reklama

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Vratislav Mynář se stal hradním kancléřem už v roce 2013, tedy krátce po zvolení Miloše Zemana. Po tlaku veřejnosti požádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o udělení bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné. NBÚ mu ale žádost zamítl, kvůli čemu, zůstalo v utajení.

„Samozřejmě, pokud nedostane ve stanoveném termínu bezpečnostní prověrku, o kterou si sám řekl dobrovolně, tak není důvod, aby byl nadále kancléřem,“ uvedl v roce 2013 Zeman. Mynář přiznal, že prověrku stále nemá, až o dva roky později. Prezident poté otočil a už ji po něm ani nevyžadoval.

Mynář se v minulosti musel na půdě Sněmovny hájit i kvůli nesrovnalostem ohledně svého majetku. Zákonodárcům měl předložit své majetkové přiznání. Jenže kdo čekal „vysvlečení do naha“ a kompletní představení soupisu kancléřova majetku, musel být zklamán. Mynář v dokumentu uvedl, že má podíl ve čtyřech firmách a žádné dluhy. Tím jeho sdělení skončilo.

„Hrad si z nás dělá srandu. To není majetkové přiznání. To je přiznání o střetu zájmů, a to jen za minulý rok,“ reagoval v roce 2015 pohoršeně tehdejší místopředseda STAN Petr Gazdík. A nebyl zdaleka jediným poslancem, který Mynáře kvůli majetkovým poměrům a absenci bezpečnostní prověrky kritizoval.

Obvinění z dotačního podvodu

Namísto vyhazovu svého podřízeného prezident krátce na to odsvědčil Mynářovi svatbu. Hradní kancléř si tehdy bral moderátorku Alexandru Noskovou. S tou má dva syny.

Mynář plnil titulky novinových článků i televizních reportáží i v posledních letech. Hradní kancléř je mimo jiné trestně stíhaný kvůli podezření z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Případ se týká šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Navrch bez vědomí úřadů zasněžoval svou sjezdovku z na černo postaveného rybníka.

Na začátku roku 2020 se znovu řešila Mynářova náklonost k Rusku a Číně. Zesnulý šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS) totiž krátce před smrtí obdržel výhružný dopis, protože plánoval cestu na Tchaj-wan. Dokument měla poslat čínská ambasáda na vyžádání Mynáře. To ale hradní kancléř odmítl. Prý měl s Kuberou přátelský vztah, což ale Věra Kuberová rázně odmítla.

Když pak loni za nouzového stavu Mynář pořádal v Osvětimanech zabijačku, lidé v Česku už jen kroutili hlavou. V té době se totiž v rámci omezení pohybu lidí mohlo vycházet z domu pouze ve dvou. Na zabijačce jich bylo minimálně třikrát víc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Chronicky nemocní a senioři se budou registrovat na třetí dávku už po pěti měsících

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama