PŘEHLEDNĚ: Sítě se plní podporou celebrit. Koho budou volit a jak to kandidátům pomůže?

Herci, zpěváci, modelky, influenceři, známí kuchaři a další. Češi si v pátek odpoledne začnou volit nového prezidenta a sociální sítě se čím dál tím rychleji plní známými osobnostmi, které podporují jednotlivé kandidáty. Nabízíme přehled kandidátů a jejich nejznámějších zastánců. Jak jim to může ve volbách pomoct?

Prezidentské volby začnou v pátek ve 14 hodin odpoledne a okruh známých osobností, které podporují prezidentské kandidáty, se stále rozšiřuje. Liší se podle jednotlivých kandidátů. Někteří mají podporu spíše z umělecké sféry, další z té odborné, jako jsou například lékaři nebo politici. Kdo komu hodí svůj hlas?

Petr Pavel

  • Eva Holubová, Patricie Pagáčová, Jitka Čvančarová, Tereza Brodská, Jaroslav Hutka, Vladimír Polívka, Michal Horáček, Jan Hřebejk, Zdeněk Svěrák, Radek Banga, Anna Julie Slováčková, Taťána Kuchařová, Petr Čtvrtníček, Tamara Klusová, Jan Pirk, Ondřej Ruml, Jan Komínek, Martin Dejdar, Ondřej Pavelka, Petr Štěpánek a Zlata Adamovská, Adam Mišík, Václav Marhoul, Tomáš Plekanec, Lucie Šafářová a další.

Generál ve výslužbě Petr Pavel přidává na sítě podporu získanou od známých tváří v poslední době téměř každý den. I samy celebrity na svých profilech píší, koho budou volit. Například herečka Eva Holubová má o svém favoritovi jasno. „Budu volit Petra Pavla,“ prozradila CNN Prima NEWS.

Podobně je na tom také herečka Patricie Pagáčová, která o své volbě informovala na sítích. „Můj favorit, moje volba,“ napsala Pagáčová pod fotografii generála Pavla na svém Instagramu. Stejného kandidáta podporují i herečky Jitka Čvančarová nebo Tereza Brodská.

Prezidentské volby si nenechá ujít ani písničkář Jaroslav Hutka. „Volím generála Pavla. V sedmi učednických letech se sice umazal bolševickým režimem, ale pochopil to a uznal za chybu. Další tři desetiletí pracoval pro demokracii. Předvedl hrdinství na válečném poli i diplomatické schopnosti. V Evropě a Americe je pravděpodobně nejznámějším žijícím Čechem,“ vysvětlil své důvody CNN Prima NEWS.

Herec Vladimír Polívka se rozhodl, že také podpoří bývalého náčelníka generálního štábu. „Pojďme si, prosím, jen na chvíli odpustit ty kostlivce. Čtěme víc, zajímejme se. Možná z toho bude zkušenost. Nikdy ale nebude taková, jakou má on. Proto ho volím. Je to symbol včerejška a člověk dneška,“ napsal 33letý herec na svém Instagramu. Pavel mu za jeho slova poděkoval: „Vladimíre, děkuji Vám velmi za veřejnou podporu, vážím si toho!“

Hlasovat pro generála ve výslužbě bude také známý textař a bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček. „Generál Petr Pavel byl na mezinárodním poli hráčem extraligy. Osvědčil se jako diplomat jednoznačně hájící západní, tedy i české zájmy,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Jasno má v prezidentské volbě také režisér Jan Hřebejk. „Budu volit Petra Pavla,“ konstatoval pro CNN Prima NEWS. Před rokem v parlamentních volbách dal hlas koalici Pirátů a Starostů.

Během svého života zažil Zdeněk Svěrák deset prezidentů, rád měl ale pouze jednoho. Nyní je rozhodnutý dát svůj hlas generálu Pavlovi. „Naše společnost potřebuje sjednotitele. Potřebuje ho zvláště dnes, kdy čelíme tolika nebezpečím naráz,“ prohlásil režisér.

