Gaming: Čím zaujala streamovací platforma Twitch.tv desítky milionů lidí?
Vysílají živé přenosy z pohodlí svého pokoje, natáčí se při hraní na počítači a díky věrným divákům si někteří z nich přijdou na pohádkové peníze. Streamovací platforma Twitch.tv se v posledních letech stala obřím fenoménem internetového prostoru, který láká tvůrce všech věkových kategorií a zájmů. Více se o platformě Twitch.tv dozvíte v herním pořadu CNN Prima Gaming, který můžete sledovat každou sobotu na CNN Prima NEWS od 22:35.
Streamovací služba Twitch.tv vznikla před více než deseti lety. V roce 2009 ji založila dvojice amerických podnikatelů Justin Khan a Emmet Shear. Jejich původní záměr bylo nabízet živé videopřenosy z různých činností, které lidé dělají ve svém volném čase, od diskusních pořadů po vaření či cestování. Zdaleka nejpopulárnější kategorií na platformě se ovšem staly počítačové hry.
Začíná nový pořad CNN Prima Gaming. Přiblíží divákům svět esportu i českou herní tvorbu
Jak vypadá turnaj profesionálních hráčů her? Jaký je rozdíl mezi gamingem a esportem? A mohou se počítačové hry stát nástrojem válečné propagandy? Na všechny tyto otázky odpoví nový herní pořad CNN Prima Gaming, který můžete sledovat každou sobotu v 22:35 na CNN Prima NEWS nebo na webových stránkách cnn.iprima.cz. Generálním partnerem pořadu je obchod CZC.cz.
Diváci si zkrátka našli zálibu ve sledování aktivit amatérských i profesionálních hráčů. Ti začali vysílat nejen své pravidelné tréninky, ale také zápasy mezi ostatními mužstvy v titulech jako Counter-Strike: Global Offensive či League of Legends.
Později se těmto „domácím aktivitám“ připojily i přímé přenosy z velkých esportových turnajů, čímž se Twitch.tv definitivně stal platformou hráčů.
Co tato streamovací služba přinesla nového ve srovnání například s YouTube? Klíčovou roli hrají samotní diváci. Prostřednictvím chatovacího okna mohou svému oblíbenému streamerovi psát, on jim v průběhu živého přenosu odpovídá. Za malý poplatek se mohou přezdívky diváků objevit i ve vysílání, někdy k nim přibude také vzkaz nebo úkol pro vysílajícího idola.
Díky této bezprostřední interakci mezi oběma strany počítačových obrazovek rychle vyrostla popularita služby. Toho si všimla americká společnost Amazon, která v srpnu 2014 koupila platformu Twitch.tv za 970 milionů dolarů (v přepočtu téměř 22 miliard korun).
Milionových příjmů se dočkali i Češi
Vysíláním a tvorbou na Twitchi se dá také slušně vydělat. Streameři mohou inkasovat příjmy z předplatných (tzv. „sub“), které stojí od pěti do 25 dolarů měsíčně. Každý tvůrce pak z této částky získává podíl několik desítek procent.
Před dvěma lety na internet unikla data o výdělcích nejsledovanějších streamerů světa. Mezi nimi se objevili i čeští tvůrci jako Agraelus, Herdyn či FattyPillow. Ukázalo se, že jen z podílu na prodaných předplatných si i Češi mohou vydělat desítky milionů korun. V Česku funguje zhruba 500 streamerů, kteří vysílají pro své diváky každý den. Na pohádkové jmění si ale sáhnou jen jednotky z nich.
Populární streamovací služba Twitch.tv zdatně konkuruje platformě YouTube, alespoň co se týče živých přenosů. Zdroj: Getty Images
Populární streamovací služba Twitch.tv zdatně konkuruje platformě YouTube, alespoň co se týče živých přenosů. Zdroj: Getty Images
To však není jediný zdroj příjmů. Vedle toho mohou streameři inkasovat další desítky tisíc korun měsíčně přímo z příspěvků od diváků, kterým se říká donate. Ty jsou ryze dobrovolné, finančním darem ale mohou sledující vyprovokovat streamera k nějaké činnosti, případně mu zadat nějaký úkol, který má splnit během vysílání.
Obsah se na platformě se stále proměňuje. Velkou část stále tvoří vysílání z videoher nebo přenosy ze světových turnajů a herních událostí. Velké oblibě se ale paradoxně těší i vysílání z běžného života, ve kterém streameři ukazují, jak cestují do práce, vaří nebo obdělávají pole. Na platformě se také daří podcastům a talkshow známým z klasické televize.
Sledujte herní pořad CNN Prima Gaming každou sobotu v 22:35 na CNN Prima NEWS nebo na webových stránkách cnnprima.cz, kde mimo jiné najdete i archiv odvysílaných dílů.