reklama

Vánoční lyžování v Rakousku dostává trhliny. Dnes prý oznámí uzavření hotelů a restaurací

Rakouská vláda otáčí svůj postoj k vánočnímu a novoročnímu lyžování a zdá se velmi pravděpodobné, že dnes odpoledne oznámí výrazné omezení tzv. lyžařského turismu. Ubytovací a stravovací zařízení mají zůstat zavřená do sedmého ledna příštího roku. Informuje o tom většina rakouských médií.

reklama

Vleky a lanovky by sice měly fungovat, ale jinak žádná další infrastruktura jako restaurace, stánky, hotely či penziony. Taková opatření mají zabránit přílivu především zahraničních lyžařů, včetně českých. Tisíce turistů z Česka vyrážejí k jižnímu sousedům na předvánoční, ale i vánoční a novoroční lyžování.

K tématu

Další překážkou má být podle deníku Kurier povinná karanténa v době pandemie koronaviru. A to pro všechny přijíždějící ze států, ve kterých se počty nově nakažených v sedmidenním intervalu pohybují nad hranicí 100 osob na 100 tisíc obyvatel. To se momentálně týká všech zemí sousedících s Rakouskem. Po příjezdu do země by museli do povinné desetidenní karantény. Po pěti dnech by se však mohli nechat otestovat.

Rakousko tak zřejmě podlehne francouzsko-italsko-německému paktu o zákazu letošního vánočního lyžařského turismu. Nejaktivněji za něj bojuje Itálie, stále se očekává, co vymyslí tandem Angela Merkelová a Emmanuel Macron. Německé kancléřka a francouzský prezident již minulý týden oznámili, že se k problematice vyjádří, ale dosud se tak nestalo.

„Kancléř Sebastian Kurz se otáčí, jak potřebuje. V Rakousku tomu říkáme, že je králem slunce,“ popisuje změnu postoje rakouské vlády a jejího předsedy Josef Langer, generální sekretář Sdružení rakouských sportovních novinářů.

Rakouští politici ještě začátkem tohoto týdne tvrdili, že lyžařský průmysl se v zemi o nadcházejících vánočních a novoročních svátcích nezastaví. Pokud by prý přišla „direktiva“ z Evropské unie, žádala Kurzova vláda odškodnění a kompenzace v miliardách eur pro tamní provozovatele lanovek a vleků a hoteliéry.

K tématu

Podle Josefa Langera by nemělo jít o lyžování jen pro tzv. domácí: „Ne, ne. Vleky budou otevřené pro kohokoliv a odkudkoliv. Má jít o tzv. jednodenní návštěvníky.“

To by dávalo naději Čechům, že by si mohli zalyžovat například v příhraničním středisku Lipno-Hochficht, případně vyrazit do oblíbeného a již většího areálu v Hinterstoderu, ležícím 80 kilometrů již od Lince. Jenže…

Záležet bude též na vývoji situace v celé zemi, především na ukazateli sedmidenního vývoje počtu nakažených. Zatím totiž kvůli karanténě nepřipadá v úvahu ani tzv. denní lyžování v modelu ráno tam, večer zpět.

Jedinou alpskou zemí, kde se momentálně lyžuje, zůstává Švýcarsko. Představitelé kantonu Wallis tvrdí, že tomu tak bude i přes vánoční a novoroční období.

Čeští provozovatelé vleků žádají vládu, aby provoz povolila. Informaci by měli ministři zdravotnictví Jan Blatný a průmyslu a obchodu Karel Havlíček podat údajně ještě během tohoto týdne.

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama