Přes Česko se bude letos v únoru a březnu přesouvat jeden z největších vojenských konvojů za posledních několik let. Při cestě na cvičení Saber Strike 2022 projede Českou republikou z Německa na Slovensko ve druhé polovině února zhruba 1 800 vojáků a 700 kusů techniky armády USA a ve druhé polovině března znovu při zpáteční cestě. Ve středu to oznámila mluvčí generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková. Čeští vojáci se cvičení Saber Strike zúčastní také.
„Přesuny všech proudů konvoje jsou plánovány ve večerních až brzkých ranních hodinách tak, aby se minimalizoval vliv na civilní silniční provoz,“ sdělila mluvčí české armády. „Všechny přesuny budou doprovázeny a zabezpečeny příslušníky Vojenské policie ve spolupráci s Policií České republiky a jsou koordinovány s dotčenými ministerstvy a samosprávami,“ doplnila.
Vzhledem k pandemii nemoci COVID-19 budou podle ní při přesunu dodržována i veškerá platná hygienická opatření. Přesuny amerických vojáků přes Česko byly podle armády schváleny hygieniky.
Další pomoc Ukrajině. V Česku se budou moci léčit zranění vojáci, dohodlo ministerstvo
Zástupci České republiky a Ukrajiny v úterý podepsali smlouvu o daru dělostřelecké munice, který minulý týden schválila vláda. Uzavřeli i delší dobu chystané ujednání, které umožní v Česku léčit raněné ukrajinské vojáky. Využit k tomu bude program, v němž se v minulosti Česko postaralo o několik raněných Kurdů. Dohody podepsal náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj.
Vojáci a technika armády USA se přes Česko přesouvali v minulosti už několikrát. Velkou pozornost vyvolal například konvoj asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel, který projížděl Českem na jaře roku 2015 cestou ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků kritizujících Severoatlantickou alianci (NATO) a sympatizujících s Ruskem.
Demonstrace podpory proti Rusku
Při průjezdu ale nakonec americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců. Cesta vojáků v osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker nebo terénních autech Humvee měla demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítili ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině. Přes Česko projely tři konvoje o celkovém počtu asi 516 lidí a 118 vozidel.
V dalších letech pak následovaly i početnější konvoje. Třeba v roce 2018 projelo Českou republikou dohromady asi 400 vozidel a 1 000 vojáků americké armády, kteří mířili na cvičení Saber Strike 2018 v Pobaltí. Konvoj rozdělený do dvou částí opustil Českou republiku v Náchodě 2. června.
Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.
Mezi vozy byly obrněné transportéry Striker, nákladní automobily i víceúčelové terénní vozy HMMWV, známé jako Humvee.
Přesně o rok později pak překročil hranice České republiky konvoj 800 vojáků a 350 kusů vojenské techniky. Mířil na cvičení do Rumunska a Maďarska a při přesunu na několik hodin zablokoval dálnici D1, situací se tehdy zabýval i premiér Andrej Babiš (ANO).
Naposledy projíždělo loni v květnu a červnu Českem zhruba 700 vojáků a 150 kusů techniky armády USA. Z Německa mířili do Maďarska na cvičení Saber Guardian 2021, které bylo součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021. Na základny v Německu se přes ČR američtí vojáci vrátili v červnu. Během přesunu nenastaly zásadní problémy.