Před 69 lety vznikla v Praze první záchytka. V čem byla unikátní?

Před 69 lety vznikla v Praze první záchytka.

Před 69 lety vznikla v Praze první protialkoholní záchytka. U jejího zrodu stál bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála. Projekt záchytka byl výjimečný v tom, že jako jediný svého druhu počítal i s následnou péčí. Klienti tak mohli využít i služeb kliniky adiktologie, která sídlila ve stejném areálu.

Zakladatel první protialkoholní záchytné stanice v Česku Jaroslav Skála byl světovým průkopníkem v přístupu k boji proti alkoholismu. „Ten model byl velmi specifický, velmi odlišný od mnoha jiných záchytek, které pouze nechávaly ty lidi vystřízlivět a nestaraly se o nic dalšího. Jaroslav Skála měl trochu modernější a zajímavější vizi, a to bylo v tom, že se pokoušel to samotné vystřízlivění a zachycení spojit i s tím, aby ty lidi získal pro léčbu,“ uvedl přednosta kliniky adiktologie Michal Milovský.

Prostory, kde v současné době probíhá výuka adiktologů, sloužily od roku 1951 jako úplně první protialkoholní záchytná stanice v tehdejším Československu. „Velkou zvláštností tehdejšího provozu bylo, že pacienti, kteří byli v tom dlouhodobém standardním programu, chodili vypomáhat na záchytku. Bylo to povinné, bylo to součástí toho léčebného programu. Ten efekt, který to na ně mělo, byl poměrně velmi drsný,“ řekl Milovský CNN Prima NEWS.

V devadesátých letech se protialkoholní záchytná stanice přesunula do nemocnice na Míčánkách. Dnes sídlí v areálu Nemocnice Na Bulovce. Zajímavostí domu je, že původně byl postaven pro spisovatele Josefa Jungmanna. Ten tam ale nikdy nebydlel.

Tagy: