Pokud se bojíte klaunů, nejste sami. Naopak – podle nových výzkumů tímto panickým strachem trpí mnohem víc lidí, než vědci čekali. Ale proč?
Coulrofobie neboli strach z klaunů je všeobecně známý fenomén. Studie ukazují, že tento strach se vyskytuje v mnoha různých kulturách – nejen u dětí, ale také u spousty dospělých. Přitom klauni jsou ze své povahy bytosti neškodné, zábavné a v principu pozitivní.
Vědci se pokoušeli vysvětlit záhadu děsivých klaunů mnohokrát, ale v podstatě zatím marně. Teprve nový výzkum, který vyšel v americkém Journal of Psychology, se podíval na jádro problému. „Chtěli jsme také zjistit, jak častý je strach z klaunů u dospělých, a podívat se na závažnost strachu u těch, kteří ho cítí,“ popsali autoři cíl svého výzkumu. Aby na to přišli, vypracovali psychometrický dotazník, který pak dali 987 dospělým ve věku od 18 do 77 let. Výsledky byly šokující.
Bojící se většina
Více než polovina respondentů (53,5 %) uvedla, že se klaunů alespoň do určité míry bojí, přičemž 5 % respondentů uvedlo, že se jich „extrémně bojí“. Zajímavé je, že toto procento uvádějící extrémní strach z šášů je vyšší než procento uváděné u mnoha jiných fobií. Například zvířat se bojí jen 3,8 % lidí, injekcí 3,0 %, výšek 2,8 % a létání pouhých 1,3 %. Z toho jasně vyplývá, že klauni jsou jedna z vůbec nejděsivějších věcí na Zemi.
„Zjistili jsme také, že ženy se více bojí klaunů než muži. Příčina tohoto rozdílu není jasná, ale docela dobře odpovídá i výsledkům z výzkumů jiných fobií – jako je strach z hadů a pavouků. Také u nich se ženy bojí častěji,“ doplnili autoři výzkumu. „Zjistili jsme také, že coulrofobie klesá s věkem, což opět odpovídá výzkumu jiných strachů.“
Srdce strachu
V další fázi výzkumu zadali psychologové dotazník těm 53,5 % lidí, kteří přiznali strach z klaunů. Vědci jim předložili osm pravděpodobných vysvětlení, která odpovídají na otázku, proč se klaunů lidé mohou bát – odpovídají těm nejpravděpodobnějším hypotézám ze starších studií. Byly to:
- Strašidelný nebo znepokojivý pocit způsobený líčením klaunů, díky němuž nevypadají zcela jako lidé. Podobná reakce se někdy objevuje u panenek nebo figurín.
- Přehnané rysy obličeje klaunů vyvolávají přímý pocit ohrožení.
- Líčení klaunů skrývá emocionální signály a vyvolává nejistotu.
- Barva klaunského make-upu připomíná smrt, infekci nebo krvavé poranění a vyvolává odpor nebo vyhýbání se.
- Nepředvídatelné chování klaunů v nás vyvolává nepříjemné pocity.
- Strach z klaunů jsme se naučili od členů rodiny.
- Negativní zobrazení klaunů v populární kultuře.
- Děsivá zkušenost s klaunem.
Lidé pak měli zaškrtnout, které odpovědi nejlépe odpovídají jejich pocitům a obavám. Výsledky byly opět překvapivé. „Nejnižší míru shody jsme zjistili u posledního vysvětlení, tedy že lidé měli děsivou osobní zkušenost s klaunem. To naznačuje, že samotná životní zkušenost není dostatečným vysvětlením toho, proč se lidé klaunů bojí,“ konstatují autoři.
“The strongest factor we identified was hidden emotional signals, suggesting that for many people, a fear of clowns stems from not being able to see their facial expressions due to their make-up. We cannot see their “true” faces and therefore cannot https://t.co/5wkAe45xq3…
— The Researcher (@listen_2learn) March 12, 2023
Co tedy bylo tou nejčastější příčinou? Popkultura. Negativní zobrazování klaunů v populární kultuře bylo nejsilnějším faktorem přispívajícím ke vzniku coulrofobie. „Je to pochopitelné, protože někteří z nejznámějších klaunů v knihách a filmech mají působit děsivě – například Pennywise, strašidelný klaun z románu Stephena Kinga To z roku 1986, který se naposledy objevil ve dvou filmech z let 2017 a 2019 s Billem Skarsgårdem v hlavní roli,” tvrdí psychologové.
Do tohoto vysvětlení ale lehce hází vidle jiné zjištění: spousta lidí se totiž bojí i Ronalda McDonalda, maskota řetězce rychlého občerstvení, který nemá děsit a nemá ani žádné vlastnosti, které by mohly strach vyvolat. To podle autorů naznačuje, že na vzhledu klaunů může být něco zásadnějšího, co lidi zneklidňuje.
Člověk se bojí toho, co nevidí
Vědci se proto podívali na druhý nejčastější důvod strachu. A tím je schopnost klaunů skrývat svém emoce pod tlustou vrstvou make-upu. „Pro mnoho lidí pramení strach z klaunů z toho, že kvůli jejich make-upu nevidí výraz jejich tváře. Nevidíme jejich pravou tvář, a proto nemůžeme pochopit jejich emocionální záměry. Nevíme, jestli se mračí, nebo mají pokrčené obočí, což by znamenalo hněv,“ dodávají vědci.
Tento výzkum, který vyšel v časopise Frontiers in Psychology, přinesl sice spoustu nových poznatků o strachu z klaunů, ale další otázky zůstávají. Například, pokud make-up, který maskuje emoce, vyvolává strach, vyvolávají stejný efekt i lidé, kteří mají obličej pomalovaný do podoby zvířete? Nebo je v líčení klaunů něco specifičtějšího, co tento strach vyvolává? A proč se podobně nebojíme třeba silně nalíčené tchyně?