V polovině ledna začíná období, které významně prověřuje naše novoroční předsevzetí a odhodlání šlápnout pořádně do pedálů a zlepšit svůj život. A to se velmi často týká také našich profesí. Jenže po sváteční euforii opět začíná všední koloběh a začátkem roku se navíc na pracovních stolech kupí nové úkoly a projekty, jejichž tíha na nás může dopadnout a dost možná nás i demotivovat. Jak prvnímu náporu odolat a udržet si elán i síly pracovat s nasazením a chutí? Sepsali jsme pro vás pár tipů, které se mohou hodit.
Vstávání do práce včas. Odevzdávání dokončených projektů v termínech. Zvedání telefonu všem kolegům. Ale také dodržování pracovních pauz nebo lepší komunikace s kolegy. Ať už naše profesní předsevzetí vypadá jakkoli, pracovní zápřah naše odhodlání obvykle prověří už v prvních dnech nového roku. Jak se vyhnout zklamání z toho, že se nám ho nepodaří dodržet? Přečtěte si co (ne)dělat.
Zbavit se restů
Do nových výzev by se člověk měl pouštět takzvaně s čistým stolem. Pokud víme, že v šuplíku máme seznam úkolů, které čekají na dokončení, pusťme se do nich. Jejich odkládání nás podvědomě stresuje, což je krok špatným směrem – tedy k tomu, že své snahy vzdáme.
Hlavně nepřepálit start
Oblíbené rčení tady platí na sto procent. Do práce je třeba pustit se pozvolna. Většina lidí totiž nadšení a elán, který v sobě s přelomem roku najde, vyplýtvá během pár dní. Vydají všechny síly a pak jim jich nezbývá dost na překonání prvních komplikací, které se v práci vyrojí. Web Jobs.cz radí: „Stejně jako po dovolené, nezrychlujte, pokud možno, z nuly na sto. První den dva v práci věnujte spíš dlouhodobějšímu plánování, rozvržení úkolů, které vás v příštích týdnech čekají. Než šéfovi slíbíte, že si vezmete na starosti nový obtížný projekt, udělejte si inventuru toho, co máte před sebou. Pak teprve vyhodnoťte, jestli byste to zvládli.“
Reálné termíny a cíle
Malý je ten, kdo má malé cíle. Ano. Ovšem v tomto případě je potřeba připomenout si, že není třeba dokazovat nemožné. Většina předsevzetí zní: Příští rok bych chtěl(a) dokázat... Mějme proto na paměti, že na dosažení cíle máme celých 12 měsíců. A v případě, že se nám podaří uskutečnit své plány dříve, pak by se nemělo jednat o jednorázový stav, kdy se po naplnění vize vrátíme do starých kolejí.
(Ne)úspěchy si zapisovat
Při stanovování dlouhodobých strategií je vhodné dělat si poznámky. O tom, jak se člověku daří i naopak. Na spoustu okamžiků máme tendenci zapomínat, a to i v případě, že mohou hrát důležitou roli v našem postupu k cíli. Zapisovat si tedy, co se nám daný den povedlo a jaké kroky k úspěchu vedly, je užitečná věc. Stejně jako poznámky o tom, kde nám který klacek přistál pod nohama a jak jsme se s ním vypořádali.
Odměny jsou více než důležité
Daří se vám zodpovědně postupovat při plnění úkolů, chodíte brzy spát a následně vstáváte čilejší než dřív? Dokážete s kolegy jednat bez zbytečných nervů a stresu? Dopřejte si za to odměnu. Zasloužíte si ji. Dejte si dort, jděte do kina. Na formě nezáleží. Laskavý přístup k sobě samým nám pomáhá v první řadě.
Nejde jen o výkon
Jistě. Většina nadřízených chce po svých pracovnících, aby plnili, co mají. Ale všichni víme, že to zdaleka nestačí, pokud nevycházíme s druhými, neumíme dodržovat termíny či pravidla nebo pokud si toho nakládáme tolik, že pro únavu nejsme schopni dostát všemu, k čemu jsme se zavázali.
Předsevzetí, které si stanovíme, se tak nemusí týkat naší profese, ale i našeho přístupu k ní, jak upozorňují stránky Firemní sociolog: „Jako cíl není nutné stanovovat zásadní změnu či splnění úkolů. Rozumným předsevzetím může být zaměření se na dosažení určité rovnováhy mezi naším pracovním a osobním životem, dokážeme pak lépe využívat vlastní vnitřní zdroje a motivaci.“
Selhání neznamená konec
Zjistili jste, že i přes veškeré snahy jste se vrátili k původnímu stylu práce? Nevadí. Odpočiňte si, naberte síly a vraťte se tam, kde jste přestali. Na plnění svých vizí nemusíte čekat na konec dalšího roku.