Severní Korea ve čtvrtek poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu v zemi a vyhlásila celostátní lockdown. Dosud přitom výskyt nemoci na svém území popírala. Státní média informovala, že v Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé varianty omikron. Počet nakažených však nesdělila, uvedly zahraniční agentury. Svému severnímu sousedovi už nabídla humanitární pomoc Jižní Korea.
Severní Korea uzavřela v roce 2020 krátce po začátku pandemie covidu své hranice, což dále zhoršilo ekonomickou situaci v zemi. Vakcíny, které KLDR měla dostat v rámci programu COVAX určeného chudým státům, Pchjongjang odmítl, stejně jako vakcíny z Číny. Podle agentury Reuters nejsou oficiální zprávy o tom, že by byli někteří občané Severní Koreje očkováni.
Odměna za věrnou službu. Hlasatelka dostala od severokorejského vůdce luxusní vilu
Nejznámější severokorejská hlasatelka Ri Čchon-hi dostala za svou službu pro státní televizi luxusní rezidenci, kterou jí osobně předal vůdce KLDR Kim Čong-un. Napsala o tom agentura AP. Devětasedmdesátiletá moderátorka pracuje v televizi už půl století a svým zvučným a emocemi nabitým projevem proslula i za hranicemi Severní Koreje.
Severní Korea rovněž až dosud oficiálně nenahlásila žádné případy nemoci COVID-19 na svém území, což jihokorejští a američtí představitelé opakovaně zpochybnili vzhledem k tomu, že sousední Jižní Korea a Čína zaznamenaly množství případů nákazy.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na čtvrtek svolal zasedání mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce a všem městům a dalším oblastem země nařídil, aby se „přísně uzavřely“ a zabránily tak šíření viru. Nákazu chce země překonat „díky silnému politickému uvědomění lidí“, uvedla státní agentura KCNA.
Boji proti koronaviru se bude muset podřídit i hospodářství. Kim nařídil izolaci pracovních a obchodních jednotek. Tento krok ještě prohloubí obtíže, se kterými se severokorejská ekonomika potýká, píše AFP. Jihokorejský prezidentský úřad vyjádřil ochotu poskytnout Severní Koreji humanitární pomoc, uvedl Reuters.
Podle pozorovatelů je politika nulové tolerance v případě KLDR nezbytná, protože podfinancované zdravotnictví by se s výraznější zátěží nedokázalo vypořádat. V kombinaci s dalšími problémy, jako je například vážný nedostatek potravin, by mohlo vyvolat nestabilitu, píše AP.