S telefonickým trasováním kontaktů lidí s COVID-19 pomáhá hygienikům 519 lidí, z toho 72 armádních. Dalších 200 lidí bude pro tuto činnost postupně proškoleno, uvedl v pondělí na Twitteru vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla.
Hygienikům v Praze, kde přírůstky nakažených novým koronavirem patří k nejvyšším v Česku, vypomáhá podle Dzurilly šest dalších hygienických stanic.
Proškolování nových telefonistů, kteří vypomáhají s trasováním infikovaných, začne v úterý. V první skupině bude šest desítek lidí. Jejich následné nasazení do praxe by prý mohlo být rychlé. „Když máme nového operátora, posadíme ho za počítač, má jednotný systém, může okamžitě začít trasovat,“ uvedl Dzurilla.
Podívejte se na krátkou zprávu o Chytré karanténě od vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci @vdzurilla. V tom videu je všechno důležité, co byste měli vědět a na co se často ptáte. pic.twitter.com/0ZwogF0ye2
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 14, 2020
Jednotný počítačový systém Daktela umožňuje podle vládního zmocněnce vzájemnou výpomoc krajských hygienických stanic. „V rámci Prahy je vidět, že si navzájem pomáhají, a je zapojeno šest dalších hygienických stanic, které pomáhají,“ uvedl Dzurilla.
S trasováním kontaktů nakažených už v současnosti hygienikům pomáhají vojáci i civilní medici. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden nabídl výpomoc policistů. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů. Premiér ale tento návrh odmítl.
Chytrou karanténu používají hygienici jen omezeně
K dohledávání kontaktů s nakaženým má hygienikům pomáhat systém Chytrá karanténa, který byl spuštěn na jaře. Podle údajů z mobilních telefonů a bankovních terminálů se vytvářejí vzpomínkové mapy a trasování. Hygienici však řešení využívají jen omezeně. Chybí jim v některých případech počítačové vybavení, na kterém je fungování systému závislé.
Součástí systému je aplikace eRouška, která by v nové verzi už neměla sloužit k trasování, ale nově by měla anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženým. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na začátku září uvedl, že aplikace eRouška 2.0 má být spuštěna do dvou týdnů.
Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 36 188 nakažených. Téměř 21 300 z nich se z nemoci vyléčilo a 456 lidí s COVID-19 zemřelo.
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v neděli v pořadu CNN Prima News uvedl, že pokud se v těchto dnech neomezíme, hrozí do konce října zahlcení nemocnic pacienty pozitivními na nemoc COVID-19. „Naprosto dominuje vzdušný přenos. Apeloval bych na všechny, aby se zhruba na dobu jednoho měsíce vyhnuli oslavám. Jinak budeme křivku snižovat těžce,“ zdůraznil.