Lidé, kteří se již nakazili koronavirem, jsou podle australských vědců vůči nemoci imunní nejméně osm měsíců. Výsledky výzkumu zveřejnil tým vytvořený odborníky z Univerzity Monash v australském Melbourne, rovněž vyšly v časopisu Science Immunology.
Studie vědců z Melbourne ukazuje, že lymfocyty v lidském těle si nákazu koronavirem „pamatují“. Pokud jsou tedy stejné infekci znovu vystaveny, vyvolávají ochrannou imunitní reakci a rychle dokážou vyprodukovat potřebné množství protilátek.
Although SARS-CoV-2 antibodies wane after recovery from COVID, @MonashUni scientists report that memory B cells in blood are stable and can be detected by flow cytometry using pairs of Ag tetramers linked to different fluorophores @CCSMonash @AlfredHealth https://t.co/6u59LXqvff
— Science Immunology (@SciImmunology) December 22, 2020
Výzkum probíhal na 25 pacientech nakažených videm SARS-CoV-2. Každému z nich vědci odebrali 36 vzorků krve od čtvrtého do 24. dne po prokázání infekce. Stejně jako v jiných studií i nyní výzkumníci zjistili, že protilátky proti covidu se z lidského těla začínají vytrácet zhruba po 20 dnech.
Mohlo by fungovat více vakcín
Převratný objev vědců z Melbourne ale spočívá ve sledování B-lymfocytů. Ty podle odborníků dokážou i osm měsíců po prodělání covidu rozeznat jednu ze dvou složek viru. „Výsledky s konečnou platností ukazují, že v tělech pacientů infikovaných covidem zůstávají protilátky daleko déle, než se do této doby vědělo,“ píše se v závěrečné studii, kterou citoval web biopharma-reporter.com. Výsledky prý dávají naději na účinnost více vyvinutých vakcín.