Slovenský premiér Robert Fico se poprvé od květnového atentátu objevil na veřejné akci. V pátek večer se zúčastnil oslav svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na hradě Devín na okraji Bratislavy, kde také vystoupil s projevem. Fico v něm kromě jiného kritizoval progresivismus a liberalismus, ocenil také maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho cesty do Kyjeva a Moskvy. Páteční návštěva Orbána v Rusku přitom vyvolala na evropské scéně řadu kritických reakcí.
Účast Fica na oslavách nebyla do poslední chvíle potvrzená. Slovenský prezident již dříve připustil, že by se Fico objevit mohl. „Mám informaci, že by měl dorazit. Tak uvidíme. Osobně by měl promluvit na oslavách," popsal pro TV Markíza prezident Peter Pellegrini.
ČTĚTE TAKÉ: Kuriózní útok hrncem na Slovensku: Agresor nádobím napadl dva spící lidi. Nikdo neví proč
Vrcholní slovenští politici a další hosté přivítali Fica na Devíně potleskem ve stoje. Sám Fico, kterého útočník v polovině května z bezprostřední blízkosti opakovaně postřelil, projev přednesl rovněž ve stoje. Fico se v současnosti zotavuje ze zranění v domácí léčbě.
Luxování krajní pravice? K Babišovi s Orbánem by mohla přejít většina frakce ID
Krajně pravicová frakce Identita a demokracie (ID) v Evropském parlamentu se v pondělí rozpadne a většina jejích členů se připojí k nové frakci Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe), napsal s odvoláním na své zdroje bruselský server Euractiv. Podobně o vývoji informují i maďarská vládní média. Právě maďarský premiér Viktor Orbán spolu s českým expremiérem Andrejem Babišem z hnutí ANO a Herbertem Kicklem, šéfem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), vznik frakce 30. června oznámili. Orbán se od té doby již několikrát nechal slyšet, že jeho frakce se může stát druhou největší politickou skupinou v nově zvoleném europarlamentu. Pro CNN Prima NEWS novou frakci okomentovala šéfredaktorka české mutace Euractivu Aneta Zachová.
Slovenský premiér využil projev, ve kterém kromě jiného označil svátek věrozvěstů za jeden z nejvýznamnějších svátků na Slovensku, ke kritice liberalismu a k obhajobě potřeby nastolení míru na Ukrajině. Ta se více než dva roky brání ruské vojenské invazi. Fico mimo jiné řekl, že je třeba postavit hráz progresivistickým a liberálním ideologiím.
Vyznal se z obdivu k Orbánovi, jehož země od začátku července předsedá Radě EU, za cesty do Kyjeva a do Moskvy. „Mírových iniciativ nikdy není dostatek,“ řekl Fico, kterého s Orbánem spojuje například odmítavý postoj vůči západní vojenské pomoci Kyjevu. Fico řekl, že pokud by mu to zdravotní stav dovoloval, rád by se ke svému maďarskému kolegovi připojil. Fico rovněž podotkl, že situace na Ukrajině se může vymknout z rukou a vyústit do nekontrolovatelného válečného konfliktu.
Putinův odjištěný granát. Jaderná katastrofa hrozí v Záporoží každou vteřinu, říká aktivistka
Je to jako tanec kolem ohně, ovšem nikdo nesmí přiložit. Ruská armáda každý den provede až 430 úderů na Záporožskou oblast, v níž stojí největší atomová elektrárna v Evropě. A Ukrajinci na útoky intenzivně odpovídají. „Přímým úderům na atomovou elektrárnu se Ukrajinci i Rusové snaží vyhýbat, ale válka je válka a svět si dostatečně nepřipouští, jakou hrozbou jsou případné zásahy jaderného energetického zdroje. Už dávno mělo být širší území kolem elektrárny vyhlášeno za neutrální zónu,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Tetiana Žavžarova ze Záporoží. Zakladatelka nevládní organizace Ekosens, která v oblasti provádí nezávislá měření radiace a v rámci Rady obnovy Záporoží plánuje i budoucnost regionu po odchodu ruských okupantů.
Orbánovu cestu do Moskvy, kde se maďarský premiér sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kritizovali kromě jiných představitelé EU. Šéf diplomacie sedmadvacítky Josep Borrell zdůraznil, že jde o bilaterální návštěvu bez mandátu EU. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že politika „appeasementu“, tedy ústupků či usmíření, Putina nezastaví.
První veřejné vyjádření po atentátu učinil Fico v červnu, a to prostřednictvím nahrávky. Tehdy řekl, že vůči útočníkovi necítí nenávist. Střelce ale zároveň označil za aktivistu slovenské opozice, v proslovu krátce před volbami do europarlamentu rovněž kritizoval opoziční strany, poměry v EU, slovenské nevládní organizace, herce a média.
Ve čtvrtek slovenská prokuratura oznámila, že atentát na Fica úřady nově vyšetřují jako teroristický útok. Původně byl střelec, kterého policisté bezprostředně po činu zadrželi a soud ho pak poslal do vazby, stíhán za pokus o úkladnou vraždu. Útočník svůj čin podle soudního dokumentu zdůvodnil tím, že nesouhlasí s politikou nynější vlády. Tvrdil, že politika nechtěl zabít.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Šikana“ policisty na Slovensku. Lidé ho obklíčili, sráželi k zemi a vyhrožovali smrtí