Pondělní úprava epidemických opatření přinesla mnoho podstatných změn, ze kterých jsou někteří občané přinejmenším zmatení. Jak je to v současnosti s PCR testy a kdo má na ně nárok? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila otázky a odpovědi.
Kdo a na kolik bezplatných PCR testů za měsíc má nárok?
Od 17. ledna je hrazeno pět PCR testů za kalendářní měsíc z veřejného zdravotního pojištění osobám mladším 18 let, lidem rozočkovaným, osobám plně očkovaným a těm, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů. Hrazené samozřejmě zůstávají také testy, které indikuje lékař nebo hygienická stanice. Dospělí neočkovaní lidé nadále nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Jak často se člověk musí plošně testovat v zaměstnání?
Bez ohledu na očkování dvakrát týdně, a to antigenními testy. V případě, že je test pozitivní, následuje pětidenní karanténa. Když se během ní projeví příznaky, je nutné kontaktovat praktického lékaře a na jeho žádanku absolvovat PCR test. Pokud i tento test bude pozitivní, až poté nastává pětidenní izolace.
Jak je to s návratem do zaměstnání a s testováním?
Po strávení pětidenní karantény bez příznaků či pětidenní izolace je třeba se v práci podrobit antigennímu testu. PCR test je nutný jen v případě, že člověku vyjde opět pozitivní antigenní test. Pokud je i PCR test pozitivní, začíná znovu pětidenní izolace.
Může PCR testování urychlit karanténu a návrat do práce?
Ano, v případě, že člověk během karantény absolvuje PCR test s negativním výsledkem, který zaměstnavateli při návratu na pracoviště prokáže. Do práce se tedy pak může vrátit dříve než po pěti dnech.
Kolik PCR test stojí pro neočkované osoby, které nemají výjimky?
Nejvíce 814 korun. Antigenní test nejvíce 201 korun. Ceny jsou totiž zastropované ministerstvem zdravotnictví.