Pavla bude volit také zpěvák Radek Banga nebo zpěvačka Anna Julie Slováčková. „Myslím si, že by měl v čele státu stát slušný a pokorný člověk, který umí jednat v krizových situacích. Za jeho práci pro demokracii si ho váží spousta lidí po celém světě, a hlavně si on sám váží lidských životů. Navíc když se s ním dá člověk do řeči, prokecal by s ním i jeho ženou Evou nejradši celý večer,“ uvedla na svém Instagramu.

Hlasovat pro Pavla bude i modelka Taťána Kuchařová. „Podporuji uniformu. Vědomí o bezpečnosti, morální zásady, ochotu položit život za druhé, disciplínu, schopnost obětovat se, hájení rodiny a naší budoucnosti. Zároveň oceňuji lidskost, statečnost, odvahu, zkušenost a jistotu. Právě proto, že člověk jednou selhal a lituje toho, má pro mě větší potenciál než ostatní. To dokáže jen opravdový státník a politik,“ řekla.

Stejně se rozhodl také herec a známý recesista Petr Čtvrtníček. „Nikoho lepšího nevidím. A zrak mám poměrně dobrý,“ uvedl stručně.

Manželka známého zpěváka a herce Tomáše Kluse Tamara chtěla původně volit Danuši Nerudovou. Pár dní před volbami ale otočila. „Paní Nerudová je velmi inteligentní, šarmantní, sebejistá, mile působící žena s velikým přehledem. Ale po všech debatách a kauzách, které ji poslední dny provázejí, mi u ní chybí jedna podstatná věc: odvaha. Kauza deníček a lhaní do poslední vteřiny s kamennou tváří mě opravdu velmi rozhodily,“ vysvětlila své rozhodnutí dát nakonec svůj hlas Petru Pavlovi.

Pavla podporuje například i kardiochirurg Jan Pirk, herci Ondřej Ruml, Jan Komínek, Martin Dejdar, Ondřej Pavelka, Petr Štěpánek a Zlata Adamovská, zpěvák Adam Mišík nebo režisér Václav Marhoul. Podporu generálovi vyjádřil i známý hokejista Tomáš Plekanec se svou partnerkou, tenistkou Lucií Šafářovou.

Danuše Nerudová

  • Veronika Žilková, Nikol Leitgeb, Martina Pártlová, Lukáš Hejlík, Ben Cristovao, Michaela Tomešová, Ladislav Gerendáš, Tadeáš Říha, Petra Jirglová, Sergei Barracuda, Mirka van Gils Slavíková, Honza Musil a další.

Velké oblibě u celebrit se těší i ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Ta na sítích začala sdílet podporu od známých osobností mezi prvními. Například herečka Veronika Žilková by na Pražském hradě nejraději viděla ženu. „Danuši osobně neznám, ale vím, co dělá. Podporuje seniory, nemocné děti, menšiny, homosexuály... Prezident, který reprezentuje, by se měl zastávat všech, i nás slabých. Muži ať vládnou, ženy ať reprezentují,“ uvedla herečka.

Volit Nerudovou bude také herečka a infulencerka Nikol Leitgeb (dříve Štíbrová). „Myslím, že republika potřebuje nějakého svého rodiče, který řekne: ‚Já jsem tu dlouho nebyl, ale teď jsem tady a všechno bude dobré.‘ Který nám dá nějaký pocit bezpečí,“ vysvětlila jeden z důvodů. Stejně bude volit i její kolegyně ze 3v1 a zpěvačka Martina Pártlová.

Podporu ekonomce vyjádřil na sociálních sítích také herec a bloger Lukáš Hejlík. „Ano, budu volit Danuši Nerudovou, ale i kdyby někdo v mém blízkém okolí volil jinak, nebudu se na něho hněvat. Myslím, že jsme přežili 10 poměrně potupných prezidentských let, svým hlasem bych chtěl tedy podpořit změnu,“ napsal oblíbený gastrobloger.

O tom, koho bude volit, má jasno i zpěvák Ben Cristovao. Ten měl totiž možnost setkat se jak s generálem Petrem Pavlem, tak i Danuší Nerudovou. Ačkoliv si Pavla pochvaloval, větší dojem na něj udělala Nerudová. „Na schůzku jsem šel s rezervou a nechtěl být až moc zaujatý i přes rostoucí sympatii, neb jsem se setkal i s Pavlem, který byl slušný a milý a dokázal jsem si ho jako prezidenta představit také. Stačila mi hodinka, abych pochopil, za koho se chci postavit,“ napsal na svém instagramovém profilu 35letý zpěvák.

Hlasovat pro Nerudovou bude také herečka a zpěvačka Míša Tomešová, která kandidátce na prezidentku vyjádřila podporu veřejně. „Dlouho jsem přemýšlela, jestli se svou volbou jít veřejně ven. Ale pak jsem si řekla, že i kdybych měla inspirovat jednoho jediného člověka, má to smysl,“ napsala maminka dvou dětí na svůj Instagram. „Prezidentku Danuši Nerudovou jsem si vybrala kvůli její transparentnosti, lidskosti, její otevřené mateřské náruči a především proto, že souzním s jejími hodnotami. Je to úžasná žena s velkým Ž, obrovským srdcem, grácií, přehledem, vnitřní moudrostí a touhou něco změnit,“ doplnila.

Nerudovou veřejně podpořili i herci Ladislav Gerendáš a Tadeáš Říha, spisovatelka Petra Jirglová, rapper Sergei Barracuda nebo slavná česká cukrářka Mirka van Gils Slavíková. Během její kampaně Nerudové na setkáních s občany pomáhal moderátor a zpěvák Honza Musil.

Andrej Babiš

  • Roman Skamene, Agáta Hanychová, Lukáš Valčuha, Miloš Zeman a další.

Zatímco v minulosti předsedu hnutí ANO Andreje Babiše podporovalo značné množství známých osobností, mezi které patřil třeba zpěvák skupiny Kryštof Richard Krajčo nebo hokejista Jaromír Jágr, dnes už se jeho seznam podporovatelů značně ztenčil. Přesto expremiér patří podle předvolebních průzkumů mezi tři favority prezidentské volby.

Podporu mu zatím vyjádřil například herec Roman Skamene. Podle něj Babiš patří k jedněm z mála politiků, za kterým je vidět kus práce a který pro občany skutečně něco udělal. „Ať si každý říká, co chce,“ mávl rukou herec nad častou kritikou.

Volit 68letého politika chce zřejmě také influencerka Agáta Hanychová. Během živého vysílání na Instagramu řekla, že svůj hlas dá nejspíše Babišovi. „Babiše, ale už se k tomu nechci vyjadřovat,“ uvedla Hanychová s tím, že si na konečné rozhodnutí počká až po debatách.

Bývalého premiéra podpořil také známý holič Lukáš Vlačuha alias Laky Royal, který má na svém Instagramu přes 140 tisíc sledujících. Je obecně známo, že expremiér se k němu chodí stříhat. Volit Babiše bude také současná hlava státu Miloš Zeman.

Pavel Fischer

Pavla Fischera podporují herci Josef Polášek nebo Lukáš Langmajer. Ten ve svém instagramovém příspěvku řekl: „Setkali jsme se, povídali si a já si potvrdil moji lednovou volbu.“ Další osoba, která podporuje Pavla Fischera je například starosta Řeporyjí Pavel Novotný, který je velice aktivní na sociálních sítích.

Jaroslav Bašta

Jaroslava Baštu z SPD podporují především členové jeho hnutí, mezi které patří i třeba lékař a poslanec Evropského parlamentu Ivan David. Bašta má také podporu mezi extremistickými stranami.

Tomáš Zima

Tomáše Zimu podporují hlavně lékaři, a to třeba Václav Pačes nebo plastický chirurg Jan Měšťák.

Karel Diviš

Karla Diviše podporuje v současné době například influencer a kuchař Jiří Babica nebo podnikatel a matematik Karel Janeček. Ten nakonec na prezidenta nekandiduje, protože podle soudu nenasbíral dostatek podpisů.

Marek Hilšer

Marek Hilšer má podporu českého dokumentaristy a režiséra Martina Vadase nebo Kláry Long Slámové, která původně zamýšlela také kandidovat.

Jaké další celebrity se chystají k volbám?

Známý rocker Aleš Brichta konkrétního kandidáta zatím neprozradil. „K volbám půjdu a vyberu, podle sebe, nejmenší zlo. Tedy někoho, kdo už má zkušenosti a nasysleno,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Zpěvák Matěj Ruppert zatím rozhodnutý není. „Popravdě, zatím jsem si jistý spíše tím, koho určitě volit nebudu. Rozhodnu se zřejmě na poslední chvíli mezi některým z demokratických kandidátů. K volbám ale určitě půjdu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. V posledních parlamentních volbách hlasoval pro koalici Spolu.

Jak může kandidátům podpora pomoct?

Mnozí marketéři sází na to, že podpora od celebrit minimálně vypadá dobře, navíc některé nerozhodnuté voliče může jejich oblíbený herec nebo zpěvák třeba i ovlivnit ke stejné volbě.

Podle politologa Jana Kubáčka ale podpora od osobností známých ve veřejném životě pomáhá hlavně na začátku kampaně, a to především nováčkům. „Protože většinou je jakoby uvádí do toho prostoru a vede mnohé k seznámení s kandidátem. Jsem přesvědčen, že následně a v samotném finiši už to začíná být kolikrát kontraproduktivní, protože se často stane, že se celebrity začnou hádat mezi sebou a začnou na sebe útočit. A v podstatě potom často znehodnocují renomé toho kandidáta, protože si mnozí řeknou, že když se jeho stoupenci špiní navzájem a chovají nekorektně, tak pak musí být problém i na tom samotném kandidátovi,“ komentoval pro CNN Prima NEWS.

Dodal, že on by podporu od celebrit příliš nepřeceňoval. „A to i z jednoho prostého důvodu – že se ukazuje, že český volič nemá rád, když mu někdo říká, koho má volit. Když mu to vnucuje a opakuje, a to se velice často děje, tak to pak začne fungovat přesně opačným směrem, že se část lidí zatvrdí nebo se začne poohlížet po někom dalším,“ varoval Kubáček s tím, že lidé se budou rozhodovat i podle výkonů kandidátů v televizních debatách.

S tím souhlasí i politolog Lukáš Jelínek. „Nijak zásadní vliv to nemá. Myslím si, že pokud celebrity třeba neuspořádají přímo nějakou velkou charitativní akci nebo benefiční koncert na podporu nějakého kandidáta, tak jenom takové ty letmé zmínky nebo zařazení se za někoho z těch kandidátů, to žádný velký dopad mít nebude, protože lidé se rozhodují podle svých vlastních hlav, ne podle hlav politických stran nebo celebrit,“ popsal pro CNN Prima NEWS.

„Navíc už máme zkušenost i třeba z minulé prezidentské volby, že přízeň celebrit je vrtkavá. Stačí si připomenout vztah Miloše Zemana a Daniela Hůlky, který prošel několika obměnami. Takže si nemyslím, že by to bylo něco rozhodujícího a vlastně se celebritám divím, že jim to vůbec stojí za to chodit s kůží na trh zrovna v této věci,“ podotkl.

Jelínek zároveň upozornil, že podpora může být užitečná ale třeba ve chvíli, kdy se influencerovi podaří nějakým způsobem přetlumočit poselství kandidátů. „To znamená, že pokud někdo třeba ve svém videu dokáže vysvětlit program, názory nebo životní příběh nějakého kandidáta nebo ho dokáže třeba představit. To samozřejmě smysl dneska má, když sociální sítě hrají v našich životech čím dál větší roli,“ uznal odborník.

Tagy: