Dopadení sexuálního agresora
Krátký text může zachránit život nebo pomoct s dopadením nebezpečného násilníka. Policie poukázala na málo známou možnost odeslat tísňovou SMS na policejní nebo záchranářskou linku, díky které se o víkendu například podařilo v Praze vypátrat nebezpečného hledaného muže. Slouží přitom v určitých případech stejně dobře jako hlasový hovor. Pro koho jsou tísňové SMS zprávy primárně určené a jak tvrdě se trestá jejich zneužití?
Tísňové linky začaly nouzové SMS od široké veřejnosti přijímat teprve od roku 2022. Ačkoliv nejde ve srovnání s klasickým voláním o tak hojně užívanou službu, víkendový incident ukázal, že i krátká textová zpráva může výrazně pomoci s policejním pátráním.
„Hledaného muže vypátrali dnes (v sobotu, pozn. red.) ráno policisté v Praze na Smíchově v nákupním centru. Oznamovatelka, která ho poznala na základě zveřejněného pátrání, na něj upozornila zasláním tísňové SMS na linku 158,“ uvedla policie na sociální síti X.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nepochopitelný útok v bratislavské MHD: Žena napadla pěstmi pětiletou dívku, ukazuje video
V dalším příspěvku připomněla spoluobčanům, jak postupovat při zasílání nouzové textové zprávy na jejich linky. „Tísňová SMS je služba, která umožňuje odeslání nouzového volání ve formě textové zprávy pro osoby, které mají z jakéhokoli důvodu omezenou schopnost komunikovat hlasově. Do textu zprávy stručně napište, co se stalo, kde se to stalo a kdo potřebuje pomoc. SMS odešlete na číslo 158,“ uvedla Policie ČR.
Tísňová SMS je služba, která umožňuje odeslání nouzového volání ve formě textové zprávy pro osoby, které mají z jakéhokoli důvodu omezenou schopnost komunikovat hlasově. Do textu zprávy napište stručně co se stalo, kde se to stalo a kdo potřebuje pomoc. SMS odešlete na číslo 158
— Policie ČR (@PolicieCZ) January 4, 2025
Kam mohou lidé poslat tísňovou zprávu?
Nouzové SMS zprávy o nehodách a požárech či informace o hledaných osobách mohou lidé zasílat na všechny klasické tísňové linky. Konkrétně jde o tato čísla:
- 150 – hasiči
- 155 – záchranka
- 158 – policie
- 112 – evropská tísňová linka
U všech také platí, že byste měli v SMS zprávě stručně a jasně vysvětlit, o co se jedná. Určitě nevynechte, kdo píše, kde a co se přesně stalo, komu je potřeba pomoci či jaký je současný stav na místě. Dispečer by měl též odpovídat formou SMS, pokud se během komunikace nedomluvíte jinak.
SMS zprávu lze zaslat i na výše zmíněnou evropskou linku 112, pokud se nacházíte na území jiného státu Evropské unie. Linka je schopná zachytit signál zahraničních operátorů a zajistit přenos informací k dispečerům. Navíc jde na 112 volat i bez kreditu a SIM karty. Dispečeři mluví několika jazyky, v případě potřeby dokážou volajícího přepojit na kolegy, kteří umí česky.
Pro koho jsou tísňová SMS?
Nouzové textové zprávy jsou primárně určené osobám se zdravotním postižením nebo narušenými komunikačními schopnostmi, mohou je ale odesílat všichni. Stejně tak se mohou hodit v situacích, kdy člověk nemůže z nějakého důvodu komunikovat nahlas, například kvůli přítomnosti agresora nebo poranění hlasivek.
Operátoři a dispečeři tísňových linek dále doporučují mít mobil neustále u sebe i po dokončení hovoru nebo odeslání SMS. Pokud se daná situace výrazně zhorší, měli by lidé o tom okamžitě dát vědět na tísňovou linku. Ideální je také zůstat neustále na signálu.
Zneužití se trestá
Policie i záchranáři zdůrazňují, že volání na tísňové linky je nadále primárním způsobem komunikace. I proto, že operátoři mohou podle hlasu vyhodnotit naléhavost případu a podle toho se zařídit, navíc jde o nejrychlejší způsob výměny informací. V těžkých nehodách se hraje o každou vteřinu. Z SMS se akutní případy posuzují hůře, pokud jde o strohý text.
Zákon stanoví, že tísňové linky slouží k oznámení událostí v případech, kdy je ohrožen život, zdraví, majetek nebo veřejný pořádek. Jejich zneužití – ať už formou volání nebo SMS zprávy – se pak trestá nemalými pokutami až do výše 200 tisíc korun. Mobilní operátoři mají také povinnost poskytovat identifikační údaje o klientech pro jejich lokalizaci v momentě, kdy volají na tísňovou linku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zavraždili, rozřezali, uvařili a upekli své oběti. Nic brutálnějšího jsem neviděl, říká Štoček