reklama

Chorvatský epidemiolog: Máme mnohem více případů koronaviru, než se oficiálně uvádí

V Chorvatsku bylo ve skutečnosti mnohem více případů koronaviru, než uvádějí oficiální statistiky. Dokazují to výsledky sérologických testů, které prokázaly, že 2,4 % testovaných lidí má protilátky na COVID-19. Televizi RTL to v rozhovoru řekl hlavní chorvatský epidemiolog Krunoslav Capak. Odborník také varoval, že pokud se epidemická situace bude nadále zhoršovat, měli by se lidé připravit na rozšířený počet míst, kde se budou nosit roušky.

reklama

Výsledky sérologických testů zatím nejsou oficiálně publikovány. Capak ale v rozhovoru prozradil, že 2,4 % testovaných mají protilátky na COVID-19, a tudíž tak přišly do kontaktu s koronavirem. Mnozí z nich přitom o nákaze nemuseli vůbec vědět. „To číslo je mnohem větší než zaznamenaný počet případů. To znamená, že mezi námi je mnohem více lidí, kteří přišli do kontaktu s tou infekcí, než jsme si mysleli,“ uvedl epidemiolog. Capak pak dodal, že jen 2 % testovaných mají igG protilátky, které zabraňují opětovnému onemocnění.

Denní čísla nakažených jsou nyní v Chorvatsku jako na houpačce. Zatímco v sobotu úřady zaznamenaly rekord v počtu 140 nových případů nákazy koronavirem, v neděli to bylo případů 50. Země každopádně od pondělí zpřísnila pravidla, která se dotýkají i přibližně půl milionu turistů. Povinnost nošení roušek se nyní vztahuje na obchody, v restauracích je musí mít personál. Zakrytá ústa a nos musí mít také pracovníci a návštěvníci ve zdravotnických zařízeních nebo cestující ve veřejné dopravě. Podle Capaka by si lidé v Chorvatsku měli na roušky zvyknout.

„Světová zdravotnická organizace už dlouho říká, že můžeme očekávat zhoršení situace na podzim a my se na to připravujeme. Pokud dojde ke zhoršení situace, bude důležité, aby lidé nosili roušky i jinde, takže to můžeme považovat za přípravu na podzim. Nejdůležitější pro nás je zvýšení informovanosti veřejnosti, aby si na to lidé zvykli a uvědomili si, že se jedná o důležitá preventivní opatření,“ řekl Capak.

Ačkoliv Chorvatsko zpřísnilo některá opatření, čeští turisté se větších komplikací zatím obávat nemusejí. Chorvatský ministr zdravotnictví uvedl, že o znovuuzavření země se rozhodně neuvažuje. A podobně se minulý týden vyjádřil i ministerský předseda Zoran Milanovič. „Můžu jen zopakovat to, čemu věřím, a je to také cíl mé mise: Chorvatsko je otevřené, velmi bezpečné vzhledem k situaci v Evropě a ve světě. A lidé jsou u nás, zejména nyní, vítáni.“ Několik Čechů si sice z dovolené v Chorvatsku přivezlo nákazu koronavirem, ministerstvo zahraničí nicméně stále považuje Chorvatsko za zemi s nízkým stupněm rizika.

Podle údajů chorvatské vlády je koronavirová situace v turisty vyhledávaných přímořských oblastech poměrně příznivá. Zvýšený počet případů vykazuje jen Splitsko-dalmnatská župa. Celkový počet případů nákazy překročil v této části Chorvatska číslo 650, zatímco aktivních případů je tam aktuálně 87. Nejhorší situace pak panuje v metropoli Záhřebu, kde registrují už téměř tisíc nakažených, z toho 361 stále aktivních případů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama