní okysličovací metodě ECMO,“ popsala těžké chvíle.

Dispečerka rovněž nedostala ani korunu. Kolik takových neúspěšných žadatelů z řad zdravotníků je, státní zdravotní ústav neeviduje. „Od začátku přiznávání onemocnění COVID-19 jako nemoci z povolání bylo v současnosti přiznáno něco kolem 15 až 16 tisíc onemocnění,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Potvrdil také, že poměr mezi potvrzenými a odmítnutými žádostmi není známý.

Nespokojení zdravotníci se ještě mohou pokusit zvrátit rozhodnutí úřadů u soudu. Musí do toho ale investovat svůj čas a peníze.

Mladí lékaři se bouří proti dalším přesčasům, hrozí bojkotem. Podpořil je i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podívejte se v reportáži:

Tagy: