reklama

Vyznamenání od Zemana by měli dostat Prymula, Trávníček i Gott. Kdo ocenění odmítl?

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, slavnostní ceremonie se tak zřejmě epidemiolog Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček nedočkají. Vše bude záviset na zdravotním stavu Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

reklama

Zatím není jasné, zda bude Vladislavský sál na státní svátek už druhý rok po sobě prázdný, nebo v něm bude živo. A to nejen vzhledem ke covidovým opatřením, ale také kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Zemana, který už je druhý týden hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici.

Podle premiéra Babiše by ale bylo nevhodné, aby státní vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář v případě, že toho nebude schopný sám prezident. Rovněž vyloučil, že by se této úlohy zhostil on sám.

„Já určitě žádné vyznamenání předávat nebudu. Myslím, že by to nebylo vůbec vhodné,“ uvedl Babiš pro CNN Prima NEWS. Za sebe si myslí, že by ceremoniál bylo nejlepší odložit. Za nevhodnou považuje také možnost, aby vyznamenání předával hradní kancléř Mynář. „Po tom, co všechno předvedl,“ kritizoval Zemanova blízkého spolupracovníka.

S premiérem souhlasí i koalice Spolu. „Mně to přijde jako rozumný postup,“ uvedl předseda sněmovního klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. „Žádné zmeškání nehrozí, loni z důvodu covidu také vyznamenání předána nebyla. Nedostávejme se do nějakých bizarních absurdních situací,“ doplnil předseda klubu lidovců Marek Výborný.

Mezi loňskými oceněnými byli například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula nebo herec Pavel Trávníček. Nikdo z nich zatím pozvání na letošní ceremoniál do Vladislavského sálu nedostal.

„Kontaktovala mě před 14 dny – možná třemi nedělemi, už to neodhadnu – nějaká dáma z prezidentské kanceláře, že by to mělo být. Ale od té doby nevím,“ sdělil Trávníček. „Byl jsem osloven a bylo mi řečeno, že mi přijde pozvánka na domluvenou adresu. Ale zatím nic nedošlo,“ řekl na dotaz CNN Prima NEWS exministr Prymula.

Zeman už dříve řekl, že vyznamená například zesnulého zpěváka Karla Gotta. Nejvyšší státní vyznamenání avizoval i pro Jaroslava Kuberu (ODS), který na počátku roku zemřel ve funkci předsedy Senátu. Vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

Vyznamenání by mohli dostat Krpálek či Kellner

Podle vyjádření Hradu by mělo rozhodnutí o konkrétní podobě letošních oslav 28. října padnout do konce týdne. „Variant je celá řada, ale nepřísluší mi o nich mediálně spekulovat. Vyjádření dám ihned poté, co obdržím rozhodnutí prezidenta. Očekávám jej ještě tento týden,“ napsal redakci ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Podle Babiše, který ve středu podepsal seznam oceněných, dostane letos vyznamenání 30 lidí, třebaže neodhalil, o koho konkrétně jde. Už nyní se nicméně mluví o jménech, jako je například olympijský vítěz a judista Lukáš Krpálek, zesnulý podnikatel Petr Kellner, zesnulý režisér František Filip či sportovní promotér Miroslav Černošek.

Premiér dříve mluvil také o vládním zmocněnci pro IT Vladimíru Dzurillovi či o lidech, kteří se podíleli na evakuaci diplomatů a spolupracovníků z Afghánistánu. Jmenovitě by šlo o velitele jednotky vojenské policie KAMBA Martina Horského a velvyslance Jiřího Balouna. Vyznamenaná by měla být i štábní praporčice Michaela Tichá, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama