Vědci z londýnské univerzity King’s College zveřejnili unikátní studii, která odhaluje šest různých typů průběhu nemoci COVID-19. Každý z nich se přitom projevuje jinými příznaky a jiným stupněm nebezpečí. Podle odborníků mohou tato zjištění pomoci lékařům předpovědět, kteří z nakažených jsou nejvíce ohrožení. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled jednotlivých kategorií.
Odborníci pomocí speciálního algoritmu analyzovali data od přibližně 1 600 lidí. Ti loni v březnu a dubnu přes mobilní aplikaci zaznamenávali, jaké symptomy onemocnění COVID-19 právě mají. Údaje pak výzkumníci porovnali s daty další tisícovky pacientů z Velké Británie, USA a Švédska, u kterých se příznaky projevily během května.
Ukázalo se, že koronavirus může mít i méně známé projevy, jako je například průjem nebo zmatenost. Zároveň se potvrdilo, že u každého člověka je průběh nemoci jiný a nedá se předvídat. Vědci z londýnské univerzity ale byli schopni určit šest typů onemocnění COVID-19. První dva přirovnali k chřipce, třetí zase způsobuje především trávicí potíže. Zbylé tři klasifikovali jako vážné.
Šest typů průběhu koronaviru:
- Typ podobný chřipce bez horečky: Bolest hlavy, ztráta čichu, bolesti svalů, kašel, bolest v krku, bolest na hrudi, žádná horečka
- Typ podobný chřipce s horečkou: Bolest hlavy, ztráta čichu, kašel, bolest v krku, chrapot, horečka, ztráta chuti k jídlu
- Typ gastrointestinální (týkající se trávicí soustavy, pozn. red): Bolest hlavy, ztráta čichu, ztráta chuti k jídlu, průjem, bolest v krku, bolest na hrudi, žádný kašel
- Závažný typ první úrovně s únavou: Bolest hlavy, ztráta čichu, kašel, horečka, chrapot, bolest na hrudi, únava
- Závažný typ druhé úrovně se zmateností: Bolest hlavy, ztráta čichu, ztráta chuti k jídlu, kašel, horečka, chrapot, bolest v krku, bolest na hrudi, únava, zmatenost, bolest svalů
- Závažný typ třetí úrovně s břišními a dýchacími problémy: Bolest hlavy, ztráta čichu, ztráta chuti k jídlu, kašel, horečka, chrapot, bolest v krku, bolest na hrudi, únava, zmatenost, bolest svalů, dušnost, průjem, bolest břicha
Vědci pak zkoumali pacienty, u kterých se projevovala určitá skupina příznaků, a porovnávali, v kolika případech potřebovali nemocní lidé připojit na plicní ventilátor. Ze studie vyplynulo, že pacienti s typy čtyři, pět a šest byli s větší pravděpodobností hospitalizováni a potřebovali podporu dýchání. Téměř polovina pacientů ze šestého typu skončila v nemocnici, ve srovnání s „pouhými“ 16 procenty pacientů z první kategorie.
Lidé se symptomy čtvrtého, pátého nebo šestého typu pak byli starší, zranitelnější nebo měli nadváhu, cukrovku či nějaké plicní onemocnění.
Model pomůže odhalit, kdo bude potřebovat hospitalizaci
Výzkumníci na základě těchto informací vytvořili model, který kombinuje informace o věku, pohlaví, BMI (index tělesné hmotnosti) a už existující zdravotní potíže společně se symptomy, které se vyskytly během pěti dnů od začátku nemoci. Na základě tohoto modelu jsou schopni poměrně přesně předpovědět, do jaké skupiny pacient spadá a jestli bude potřebovat hospitalizaci nebo podporu dýchání.
„Tato zjištění jsou důležitá pro péči a sledování lidí, kteří jsou nejvíce ohroženi těžkým průběhem covidu,“ uvedla lékařka Claire Stevesová z londýnské univerzity. „Pokud dokážete předpovědět v pátém dnu nemoci, do jaké skupiny tito lidé spadají, máte čas jim pomoci a včas zasáhnout, například sledovat hladinu kyslíku a cukru v krvi nebo zajistit dostatečnou hydrataci,“ dodala Stevesová.
Příznaky covidu podle WHO
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se příznaky nákazy v průměru projeví za pět až šest dní. Může to ale trvat i 14 dní.
Nejběžnější příznaky:
- Horečka
- Suchý kašel
- Únava
Méně časté příznaky:
- Bolesti, zejména svalů a kloubů
- Bolest v krku
- Průjem
- Zánět spojivek
- Bolest hlavy
- Ztráta chuti nebo čichu
- Vyrážka na kůži nebo změna barvy prstů na rukou nebo nohou
Vážné příznaky:
- Potíže s dýcháním nebo dušností
- Bolest nebo tlak na hrudi
- Ztráta řeči
- Nemožnost pohybu