Průběh letošních vánočních svátků v celé Evropě ovlivní trvající koronavirová nákaza. Ve většině metropolí kvůli pandemii ruší tradiční trhy a kulturní akce. Vlády také naléhají na občany, aby se mezi Štědrým dnem a Silvestrem vyvarovali hromadných rodinných setkání. Jaká opatření naordinovaly jednotlivé evropské státy?
Německá kancléřka Angela Merkelová odkryla vánoční plán pro svou zemi už minulý týden. Zmínila, že kvůli rostoucímu počtu nakažených v zemi, budou přísná koronavirová opatření v platnosti do 10. ledna. V zemi v současnosti platí částečná uzávěra. Restaurace, kina, divadla a také volnočasová zařízení jsou zavřená. Například školy a školky zůstávají nadále otevřené, vláda udržení jejich prezenčního chodu považuje za klíčové pro ekonomiku.
Soukromá setkání rodin a známých jsou omezena na pět lidí z nejvýše dvou domácností, ale přes vánoční svátky od 23. prosince až do Nového roku se režim zmírní, sejít se tak bude moci až deset lidí z více domácností. Tamní vláda zároveň apeluje na občany, aby začali nastupovat na dobrovolnou domácí karanténu, která by snížila riziko nákazy právě na těchto rodinných setkání. Do karantény by měli jít lidé podle Merkelové dobrovolně znovu po Novém roce. Co se týče Silvestra, vláda důrazně doporučila, aby lidé neodpalovali zábavní pyrotechniku, žádný konkrétní zákaz ale nevyhlásila. Informovala o tom televize Deutsche Welle.
Rakousko
Na jihu od Čech nyní platí lockdown, který rakouská vláda rozpustí 7. prosince. Aby mohli Rakušané strávit svátky v relativním klidu, musí zkousnout dvě následující rozhodnutí vlády – zákaz vánoční dovolené na horách a plošné koronavirové testování.
VIDEO: Dim the lights: Christmas markets in #Germany and other European countries have been canceled or scaled back this year because of the #Coronavirus pandemic.
— Aroguden (@Aroguden) November 30, 2020
More before and after photos here:
Vía @AP_Europe https://t.co/vJhBSJi1oh pic.twitter.com/saP6k5BW9u
Zatímco s prvním kontroverzním opatřením občané Rakouska už zřejmě nic neudělají (lyžařské vleky sice fungovat budou, horské hotely ale budou zavřené), testování je do jisté míry dobrovolné.
Povinně budou na začátku prosince otestováni učitelé, policisté a lidé z rizikových skupin. Souběžně s tím probíhá předvánoční dobrovolné plošné testování ostatních obyvatel, pro které vláda zajistila sedm milionů antigenních testů. Konkrétní instrukce pro vánoční svátky tak v Rakousku dostanou jen několik dní před Štědrým dnem – podle toho, jak dopadnou výsledky testování.
Slovensko
Otazník se vznáší také nad slovenskými Vánocemi. Východní sousedé už mají kontroverzní plošné testování za sebou, ačkoli se tím křivka růstu nakažených stáhla dolů, v současnosti se zdá, že nákaza na Slovensku opět nabírá na síle. Experti pro deník Sme tak predikovali, že pokud vláda během příštích dní znovu nevyhlásí tvrdý lockdown, budou muset Slováci strávit Vánoce jen ve velmi omezeném režimu.
To help small local producers negatively affected by the #pandemic, Aliancia Stará Tržnica (AST) has partnered with other notable organisations to make Bratislava's old market hall available to local producers in the run-up to #Christmas.https://t.co/Q9oiLTtarZ pic.twitter.com/UMQCDJW9EZ
— The Slovak Spectator (@slovakspectator) November 23, 2020
Přesto mají místní důvod k radosti. Zatímco tradiční vánoční trhy jsou na Slovensku zrušené, v bratislavské budově Staré tržnice stojí už od 25. listopadu stánky s nabídkou vánočních lahůdek.
Francie
V zemi galského kohouta v současnosti probíhá rozvolňování, řada koronavirových opatření ale zůstane v platnosti až do 15. prosince. V ten den se sice ve Francii otevře většina obchodů a služeb, ale také nabude platnosti noční zákaz volného pohybu (od 21. hodiny večerní do 7. hodiny ranní). Vláda tak jen vymění tvrdá opatření jednoho typu za jiná.
Zákaz volného pohybu se nebude týkat štědrovečerní noci a oslav nového roku, píše BBC.
Itálie
Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky v podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat mezi jednotlivými regiony. Pro osoby přijíždějící ze zahraničí bude od 21. prosince do 6. ledna povinná karanténa. Lyžařské sjezdovky zůstanou zavřené do 7. ledna.
Coronavirus cancels Christmas markets in Europe https://t.co/VFfnbpXRdI pic.twitter.com/SBiuiilDve
— New York Post (@nypost) November 30, 2020
Přísnější opatření budou platit ve svátečních dnech 25. a 26. prosince a 1. ledna, kdy bude zakázáno opustit svou domovskou obec kromě cest z naléhavých důvodů. Přes Vánoce bude v platnosti i zákaz nočního vycházení od 22. do 5. hodin, což mimo jiné bude znamenat, že lidé nebudou moci navštívit půlnoční mše na Štědrý den, upozornila agentura ANSA. Na Nový rok má být zákaz vycházení prodloužen do 7. hodin, takže vyloučeny jsou i venkovní silvestrovské oslavy či vítání nového roku v ulicích.
Vláda nestanovila maximální počet lidí, kteří se budou moci zúčastnit soukromých oslav Vánoc či silvestrovské noci. „V liberální demokracii toto není možné,“ uvedl premiér Giuseppe Conte. Vláda ale doporučuje, aby se oslav účastnili jen lidé, kteří žijí spolu.
Velká Británie
Vláda britského premiéra Borise Johnsona vypracovala pro vánoční svátky systém „bublin“. Unikátní opatření dovoluje během vánočních svátků lidem zformovat jednu skupinu (bublinu) složenou z občanů třech různých domácností, kteří jsou zpravidla v příbuzenském vztahu.
Členové jednotlivých bublin mají zakázáno se mezi sebou během svátků potkávat. Společně nebudou moci ani navštěvovat restaurace či hospody.