reklama

Vánoční lyžování v Rakousku dostává trhliny. Dnes prý oznámí uzavření hotelů a restaurací

Rakouská vláda otáčí svůj postoj k vánočnímu a novoročnímu lyžování a zdá se velmi pravděpodobné, že dnes odpoledne oznámí výrazné omezení tzv. lyžařského turismu. Ubytovací a stravovací zařízení mají zůstat zavřená do sedmého ledna příštího roku. Informuje o tom většina rakouských médií.

reklama

Vleky a lanovky by sice měly fungovat, ale jinak žádná další infrastruktura jako restaurace, stánky, hotely či penziony. Taková opatření mají zabránit přílivu především zahraničních lyžařů, včetně českých. Tisíce turistů z Česka vyrážejí k jižnímu sousedům na předvánoční, ale i vánoční a novoroční lyžování.

Další překážkou má být podle deníku Kurier povinná karanténa v době pandemie koronaviru. A to pro všechny přijíždějící ze států, ve kterých se počty nově nakažených v sedmidenním intervalu pohybují nad hranicí 100 osob na 100 tisíc obyvatel. To se momentálně týká všech zemí sousedících s Rakouskem. Po příjezdu do země by museli do povinné desetidenní karantény. Po pěti dnech by se však mohli nechat otestovat.

Rakousko tak zřejmě podlehne francouzsko-italsko-německému paktu o zákazu letošního vánočního lyžařského turismu. Nejaktivněji za něj bojuje Itálie, stále se očekává, co vymyslí tandem Angela Merkelová a Emmanuel Macron. Německé kancléřka a francouzský prezident již minulý týden oznámili, že se k problematice vyjádří, ale dosud se tak nestalo.

„Kancléř Sebastian Kurz se otáčí, jak potřebuje. V Rakousku tomu říkáme, že je králem slunce,“ popisuje změnu postoje rakouské vlády a jejího předsedy Josef Langer, generální sekretář Sdružení rakouských sportovních novinářů.

Rakouští politici ještě začátkem tohoto týdne tvrdili, že lyžařský průmysl se v zemi o nadcházejících vánočních a novoročních svátcích nezastaví. Pokud by prý přišla „direktiva“ z Evropské unie, žádala Kurzova vláda odškodnění a kompenzace v miliardách eur pro tamní provozovatele lanovek a vleků a hoteliéry.

Podle Josefa Langera by nemělo jít o lyžování jen pro tzv. domácí: „Ne, ne. Vleky budou otevřené pro kohokoliv a odkudkoliv. Má jít o tzv. jednodenní návštěvníky.“

To by dávalo naději Čechům, že by si mohli zalyžovat například v příhraničním středisku Lipno-Hochficht, případně vyrazit do oblíbeného a již většího areálu v Hinterstoderu, ležícím 80 kilometrů již od Lince. Jenže…

Záležet bude též na vývoji situace v celé zemi, především na ukazateli sedmidenního vývoje počtu nakažených. Zatím totiž kvůli karanténě nepřipadá v úvahu ani tzv. denní lyžování v modelu ráno tam, večer zpět.

Jedinou alpskou zemí, kde se momentálně lyžuje, zůstává Švýcarsko. Představitelé kantonu Wallis tvrdí, že tomu tak bude i přes vánoční a novoroční období.

Čeští provozovatelé vleků žádají vládu, aby provoz povolila. Informaci by měli ministři zdravotnictví Jan Blatný a průmyslu a obchodu Karel Havlíček podat údajně ještě během tohoto týdne.

Tagy:
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce
OH 2021

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama