Počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti s onemocněním COVID-19 v Česku stále narůstá. Vláda ve středu přistoupí k dalším restrikcím. Mnozí se tak obávají dalšího lockdownu. Otázkou ale je, jestli by se podobal těm předchozím ze druhé či třetí vlny. Vláda s opozicí se totiž shodují v tom, že se za žádnou cenu nebudou zavírat školy. Čím dál častěji se také hovoří o takzvaném lockdownu pro neočkované. Redakce CNN Prima NEWS si pro vás připravila přehled, jak na situaci nahlížejí čeští odborníci.
Hrozba lockdownu, popřípadě jak mu zabránit
- Prezident České lékařské komory Milan Kubek: „Pokud čísla hospitalizovaných včetně těch ve vážném stavu budou dál přibývat, skutečně by se mohlo stát, že bude potřeba zavést nějakou formu lockdownu. Na místě by bylo omezení hromadných akcí. Možnost účastnit se jich by měly mít pouze osoby, které jsou očkované, případně prodělaly onemocnění.“
- Biochemik Libor Grubhoffer: „Odborná veřejnost se čím dál více slovem lockdown začíná zabývat. Nabízí se možnost dalšího omezení hromadných akcí v tisícových počtech. Jediným průkazem bezinfekčnosti na takových akcích by mělo být očkování a prodělaná nemoc. Není to příjemná představa.“
- Biochemik Zdeněk Hostomský: „Česko by o lockdownu nemělo uvažovat. Čísla jdou relativně prudce nahoru, ale očekávám, že se během pár týdnů vrátí níž a pak se budou držet na nějaké úrovni. Žádný strom neroste do nebe. Před Vánocemi se situace podle mě stabilizuje.“
- Imunolog Václav Hořejší: „Veškerá opatření řeší problém částečně. V minulosti jsme čekali na dobu, kdy se budeme moci konečně očkovat, a teď to spousta lidí iracionálně odmítá. Byl bych pro povinné očkování.“
- Epidemiolog Roman Prymula: „Budou se muset udělat opatření, která omezí kontakty. Je to nepochybně otázka restaurací a především barů, nočních klubů i masových akcí. Na akcích a v hospodách, kde jsou očkovaní i neočkovaní, by se měli testovat všichni.“
- Epidemiolog Jiří Beran: „Jsme na tom ještě pořád vcelku dobře. Zásadní je přednemocniční péče, tedy udržovat dialog s lidmi z rizikových skupin hned poté, co se nakazí. Takoví lidé nemají rozhodovat, kdy už je jejich stav na hospitalizaci. Měli by být v kontaktu s odborníky.“
- Vakcinolog Roman Chlíbek: „Cítíme, že je v tomto ohledu potřeba najít nějaká zpřísnění. Antigenní testy s platností 24 hodin mi přijdou už úplně směšné a upřímně i PCR testy s třídenní platností.“
- Imunolog Jiří Šinkora: „Nedomnívám se, že je situace stejně špatná jako loni. Nemyslím, že bychom měli podlehnout panice, když všichni v době respiračních nemocí kolem sebe ‚pčíkají‘. S pesimistickými opatřeními bych počkal.“
- Biochemik Aleksi Šedo: „Problém je v tom, že stávající opatření nejsou dodržována. Mrzí mě, že zde proočkovanost není vyšší. Je to to jediné, co máme.“
- Evoluční biolog Jaroslav Flegr: „Nemocnice se přeplní a k lockdownu dojde.“
- Lékař a kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09): „Mám obrovský problém s restrikcemi a nařizováním. Pokud budeme mít podle nejpesimističtějších predikcí v nemocnicích a na JIP polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, skutečně hrozí, že na Vánoce budou zase zavřené obchody a všechno.“
Preventivní testy na covid mají od 1. listopadu hrazené ze zdravotního pojištění pouze osoby mladší 18 let, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů. Všichni ostatní si je musí hradit na vlastní náklady. Očkovací centra od té doby registrují zvýšenou poptávku.
Na akcích pro více než tisíc lidí se od 22. listopadu nebude možné prokázat antigenními testy. Jako průkaz bezinfekčnosti bude dál platit očkování, prodělání nemoci i PCR test.
K těmto opatřením by se brzy měla přidat další. Vláda i opozice se ale shodují na tom, že nechtějí za žádnou cenu připustit zavírání škol, jak tomu bylo v minulých vlnách.
Opatření ve školách
- Prezident České lékařské komory Milan Kubek: „Zavírat plošně školy by bylo přiznání, že jsme prohráli. Byl by to výraz naprostého zmaru. Taková řešení byla možná před rokem, když jsme neměli očkování. Snad k tomu teď nedojde.“
- Biochemik Libor Grubhoffer: „Byl bych pro celoplošná testování, to jsme v minulosti zanedbali. Regionálními opatřeními musíme zajistit, aby se alespoň většina škol nemusela zavírat. Také bych byl pro vakcinaci středoškoláků starších 16 let. Pro ty je očkování genovou vakcínou již povoleno. Pro nižší věkovou kategorii to bude ještě nějakou dobu trvat.“
- Epidemiolog Roman Prymula: „Situace ve školách se bude muset řešit, protože se ukazuje, že tak, jak je to nastaveno teď, to efektivní není.“
- Epidemiolog Jiří Beran: „Není řešením honit děti ve škole na očkování. Musíme se zabývat především rizikovými skupinami.“
- Ministr školství Robert Plaga (za ANO): „Chceme po zdravotnictví, aby nastavilo systém, který ve školách zajistí maximálně bezpečné prostředí. Testování vždy v pondělí je jednou z cest, jak bezpečnost prezenční výuky zvýšit. I za podmínky, že by se nadále testovalo antigenními testy, byť dlouhodobě prosazuji testy PCR.“
- Lékař a člen Národního institutu pro zvládnutí pandemie Marián Hajdúch: „Je na zvážení, zda školy na čtrnáct dní neuzavřít a nepustit děti zpět až s negativním testem.“
- Poslanec a člen Anticovid týmu Marek Výborný (KDU-ČSL): „Žádné plošné zavírání škol nová vláda nepřipustí, skutečně by to opět působilo více škody než užitku.“
Od 1. listopadu ve školách v okresech s velkým počtem nakažených proběhlo plošné testování. To samé se opakovalo 8. listopadu. Naposled by se takto mělo testovat 15. listopadu, pak vláda pravděpodobně od plošných testování upustí. Neočkovaní učitelé také nově musí nosit respirátor i při výuce.
Lockdown pro neočkované
- Prezident České lékařské komory Milan Kubek: „Když se zkombinují pozitivní a negativní motivace k očkování, tedy nějaká odměna s restrikcemi, mohlo by to fungovat. Ukázalo se, že třeba se zpoplatněním testů to funguje.“
- Biochemik Libor Grubhoffer: „Řešení, které přijali v sousedním Rakousku, se mi líbí. V zásadě jde o společenskou karanténu pro neočkované lidi. Je to naprosto správné opatření, omezuje totiž pohyb lidí, kteří z nějakého důvodu, nikoliv ale ze zdravotního, odmítají očkování.“
- Imunolog Václav Hořejší: „Šel bych spíš cestou nařízení povinného očkování. Mohl by být přijat zákon stejně, jako tu máme povinné očkování proti některým dětským nemocem. Máme tisíce jiných zákonů k tomu, co musíme, nebo nesmíme dělat. Třeba jak se smíme chovat na silnicích. Když to může udělat Itálie, proč ne my?“
Rakousko či Sasko (spolková země Německa) zavedly takzvaný lockdown pro neočkované, tedy přísná omezení pouze pro nevakcinovanou část populace.
Ještě radikálnějším směrem se vydala Itálie. Nový zákon, který v zemi platí od poloviny letošního října, zakazuje vstup na pracoviště každému, kdo není očkován nebo nemá test na covid (na vlastní náklady). Takový člověk ani nedostane výplatu. Zákon se týká nejen státních zaměstnanců, ale i všech soukromých firem a živností.