reklama

Přes dvacet měst vyhlásilo zákaz vycházení. Národní garda hlídá Bílý dům

Domy v plamenech, rabování, ničení aut i obchodů. Demonstrace spojené se smrtí Georga Floyda neutichají ani o víkendu. Pětadvacet měst napříč šestnácti státy bylo proto nuceno vyhlásit zákaz vycházení. Nejméně devět států navíc požádalo o pomoc s vymáháním místního práva národní gardu.

reklama

„Je mi dvacet čtyři a jsem z Libérie, tam kam Amerika posílala zpět otroky. Pokud chceme změnu, tak musíme zakročit a nastolit změnu hned. Protestujeme v míru,“ odpověděl reportérovi CNN Miguelovi Marquezovi jeden z demonstrantů v Minnesotě. „Proč musí mít národní garda pušky, my nic nemáme. Ale my budeme bojovat! Snaží se nás umlčet, ale my se umlčet nenecháme,“ dodal naštvaně afroamerický demonstrant.

Přestože i dnes zažila Minnesota protesty, tak se neopakoval scénář ze včerejší noci, kdy byla část města zavalena dýmem a výtržníci doslova dostali k rabování volnou ruku. Několik strategických bodů ve městě obsadila národní garda, která demonstranty dále nepouštěla. „Přišli jsme protestovat v míru. Martin Luther King, Jr. podporoval mír, Malcom X podporoval násilí. Když nemáte mír, přijde násilí,“ uvedl jiný černošský pár pro CBS News v Minnesotě. Ten se přitom vracel z jednoho z míst, které uzavřely bezpečnostní složky.

Policie při protestech zatkla i fotografa. Na celé video se můžete podívat zde:

Starosta Minnesoty se pokoušel svalit vinu na rasisty

Čtvrteční a páteční večer, kdy situace v Minnesotě hraničila s anarchií, byla podle demokratického starosty města Jacoba Freye vinou „bílých rasistů, členů organizovaného zločinu a mimostátních podněcovatelů“. Frey se tak snažil setřást ze svých ramen obvinění prezidenta Donalda Trumpa, že nedokáže vést město.

Lokální televizní stanici NBC KARE 11 se však podařilo zjistit, že okolo 86 procent z 36 zadržených výtržníků mělo bydliště v Minnesotě. Vyhýbavě se k Freyovým výrokům postavil i starosta sousedícího města St. Paul Melvin Carter. „Nevím odkud jsou, nebo kdo jsou. Ale vím, že spousta obchodníků z černé komunity, která tu měla své obchody, o ně přišla. Lidé, kteří toto konají, tak škodí této komunitě. Je odporné, že spousta lidí využívá tragické události – smrti Goerga Floyda – k takovým činům,“ uvedl včera pro ABC News Carter.

K tématu

V Los Angeles se rabovalo. Ve Filadelfii i Washingtonu D.C. hořelo

Rabování se naopak přesunulo v plné míře do ostatních metropolí Spojených států. „Vypadá to jako válečná zóna. Lidé zvedají mříže obchodů a kradou zboží, rabují,“ líčila v živém vysílání situaci v Los Angeles reportérka CNN Kyung Lah. O pár minut později už celou ulici obestoupila policie, která dala jasně najevo, že to takhle nenechá. Ampliónem vyzvala výtržníky, ať rabování okamžitě nechají. V ostatních ulicích však rabování pokračovalo do nočních hodin.

Starosta Los Angeles Eric Garcetii nejdříve žádat národní gardu o pomoc nechtěl, v průběhu večera však změnil názor. Pomoc zdůvodnil „udržením míru a bezpečnosti v ulicích“.

Není jasné, jak rabování obchodu s botami pomůže uctít památku zabitého George Floyda. Napravo je vidět požár budovy ve Washingtonu, nedaleko Bílého domu.
Není jasné, jak rabování obchodu s botami pomůže uctít památku zabitého George Floyda. Napravo je vidět požár budovy ve Washingtonu, nedaleko Bílého domu.

Zatímco se v Los Angeles i přes zákaz vycházení rabovalo, tak Filadelfii i hlavní město Spojených států zachvátily požáry. Ve Filadelfii hořel obchod značky Vans. Bezpečnostní složky, podle stanice NBC 10, předpokládají, že obchod byl zapálen výtržníky, kteří jej předtím vyrabovali. Ve Washingtonu D.C. potom hořelo jen nedaleko Bílého domu. Samotné sídlo prezidenta chránila národní garda.

Twitter: Rabovalo se i v Texasu

Plameny později večer nakonec zachvátily i Los Angeles, New York, Miami a další velká města. „Zhruba 80 až 90 procent lidí, kteří tu protestují, tak činí v míru. Zbytek, který se dopustil násilí a zapaloval auta, okamžitě řešila policie,“ přiblížil pro ABC News dění ve městě starosta Miami Francis Suarez.

Miami kvůli narůstajícímu násilí vyhlásilo zákaz vycházení. Učinila tak i ostatní města jako Minneapolis, Atlanta, Seattle, Los Angeles, Chicago, Columbus, Pittsburgh, Denver, Salt Lake City, Nashville, Lousiville, St. Paul, Rochester, Cincinnati, Cleveland, Dayton, Toledo, Eugene, Portland, Filadelfie, Charleston, Columbia, Milwaukee, Miami a luxusní Beverly Hills. Státy jako Minnesota, Georgia, Ohio, Colorado, Kentucky, Utah, Texas, Washington D.C., Kalifornie, a dokonce i většinou poklidný Wisconsin požádaly o pomoc i národní gardu.

Velice vyhrocená situace nastala v New Yorku, když do davu lidí najelo policejní auto:

Trump vyčkává

Prezident se k situaci vyjádřil pouze na sociálních sítích, kde za dobře odvedenou práci pochválil národní gardu „Skvěla práce odvedená národní gardou. Žádné hry!“ dodal. Podle ABC News jsou poradci prezidenta rozděleni v tom, jak situaci ve Spojených státech řešit. Část lidí v Bílém domě chce, aby na situaci prezident reagoval a promluvil k národu.

Druhá část poradců se bojí, že cokoliv, co by prezident mohl říci, by situaci ještě zhoršilo. Prezident se zatím několikrát kriticky vyjádřil hlavně k vedení Minnestoty jako státu i jako města. V předešlém dnu také obvinil starostku Washingtonu D.C Muriel Bowserovou, že nedovolila policii proti demonstracím zakročit. To však nebyla pravda, lokální policie totiž koordinovala svoji činnost s tajnými službami.

/ fotografií

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Rizikové skóre kleslo na 68 bodů, Česko se na čtvrtém stupni drží 13 dní
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama