V Chorvatsku bylo ve skutečnosti mnohem více případů koronaviru, než uvádějí oficiální statistiky. Dokazují to výsledky sérologických testů, které prokázaly, že 2,4 % testovaných lidí má protilátky na COVID-19. Televizi RTL to v rozhovoru řekl hlavní chorvatský epidemiolog Krunoslav Capak. Odborník také varoval, že pokud se epidemická situace bude nadále zhoršovat, měli by se lidé připravit na rozšířený počet míst, kde se budou nosit roušky.
Výsledky sérologických testů zatím nejsou oficiálně publikovány. Capak ale v rozhovoru prozradil, že 2,4 % testovaných mají protilátky na COVID-19, a tudíž tak přišly do kontaktu s koronavirem. Mnozí z nich přitom o nákaze nemuseli vůbec vědět. „To číslo je mnohem větší než zaznamenaný počet případů. To znamená, že mezi námi je mnohem více lidí, kteří přišli do kontaktu s tou infekcí, než jsme si mysleli,“ uvedl epidemiolog. Capak pak dodal, že jen 2 % testovaných mají igG protilátky, které zabraňují opětovnému onemocnění.
Celkový počet registrovaných případů nákazy v jednotlivých částech Chorvatska (zdroj: chorvatská vláda)
Denní čísla nakažených jsou nyní v Chorvatsku jako na houpačce. Zatímco v sobotu úřady zaznamenaly rekord v počtu 140 nových případů nákazy koronavirem, v neděli to bylo případů 50. Země každopádně od pondělí zpřísnila pravidla, která se dotýkají i přibližně půl milionu turistů. Povinnost nošení roušek se nyní vztahuje na obchody, v restauracích je musí mít personál. Zakrytá ústa a nos musí mít také pracovníci a návštěvníci ve zdravotnických zařízeních nebo cestující ve veřejné dopravě. Podle Capaka by si lidé v Chorvatsku měli na roušky zvyknout.
„Světová zdravotnická organizace už dlouho říká, že můžeme očekávat zhoršení situace na podzim a my se na to připravujeme. Pokud dojde ke zhoršení situace, bude důležité, aby lidé nosili roušky i jinde, takže to můžeme považovat za přípravu na podzim. Nejdůležitější pro nás je zvýšení informovanosti veřejnosti, aby si na to lidé zvykli a uvědomili si, že se jedná o důležitá preventivní opatření,“ řekl Capak.
Ačkoliv Chorvatsko zpřísnilo některá opatření, čeští turisté se větších komplikací zatím obávat nemusejí. Chorvatský ministr zdravotnictví uvedl, že o znovuuzavření země se rozhodně neuvažuje. A podobně se minulý týden vyjádřil i ministerský předseda Zoran Milanovič. „Můžu jen zopakovat to, čemu věřím, a je to také cíl mé mise: Chorvatsko je otevřené, velmi bezpečné vzhledem k situaci v Evropě a ve světě. A lidé jsou u nás, zejména nyní, vítáni.“ Několik Čechů si sice z dovolené v Chorvatsku přivezlo nákazu koronavirem, ministerstvo zahraničí nicméně stále považuje Chorvatsko za zemi s nízkým stupněm rizika.
Podle údajů chorvatské vlády je koronavirová situace v turisty vyhledávaných přímořských oblastech poměrně příznivá. Zvýšený počet případů vykazuje jen Splitsko-dalmnatská župa. Celkový počet případů nákazy překročil v této části Chorvatska číslo 650, zatímco aktivních případů je tam aktuálně 87. Nejhorší situace pak panuje v metropoli Záhřebu, kde registrují už téměř tisíc nakažených, z toho 361 stále aktivních případů.