Předseda Sdružení praktických lékařů hovoří o přípravě na podzimní souběh respiračních chorob.
Ve čtvrtek byl definitivně odsouhlasen manuál pro praktické lékaře, podle nějž budou třídit pacienty s respirační chorobou na ty, kteří půjdou na test a kteří nikoliv. Detaily manuálu budou zveřejněny příští týden. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o něm ale už nyní hovořil předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka.
Na podzim čeká praktické lékaře se souběhem onemocnění COVID-19 a dalších respiračních chorob velký nápor. Podle Petra Šonka jsou na to ordinace připraveny. „Plán je postaven tak, aby minimálně první kontakt proběhl telefonicky, aby nepřicházeli (lidé s podezřením na COVID-19) do ordinací, které musí normálně fungovat pro chronické pacienty. Pak by se nám lidé v ordinacích promíchali a došlo by k šíření viru ve zdech zdravotnického zařízení,“ vysvětlil šéf SPL.
Zároveň upozornil, že diagnostika po telefonu bude pro lékaře náročnější a že hrozí větší riziko chyb. Po prvním hovoru s lékařem půjdou rovnou na testy jen někteří lidé. To bude rozdíl oproti současnému stavu, kdy jsou podle Šonky testováni všichni lidé s příznaky respiračního onemocnění.
„Připravujeme se na situaci, kdy už nebude technicky možné všechny testovat. Definují se pacienti rizikoví, u kterých se dá očekávat, že by měli v případě nákazy koronavirem těžký průběh. Jedná se o polymorbidní pacienty či ty, kteří mají nemoci nedobře kompenzované, například cukrovku,“ přiblížil. „U mladých a zdravých se test na začátku provádět nebude, a pokud odstonají pod obrazem normální virózy, nebude prováděn vůbec,“ řekl dále Šonka.
Šéf sdružení předpokládá, že situace bude ze strany praktických lékařů zvládnutá. Tvrdí také, že nyní je v ordinacích dostatek ochranných pomůcek. „Situace je jiná než na jaře, tehdy jsme měli fatální nedostatek ochranných pomůcek a nevěděli jsme, co očekávat. Na podzim je strategie postarat se o všechny pacienty s respiračními infekty a zároveň nezanedbat ostatní,“ ujistil.